תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון, ללא קרדיט

מטחנת המנהרות הצה"לית תעבוד במרץ עד עזיבת איזנקוט • פרשנות

הרמטכ"ל שם לעצמו למטרה לחסל את כל המנהרות עד עזיבתו בינואר - והמהלך רשם הלילה הישג נוסף. אמנם ההשמדה נעשית בזהירות, אך הסלמה נהיית יותר ויותר אפשרית

ב-1 בינואר 2019 ייצא רב אלוף איזנקוט משער "ויקטור" שבקריה ויסיים קדנציה של ארבע שנים, כאשר הוא מעביר את צה"ל לרמטכ"ל ה-22, שבהיעדר הפתעה משמעותית יהיה ככל הנראה סגנו, אלוף אביב כוכבי.

אנחנו לא יודעים מה יקרה בלבנון, בשטחים, בסיני או בסוריה עד שאיזנקוט יסיים את הקדנציה שאותה קיצר לעצמו במו ידיו לפני כחודשיים. רק בגזרה אחת הוא הותיר פקודה חד משמעית - לחסל את כל מנהרות הטרור של חמאס ברצועה עד שיזדכה באפסנאות על הקיטבג ועל כומתת גולני.


לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: תושב חברון קשר חמור לרכב נוסע - וגרר אותו על הכביש

מועצת כפר ורדים: אם נצטרך - נעצור את המכרז שבו זכו 50% ערבים

לאחר מצוד של חודש וחצי: נעצר רוצח הרב איתמר בן גל

  תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון
 

תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון( ללא קרדיט)

 

אירועי הלילה בעזה הם הצלחה נוספת למטחנה הצהלית נגד המנהרות - מטחנה שלה שלושה ראשים.

ראש טכנולוגי ובשלות של טכנולוגיות שלא היו בידי ישראל ב"צוק איתן": להאזין לתת הקרקע ולראות ולהרגיש את תת הקרקע באופן שאין כמוהו לאף מדינה בעולם, כולל האמריקנים, תוך שילוב יכולות של כמה תעשיות ביטחוניות שמשלבות זרועות בפרויקט.

ראש מודיעיני של הענקת תשומות לב וקשב של אגף המודיעין בצה"ל ושל השב"כ, כפי שראינו במעקב בשבועות האחרונים אחר המקטע החדש שניסה חמאס לחפור ולחבר למנהרה הישנה שהושמדה ב"צוק איתן" בכרם שלום. וכמובן, ראש מבצעי שבא לידי ביטוי בפעילות סיזיפית יומיומית לאיתור ולסריקת מנהרות.

כל זה קורה, כאשר מערכת הביטחון גם ממשיכה לבנות את הפרויקט הענק של הקיר התת קרקעי נגד מנהרות שאמור כמו גיליוטינה לקטוע כל מנהרה לאורך 60 הקילומטרים של הרצועה.

מפת אילוסטרציה - נקודות סיכול המנהרה ברצועה
 

מפת אילוסטרציה - נקודות סיכול המנהרה ברצועה( דובר צה"ל)

 

צה"ל רושם היום הצלחה משמעותית עם סיכול שתי המנהרות ברפיח ובזייתון כאשר הוא משתמש בשתי שיטות שונות לחלוטין: בעוד בזייתון מדווחים הפלסטינים על השמדה רועשת של תוואי מנהרה ועוד כ-13 פצצות כבדות של טון שירדו ממטוסי קרב, ברפיח היה זה סיכול שקט באמצעות הזרמת בטון לפתח המקטע של חמאס.

הפעולות נעשו בלי שאף פלסטיני ברצועה נשרט - עובדה שלה משמעות רבה בהתחשב בפקודת הרמטכ"ל לסכל את כל המנהרות. ואם זה לא מספיק קשה, לעשות זאת מבלי לדרדר את הרצועה למלחמה חדשה וחסרת תוחלת עם יעדים לא ברורים ותחושת חמיצות בסופה.

אלא שלמרות ההצלחה המשמעותית של צה"ל הלילה במערכה מול המנהרות, אסור לשכוח שברמה האסטרטגית, המציאות השלילית ברצועה רק מקדמת אפשרות להסלמה בשבועות ובחודשים הקרובים. אתמול התפוצץ מטען על הגדר, רביעי תוך חודש. למרות שחמאס העביר מסר למערכת הביטחון שהוא לא עומד מאחורי אירועי המטענים, השילוב של הרס המנהרות השיטתי, פיצוץ המטענים על הגדר וההפגנות שמעודד חמאס וצפויות להתגבר עם הקמת עיר אוהלים על הגדר מה-30 במארס, הוא יום האדמה עלול להביא למציאות נפיצה מאוד.

למרות שבתרגיל צה"ל "אבן הראשה" שהתנהל בשבוע שעבר הוגדרה הזירה הצפונית כמאתגרת ביותר, הזירה הפלסטינית - בדגש על עזה - נחשבת לנפיצה מכולן והשבועות והחודשים הקרובים יהוו נקודת מבחן ליכולת הצבא ושב"כ להצמיד את המכסה לסיר המבעבע ששמו רצועת עזה.