כפר ורדים, צילום מסך

מועצת כפר ורדים: אם נצטרך - נעצור את המכרז שבו זכו 50% ערבים

יו"ר מועצת היישוב שלח איגרת לתושבים בעקבות הסערה שנוצרה סביב המכרז. "חשוב לשמור על הצביון", כתב. בשיחה עם חדשות עשר הכחיש כי המכרז בוטל

הסערה סביב מכרז הקרקעות בכפר ורדים נמשכת. לאחר שתושבים הביעו התנגדות לכך שכ-50% מהזוכים במכרז המדובר הם ערבים, שלח יו"ר המועצה סיוון יחיאלי איגרת לתושבים.

"כל אזרח של מדינת ישראל מוזמן להתגורר ביישוב שלנו, זו הנורמה החוקית והערכית", כתב יחיאלי. יו"ר המועצה הבהיר אבל לאחר מכן כי "הכפר הוא יישוב בעל צביון יהודי, ציוני וחילוני וחשוב לדבר על הזכות לקיים יישוב קהילתי שמשמר ערכי ליבה מוסכמים".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

ראש העיר טבריה הותקף; דלת בניין העירייה ורכב עובד הוצתו

אישום: שוטרת גנבה כסף מחייל בודד במהלך חיפוש סמים

לאחר מצוד של חודש וחצי: נעצר רוצח הרב איתמר בן גל

עוד הוסיף יחיאלי כי "אם לא נדע, בעזרת המדינה, לתת מענה מאוזן דמוגרפית, שיבטיח המשכיות לצביונו של היישוב, נעצור את השיווקים, עד שנדע לתת לעצמנו תשובה חוקית ונכונה מבחינה קהילתית". נציין כי בשיחה עם חדשות עשר, טוען יחיאלי כי נכון לעכשיו המכרז לא בוטל.

 כפר ורדים
 

כפר ורדים( צילום מסך)

 

העובדה שכ-50% מהזוכים במכרז קרקעות בכפר ורדים הם ערבים, לא התקבלה היטב אצל אחד מתושבי המקום, שקרא לתושבי הכפר לצאת למחאה בנושא. "הגיע הזמן להתעורר ומישהו צריך לתת כאן את הראש", כתב ב-13 במארס התושב נתי שיינפלד בעמוד הפייסבוק שלו, "ייהוד הגליל היה אחד מאבני היסוד של הקמת כפר ורדים וכל גוש משגב. מה אתם חושבים שיקרה לכפר ורדים? חרדים לא רצו כאן כי זה ישנה את הציביון".

בהמשך כתב כי "מה יהיה המסר הכללי מכך שלמעלה מ-50% מהתושבים של שכונה חדשה יהיו ערבים? מה יהיה צביון החינוך בגני הילדים ובבתי הספר. האם אנחנו מגדלים בתוך כפר ורדים, כפר ערבי? אני יודע, הנאורים והמשכילים בעת ההיא ידומו- או לחלופין- ישתיקו- אותי ואת כל אלו שכרגע נזעקים. הרי אנו חשוכים- אנו אלו שהם גזענים שלא מוכנים לקבל את השונה. מי ייתן את הדין?"

הפוסט זכה אמנם לתמיכה של מספר תושבים, אבל ישנם כאלה שחושבים כי הוא לא ראוי. "אני מדור המייסדים של הכפר ואני גר בו מ-1984", מספר לחדשות עשר יצחק שבתאי, "בהמשך השנים הגיעו להתגורר בכפר ערבים ואין שום בעיה עם זה. אף אחד לא התרגש. אנחנו גם שכנים של מעלות תרשיחא ועושים שם קניות. יש כאלה שלצערי לא רואים את הדו קיום הזה בעין יפה, אבל הם לדעתי לא הרוב".

לטענתו של שבתאי, חלק מאלה שתומכים בפוסט של שיינפלד, עושים זאת בין השאר גם מכיוון שהם מתנגדים לראש המועצה. "כמו בכל מועצה או עיר, ישנם כאלה שפחות אוהבים את מי שנמצא בראש, אז הם יתלוננו על כל דבר נגדו. לא חושב אבל שזה ישפיע על הדו קיום בכפר, כי בסופו של דבר אתה מכיר את השכן שלך ומבין שכולם בני אדם. הפחד מערבים שהוטמע לצערי אצל חלק מהעם הוא מזעזע. בכפר חיים ביחד והכל בסדר. בניגוד למה שקיים אולי במושבים אחרים, אין בכפר ורדים שום תקנה שמונעת את זה וכך צריך להיות".

תושבת נוספת הגרה במקום, סיגל לנגה, מספרת כי היא מבינה את נתי, אבל טוענת מנגד כי אין סיבה שהצדדים לא יחיו ביחד בדו קיום. "החשש של נתי לצביונו של כפר ורדים - ברור, אבל אם בודקים את הנושא, מגלים את הדמיון הרב בין אורח החיים של האוכלוסיה היהודית החילונית הליברלית, לאורח החיים של ערבים חילוניים ליברליים. מוסדות תרבות דתיים כגון מסגדים, מקוואות ובתי כנסת, מתאימים או לא מתאימים לי ללא קשר לקבוצה האתנית שמשתמשת בהם".


בהמשך הסבירה כי יש לחנך לקירוב לבבות. "בני לומד בטכניון ומוקף סטודנטים ערבים. סדר היום שלהם אינו שונה מסדר היום שלו. אני קוראת בזאת להיכרות, קודם כל של השפה, וגם לחברות וקירוב לבבות. חינוך כזה יאפשר הבנה ומציאת המשותף ויפחית סלידה ורתיעה. המאבק צריך להתמקד בגורמים מרחיקים ומסיתים, אלו שמספרים לנו שצבע העור, המוצא או העם מחלקים את האנשים לטובים ולרעים, אלו שמנציחים סטראוטיפים ודעות קדומות. כאלו יש לצערי בשני העמים".

מהמטה למאבק בגזענות נמסר: "צר לנו כי ההחלטה של ראש מועצת כפר ורדים הינה לעצור שיווק עתידי לקרקעות. בהצהרה קודמת, ציין יחיאלי כי יש מחויבות ערכית וחוקית לעניין התפתחות היישוב. השתמע מדבריו כי הינו מכיר בזכותם של התושבים הערבים לגור בכל מקום, כולל יישוב כפר ורדים, אולם מתברר שזה ההפך. אין ספק כי מצוקת הדיור בחברה הערבית ובארץ בכלל מחייבת אותנו להיות פתוחים לעיקרון החיים המשותפים והחיים ביחד".

ראש מועצת כפר ורדים סיון יחיאלי מסר בתגובה: "כבר היום מתגוררות בכפר ורדים למעלה מ-50 משפחות של בני מיעוטים והיישוב כולו קיבל אותם בברכה. בניגוד לפרסומים השקריים ולניסיונות ההטיה של הדיון למחוזות לא רלבנטיים, איש לא ביטל את המכרז שתוצאותיו התפרסמו בשבוע שעבר ולפיהן מחצית מהזוכים ערבים, דרוזים וצ'רקסים". לדבריו, "מה שדווח לצערנו עיוות את המציאות. תפקידנו כמועצה לאזן בין מרחב גדול של שיקולים, שלעתים יש ביניהם התנגשות. כן, נידרש להכריע: בין שמירת אופיו של היישוב, על כלל הקבוצות בתוכו, לבין מחיר הגדילה וההתפתחות - אך נכריע רק לאור העובדות ותוך קשב לעמדות האחר. אוי לנו אם הפכנו למדינה בה לקיים דיון בין חלופות הופך אדם לגזען".