אישה שסובלת ממיגרנות, חדשות עשר

"זה כמו למות": איך מתמודדים עם מיגרנה?

למעלה ממיליון בני אדם בישראל סובלים ממיגרנה, התקף חזק במיוחד של כאבי ראש שמשבש את החיים. זריקה חדשה, פעם בכמה שבועות, עשויה לשים סוף לכאב

השיטות הכי מתקדמות למלחמה במיגרנות.

מעל מיליון תושבים בישראל סובלים מכאבי הראש החזקים, שלעיתים מאלצים את הנשים והגברים שקיבלו התקף להפסיק את שגרת חייהם. 

"זה למות, ממש להתפתל מכאבים. זה יכול לנוע משעתיים במקרה הטוב ועד כמה ימים ברצף", כך סיפרה טלי גולד לחדשות עשר, שסובלת באופן כרוני ממיגרנות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

כפר קאסם: בן 27 נורה למוות - שנה לאחר שאחיו נהרג באותו המקום

הקטל בדרכים: רוכב אופניים בן 65 נהרג מפגיעת רכב בכביש 444

הרעלת המרגל הרוסי: רוסיה תגרש 23 דיפלומטים בריטיים בתוך שבוע

היום כבר יודעים שהאשם המרכזי במיגרנה הוא פפטיד (חלבון קצר) בשם CGRP שמופרש במערכת ויוצר תגובה דלקתית בקצות העצבים של כלי הדם בקרומי המח, והדלקת הזאת אחראית לתסימינים מבחילות והקאות, דרך רגישות לאור ורעש ויותר מכל לכאבי ראש עזים.  

 מיגרנה

מיגרנה( חדשות עשר)

 

האם נמצאה תרופה? מכשירים חדשים שפותחו לאחרונה מנסים להתמודד עם תסמיני המיגרנה באמצעות גירוי חשמלי של מערכת העצבים הפריפריאלית, באופן חיצוני או פנימי. 

אבל מהבטחות חולי מיגרנה שבעים, במלחמה הזאת הם כבר גייסו את כל התותחים, והפכו את עצמם לא פעם לעכברי מעבדה אנושיים. גולד סיפרה לחדשות עשר כי ניסתה עשרות טיפולים מסוגים שונים שלא צלחו: "מה לא ניסיתי? הכל".

אבל אם יש בשורה אז היא מגיעה עכשיו - מארבע חברות שונות בהן טבע, שמפתחות תרופות ביולוגיות הפועלות נגד הפפטיד או נגד הקולטנים שלו. התרופה ניתנת באמצעות זריקה תת עורית פעם בחודש או אפילו פעם בשלושה חודשים.

התרופות הביולוגיות עדיין ממתינות לאישור ה-FDA שאמור להתקבל במהלך השנה, קשה להעריך את העלות של כל זריקה כזאת, ועל מי בדיוק היא תשפיע אבל זה כבר כאב ראש מסוג אחר.