למרות הסכנות: מדוע איש אינו מפקח על הבטיחות בפעוטונים?

77% ממקרי המוות בגני הילדים התרחשו בפעוטונים ובמעונות, שרובם אינם תחת פיקוח. הצעות שביקשו להסדיר את הנושא נדחו במשך שנים

על פי נתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, 77% ממקרי המוות בגני הילדים אירעו בפעוטונים ובמעונות, שרובם אינם מפוקחים על ידי המדינה. מסתבר שיותר מורכב לפתוח פיצריה מאשר מעון לילדים.

מסגרות החינוך עד גיל 3, למרות הקונצנזוס בקרב אנשי חינוך על חשיבות ההתפתחות בגילים האלה, אינן כפופות כלל למשרד החינוך, אלא למשרד העבודה והרווחה. זאת, בשל הרעיון ההיסטורי לפיו תפקיד הפעוטונים לשחרר את האמא לעבודה - ולא לדאוג לחינוך הילד. פעוטונים שבהם עד 10 ילדים אינם זקוקים לאישור כלל.

בכנסת, לכולם ברור שהמציאות הזאת עקומה, והצעות חוק להסדרת הפיקוח על גנים לגילאי 3-0 מתגלגלות כבר יותר משני עשורים - אלא שתמיד ברגע האחרון הן מפנות את הדרך לחוקים חשובים יותר. עלות החוק שיכניס סטנדרטים, רישוי ופיקוח אחידים למסגרות חינוכיות מגיל אפס היא כמעט מיליארד שקל, אך בכירים במשרד העבודה סקפטיים בנוגע להעברת הכסף מהאוצר.

 הפעוטון שבו מת ניקיטה פוטילין
 

הפעוטון שבו מת ניקיטה פוטילין (חדשות עשר)

 

ניקיטה פוטלין, בן שנתיים וחצי במותו, מת בפעוטון בשנת 2012. דוח של מומחה קבע שבמשפחתון היו אין ספור מחדלי בטיחות חמורים. מזכר של שוטר שמופיע בתיק החקירה קובע כי אף אחד לא אחראי למותו של הפעוט הזה: אף אחד לא בדק את הקרוסלה המאולתרת שהכין בעל הגן מכיסאות פלסטיק שמהם נפל אחד הברגים שאותו בלע ניקיטה, אף אחד לא וידא שהגננת יודעת לעשות החייאה, אף אחד לא ידע אם הפעוטון עומד בתנאי הרישיון.

"קיבלתי טלפון מהבעלים של הגן, הוא אומר לי: 'דימה, ניקיטה בלע בורג, הוא מרגיש לא טוב, תגיעי מהר לגן'", סיפר אביו של ניקיטה. "כשהגעתי ראיתי שהוא שוכב ומעליו שני פרמדיקים, הם ניסו להפעיל את הלב שלו", סיפרה האם, אירנה. "חשבתי שהילד סתם נפל, לא הפנמתי שמשהו חמור קרה", סיפרה בדמעות, "אחר כך הרופאה יצאה, דימה שאל אותה: 'הוא חי?', היא ענתה: 'לא'".

מפרקליטות מחוז צפון נמסר בתגובה לטענות על מותו של פוטלין: "בתיק זה התקיימה חקירה מעמיקה שבמסגרתה בוצעו השלמות חקירה בהוראת הפרקליטות. לאחר בחינת הראיות בתיק לא עלה בסיס ראייתי לקיומה של התנהגות רשלנית במעשה או במחדל מצד המעורבים ברף הנדרש במשפט הפלילי. בעקבות זאת התיק נסגר מחוסר ראיות. אנחנו משתתפים בצערה של המשפחה".