פרסום ראשון: בשל לחץ ישראל - צ'כיה בוחנת העברת השגרירות לי-ם

במסמך שהגיע לחדשות עשר מודיע שגריר ישראל בפראג כי בצ'כיה החלו בבדיקת האפשרויות והסיכונים למהלך. רה"מ באביש הוא שיכריע בנושא, לאחר שהנשיא זמאן הצהיר על תמיכתו

שגריר ישראל בפראג, דניאל מירון, דיווח בשבוע שעבר למשרד החוץ בירושלים כי בעקבות לחץ ישראלי החלה ממשלת צ'כיה לבחון באופן מעשי את העברת שגרירותה לירושלים. במברק מסווג ששיגר מירון למשרד החוץ, ועותק שלו פורסם בחדשות עשר הערב (שבת), כתב השגריר כי משרד החוץ בפראג "החל בעבודת מטה פנימית שקטה לבחון את האפשרויות והסיכונים בנוגע למהלך להעברת השגרירות". 

מירון פירט במברק את הפעולות שביצעה ישראל כדי ללחוץ על ממשלת צ'כיה להעביר את שגרירותה לירושלים, בעקבות ארצות הברית וגואטמלה שכבר קיבלו החלטה כזו. "אנו פועלים במספר מישורים לגרום לכך שממשלת צ'כיה תאמץ החלטה להעביר את שגרירותה לירושלים", כתב מירון, "ההחלטה תתקבל בסופו של דבר על ידי ראש הממשלה אנדריי באביש, שבזמנו הסתייג מהרעיון, אך ישנם שחקנים שונים שעשויים להשפיע עליו לחיוב".

נשיא צכיה מילוש זמאן לצד שגריר ישראל במדינה, דניאל מירון
 

נשיא צ'כיה מילוש זמאן לצד שגריר ישראל במדינה, דניאל מירון (שגרירות ישראל בצ'כיה)

 

השגריר הישראלי ציין כי ראש הממשלה הצ'כי לא אוהב להסתכן בזירה הבינלאומית, וכבר הצהיר שצ'כיה היא מדינה קטנה שאסור לה להתבלט יותר מדי. "יחד עם זאת ראש הממשלה מושפע מאוד מדעת הקהל וזו כידוע פרו-ישראלית באופק מובהק. על רקע זה יש חשיבות בפעילות ציבורית (ישראלית, ב"ר) בנושא", כתב מירון.

הוא הוסיף כי הגורם החיובי ביותר כלפי העברת השגרירות הצ'כית לירושלים הוא הנשיא הצ'כי מילוש זמאן, שכבר התבטא פומבית בנושא כמה פעמים. עם זאת זמאן הוא בעל תפקיד טקסי בעיקר ואין לו סמכות ביצועית בנוגע להעברת השגרירות. השגריר הישראלי ציין כי זמאן שמח לקבל מכתב מהנהלת השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב, איפא"ק, בו שיבחו אותו על עמדתו בנוגע להעברת השגרירות.

 ראש ממשלת צכיה, אנדריי באביש
 

ראש ממשלת צכיה, אנדריי באביש (רויטרס)

 
 מסמך העברת שגרירות צכיה לירושלים
 

מירון שלח את מברקו גם לסגן השגריר הישראלי בוושינגטון, עובדה ממנה ניתן להסיק כי ייתכן ששגרירות ישראל בוושינגטון היא שדחפה את איפא"ק לשגר את מכתב התמיכה לנשיא הצ'כי. "המכתב מאיפא"ק היה חשוב לו מאוד על רקע צינון היחס של הממשל האמריקני כלפיו, כיוון שהוא נחשב פרו-רוסי מדי", כתב מירון במברק.

השגריר הישראלי דיווח עוד כי הנשיא זמאן החליט כמחווה מיוחדת כלפי ישראל לארח את קבלת הפנים השנתית ליום העצמאות הישראלי, ב-25 באפריל, במקום מושבו במצודת פראג. "ההערכה היא שהוא ינצל את הבמה הזו כדי להצהיר מחדש על עמדתו בנוגע להעברת השגרירות לירושלים", כתב מירון למשרד החוץ.

 נתניהו ונשיא צ'כיה מילוש זמאן
 

נתניהו ונשיא צ'כיה, מילוש זמאן (Getty Images / אימאג'בנק)

 

מירון דיווח במברקו כי בעקבות הלחצים הישראלים החלה עבודת מטה פנימית שקטה במשרד החוץ הצ'כי כדי לבדוק את האפשרות של העברת השגרירות לירושלים ואת הסיכונים שהיא טומנת בחובה.

עבודת המטה שנעשית בצ'כיה, עליה דיווח מירון במברק, מראה כי ההצהרות שהשמיעו בכירים צ'כים ובראשם הנשיא זמאן הפכו לפעולות מעשיות מצד הממשלה – שהיא זו שמחזיקה בסמכות לקבל את ההחלטה בנושא. "הדיונים נמשכים ונודע לנו שגם הוקם צוות בין-משרדי שכולל את יועץ הנשיא, סגן שר החוץ ויועץ ראש הממשלה לצורך תיאום פנימי (בסוגיית אפשרות העברת השגרירות לירושלים, ב"ר)", כתב השגריר.

עוד דיווח מירון למשרד החוץ בירושלים כי קיים מפגש עם חברי אגודת הידידות צ'כיה-ישראל וסיכם עמם להשיק מייד קמפיין ציבורי להחתמת עצומה שתקרא להעברת השגרירות לירושלים ושתוגש לראש הממשלה הצ'כי.