טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן, רויטרס

"מצרים וסעודיה לוחצות על אבו מאזן לקבל את 'עסקת המאה'"

בכירים פלסטינים אמרו כי מדינות ערביות מפעילות לחץ על הפלסטינים ועל ירדן להסכים ליוזמת השלום של טראמפ. בשבוע הבא צפוי להיפגש יורש העצר הסעודי עם הנשיא האמריקני

מקורות פלסטינים בכירים מסרו היום (שבת) לעיתון הפלסטינים "אל-קודס" כי שתי מדינות ערביות, ששמן לא הוזכר במפורש, מפעילות לחצים כבדים על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועל מלך ירדן עבדאללה השני, כדי שהשניים יסכימו לקבל את "עסקת המאה" – יוזמת השלום שצפוי להציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גורמים פלסטיניים מסרו לחדשות עשר כי המדינות המדוברות הן מצרים וסעודיה.

הפלסטינים דוחים על הסף באופן עקבי את התוכנית האמריקנית המוצעת, שלטענתם היא מוטה לטובת ישראל.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

רוסיה: בריטניה מנסה לגרור את ישראל להיסטריה האנטי-רוסית

כפר קאסם: בן 27 נורה למוות - שנה לאחר שאחיו נהרג באותו המקום

התעלומה על פסי הרכבת: סודו האפל של עד המדינה ניר חפץ

 טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן (רויטרס)

 

בתוך כך, הגורמים הפלסטיניים מסור לחדשות עשר כי ביום שלישי הקרוב צפוי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן להיוועד עם הנשיא טראמפ בבית הלבן, שם ידונו בין השאר בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ובאיראן.

יורש העצר, לדברי הגורמים, מעוניין להציג לטראמפ הסכמה פלסטינית וערבית עקרונית לתוכנית השלום, שתכלול התנעה מחדש של משא ומתן מדיני בין הפלסטינים ומדינות ערביות נוספות לישראל, אולם הסכמה כזו לא הושגה עד כה.

בשבוע שעבר דווח באתר החדשות "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי בן סלמאן הסכים במהלך פגישות ישירות עם בכירים ישראלים רמי דרג על אופן ההסדר של תוכנית השלום של הנשיא האמריקני - והוסיפו כי יישומה של העסקה תיארך שנים רבות ויכולה להימשך מספר עשורים, ולא שנה או שנתיים. אתר החדשות הביא את הדברים מפי מקורות דיפלומטים במצרים.

ההנהגה הסעודית לוחצת לפי הדיווחים על יו"ר הרשות להסכים ל"עסקת המאה", אך הוא דבק בסירובו אליה. עוד עולה מהדיווח כי בכירי חמאס, אשר ביקרו לאחרונה במצרים, נחשפו ללחצים כבדים מצד מצרים כדי להסכים לטיוטה הישראלית-אמריקנית המוצעת להסדר השלום. לפי המקורות הדיפלומטים, בכירי ארגון הטרור דבקו בסירובם לחילופי שטחים או קבלת שטחים חלופיים ממדינות אחרות.