הרעלת המרגל הרוסי: רוסיה תגרש 23 דיפלומטים בריטיים בתוך שבוע

השגריר הבריטי הגיע לשיחה במשרד החוץ במוסקבה, שם נמסרה לו התגובה לצעדים שנקטה בריטניה בעקבות הרעלת סרגיי סקריפל. לפחות סניף אחד של המועצה הבריטית ברוסיה ייסגר

רוסיה נגד המערב ולהפך: משרד החוץ הרוסי הודיע הבוקר (שבת) כי 23 דיפלומטים בריטיים יגורשו בתוך שבוע מהמדינה. כך נמסר לאחר שלורי בריסטו, שגריר בריטניה ברוסיה, הגיע למשרד החוץ, שם למד את תגובת רוסיה לצעדים שנקטה בריטניה בעקבות הרעלת המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, לפני כשבועיים.

עוד נמסר כי לפחות סניף אחד של המועצה הבריטית שפועל ברוסיה ייסגר וכי רוסיה שומרת לעצמה הזכות לנקוט בצעדים נוספים. בד בבד, בוטל האישור שניתן לבריטניה לפתוח קונסוליה בסנט פטרבורג.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סוריה: למעלה מ-7,000 פליטים נמלטו הבוקר מרוטה א-שרקיה

הפיגוע בשומרון: ממשיך להיות קשה מאוד מצבו של אחד הפצועים

התרחקות מהמערב והעלמת מתחרים: כך פוטין מבטיח ניצחון בבחירות

 סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי
 

סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי (רויטרס)

 

יש לציין כי סגירת המועצה הבריטית היא צעד שננקט בעבר על ידי רוסיה בנסיבות דומות. בשנת 2007, בעקבות המתיחות בינה ובין רוסיה לאחר הרעלת איש הק.ג.ב לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו בלונדון, הודיעה רוסיה על סגירת המועצה הבריטית. אז, כזכור, בריטניה גירשה ארבעה דיפלומטים רוסיים משטחה. בינואר 2016 קבעה ועדת חקירה כי פוטין אישר כנראה את הרצח של ליטוויננקו.

אתמול אמר שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, כי קיימת סבירות מעל כל ספק כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הוא זה שהורה להרעיל את המרגל הרוסי, סרגיי סקריפל, על אדמת בריטניה. לדבריו, "אין לנו דבר נגד הרוסים עצמם, אין לנו 'רוסופוביה' כתוצאה ממה שקרה". הוא הוסיף כי "הבעיה שלנו היא עם הקרמלין שהשתמש בגז עצבים ברחובות בריטניה, ברחובות אירופה, בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה". עוד הוסיף ג'ונסון כי גז העצבים שבו השתמשו בתקיפת המרגל ובתו יוצר ואוחסן באופן בלתי חוקי ברוסיה.

מהקרמלין נמסר בתגובה לטענות נגד פוטין, כי מדובר בהאשמות "מזעזעות ובלתי נסלחות". לדברי דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, "כול אזכור של הנשיא שלנו בנושא הזה הוא מזעזע ומדובר בהפרה בלתי נסלחת של הכללים הדיפלומטיים של התנהגות ראויה". רוסיה הודיעה כי פתחה בחקירה פנימית בנוגע לניסיון הרצח של בתו של המרגל, יוליה סקריפל, מאחר וזו אזרחית המדינה.

תרזה מיי וולדימיר פוטין
 

תרזה מיי וולדימיר פוטין (רויטרס )

 

בתוך כך, אתמול פרסמה שגרירות רוסיה בתל אביב הודעה חריגה בחשבון הפייסבוק שלה בה היא מאשימה את ממשלת בריטניה בניסיון לגרור את ישראל לקמפיין ולהיסטריה האנטי-רוסית. "השגרירות רואה בדאגה את הניסיונות של ממשלת בריטניה, וכן של מדינות נוספות והתקשורת, לגרור את ישראל לקמפיין תעמולה פוליטי נגד רוסיה, זאת על רקע הטענות השקריות למעורבות מוסקבה בהרעלת המרגל הרוסי", לשון ההודעה.

דברי השגרירות הגיעו על רקע הודעת הגינוי הכללית של משרד החוץ ביום חמישי, מבלי להזכיר כלל את רוסיה. "ישראל רואה בחומרה את האירוע שהתרחש בבריטניה ומגנה אותו בתוקף", מסר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון. "אנו מקווים שהקהילה הבין לאומית תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה".

ביום חמישי פורסם בחדשות עשר כי ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ושר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, העבירו מסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקשו שיגנה את רוסיה על ניסיון החיסול שביצעה בלונדון. עוד נודע כי שגריר בריטניה בישראל דיוויד קוורי נפגש שלשום עם היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה, מאיר בן-שבת, והעביר לו את המסר.

השגריר הבריטי הציג לבן-שבת את ממצאי החקירה שביצעה ממשלת בריטניה ושלפיהם רוסיה היא זו שעומדת מאחורי נסיון החיסול של מרגל רוסי באמצעות נשק כימי בלונדון. השגריר הבריטי אמר לבן-שבת כי רוסיה הפרה את כל כללי המשחק, עשתה שימוש בלתי חוקי בכוח והפרה את החוק הבינלאומי. "אנחנו רואים בישראל בת-ברית ומצפים שתביעו בנו תמיכה ותגנו את הרוסים", אמר השגריר הבריטי.