כוח צהל בכפר ברטעה, ממנו יצא המחבל לבצע את פיגוע הדריסה, דובר צה"ל

הפיגוע בשומרון: ממשיך להיות קשה מאוד מצבו של אחד הפצועים

שני החיילים שאושפזו בבילינסון עברו במהלך הלילה מספר ניתוחים. החייל שפצוע במצב קשה מאוד עדיין לא יצא מכלל סכנה. כוחות צה״ל ביצעו הכנות לקראת הריסת בית המחבל

הפיגוע בשומרון: מצבם של שני החיילים שנפצעו אתמול (שישי) בפיגוע הדריסה סמוך למבוא דותן נותר ללא שינוי. שני הפצועים עברו במהלך הלילה מספר ניתוחים בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה. החייל שפצוע במצב קשה מאוד עדיין לא יצא מכלל סכנה. מצבו של הפצוע הנוסף נותר בינוני. 

הבוקר קיים הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, הערכת מצב בזירת פיגוע הדריסה שהתרחש אתמול סמוך לכפר יעבד.
בהערכת המצב נכחו מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, מתאם הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, מפקד אוגדת איו״ש, תת-אלוף ערן ניב ומפקדים נוספים. מתחקיר הפיגוע עולה כי המחבל חלף מול החיילים ליד הפילבוקס ואז עשה פניית פרסה כדי לחזור ולפגוע בהם. ההערכה היא שמדובר במפגע בודד שקיבל החלטה במקום ולא בפיגוע מתוכנן. עד כה לא נמצא קשר ארגוני וגם לא פרסומים ברשתות חברתיות שיעידו על כוונתו לבצע פיגוע.

בתוך כך, כוחות צה״ל ביצעו הכנות לקראת הריסת בית המחבל במסגרת פעילות לילית באזור הכפר ברטעה, שממנו יצא המחבל. במסגרת המבצע נעצר חשוד ובוצעו סריקות לאיתור אמל״ח. כמו כן, נמשכו פעולות בידוק הרכבים בצירים באזור.

אתמול קצין וחייל צה"ל נהרגו לאחר שמחבל פלסטיני דרס אותם בכביש 585 ממבוא דותן לכיוון חרמש. החיילים שנפגעו ביצעו משימות הגנת צירים במקום.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

התרחקות מהמערב והעלמת מתחרים: כך פוטין מבטיח ניצחון בבחירות

הפרלמנט הסיני אישר: שי יהיה הנשיא הסיני ללא הגבלת זמן

הקשר בין זוג הגמלאים מנתיבות לילדה עם הצרכים המיוחדים מרהט

בווידאו: תיעוד הרגעים הראשונים לאחר הפיגוע

המחבל, עלא קבהא, בן ה-26 מברטעה הפלסטיני, בעל רקע ביטחוני קודם של ידוי אבנים והפרות סדר נגד כוחות הביטחון, ברח מהזירה לאחר דריסת החיילים. עם זאת, הוא נתפס לאחר מכן ופונה במצב קל לביה"ח הלל יפה. אתמול נכנס כוח צה"ל לביתו ועצר את אחיו בן ה-25.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לפיגוע ואמר: "טרם כניסת השבת התבשרנו על פיגוע קשה. אנו נפעל לגזר דין מוות למחבל, להריסת ביתו ולהענשת כל מי ששיתף פעולה. אין דבר כזה טרור בודדים. זה טרור שנתמך בידי אבו מאזן והרשות הפלסטינית שמשלמת כסף למשפחות המחבלים. אנחנו נעצור אותם".

בעקבות פיגוע הדריסה הנחה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, על הקפאה מיידית ורחבה של ההיתרים לכלל חמולת המחבל עלא קבהא. במסגרת ההחלטה יוקפאו 67 היתרי תעסוקה בישראל, 26 היתרי מסחר וארבעה רישיונות תעסוקה.

דובר חמאס בעזה התייחס לאירוע הדריסה ואמר: ״הפיגוע היום בג'נין לאחר 100 יום מהחלטת טראמפ מגיע כדי להבהיר את המשך האינתיפאדה עבור העם הפלסטיני. המרד הזה נגד ההחלטה והכיבוש אינו גל זעם אלא פעולה מתמשכת עד לחירות מלאה של עמנו. המסר מהפיגוע הזה מדגיש כי ימי ההחלטה של טראמפ כבר עברו - העובדות ההיסטוריות לא ישתנו - אנחנו נעצב את גבולות העיר הקדושה ירושלים בדמינו ונשמור עליה דרך המשך ההתנגדות״.