הפלסטינים מנצלים את הכרזת טראמפ לצורך הגברת ההסתה • פרשנות

זמן קצר לאחר פיגוע הדריסה בשומרון, תמונותיו של המחבל כבר מופצות ברשתות החברתיות, יחד עם הכיתוב "גיבור". חמאס פועל להרגעה בעזה ומעודד אלימות בגדה

לא עבר זמן רב מרגע פיגוע הדריסה היום (שישי) סמוך למבוא דותן, בו נהרגו קצין וחייל צה"ל ונפצעו שניים נוספים, ועד שתמונותיו של המחבל, עלא קבהא בן ה-26, הופצו על ידי פלסטינים ברשתות החברתיות, יחד עם הכינוי "גיבור". 

בשטחים ישנה יותר ויותר לגיטימציה לאנשים שמבצעים פיגועים, זאת בעקבות אווירת ההסתה שנוצרה ברשתות החברתיות אחרי הכרזת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על ההכרה בירושלים בירת ישראל. גם הרשות הפלסטינית מעודדת את אווירת ההסתה הזו. המחבל, תכנן לסיים את הפיגוע עם מותו והפיכתו ל"שהיד", ומשלא הצליח לעשות זאת, הוא טען שהיה מדובר בתאונה. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מפגש חריג: דיפלומטים אמריקנים ואיראנים דנו בעתיד הסכם הגרעין

רוסיה: בריטניה מנסה לגרור את ישראל להיסטריה האנטי-רוסית

מאות בני נוער השתתפו בצעדת תמיכה במבקשי המקלט

 זירת הדריסה בשומרון
 

זירת הדריסה בשומרון( מד"א)

 

בווידאו: תיעוד הרגעים הראשונים לאחר הפיגוע >> 

חמאס מיהר לברך ולשבח את הפיגוע, וכן להסית צעירים פלסטינים נוספים לבצע פיגוע מסוג זה. בעוד הרצון של הארגון הוא לשמור על שקט ברצועת עזה, הוא מתאמץ לעורר כמה שיותר אלימות בשטחים, וניתן לראות עלייה בחודש פברואר בכמות הפיגועים, כמעט כולם בשטחים, וכמעט כולם בקבוקי תבערה ופיגועים קטנים.

כשמסתכלים על שנת 2018, ורואים את התרגיל הגדול של צה"ל השבוע עם האמריקנים שעוסק בתרחיש מלחמה, נדמה כי הזירה הצפונית היא המרכזית, אך כששואלים את בכירי צה"ל איפה הזירה הכי נפיצה הם עונים כי מדובר דווקא בגדה וברצועה. בתקופה הקרובה הזירה הפלסטינית תלווה אותנו – ביום האדמה, יום הנכבה ופתיחת השגרירות בירושלים ביום העצמאות. נראה ימים מתוחים מאוד וניסיונות של חמאס עזה לעורר את הגדה לעוד פיגועים. לדבר הזה צה"ל יצטרך לתת מענה.

כאמור, קצין וחייל צה"ל נהרגו ושניים נוספים נפצעו במצב קשה מאוד ובינוני לאחר שמחבל פלסטיני דרס אותם בכביש 585 ממבוא דותן לכיוון חרמש. החיילים שנפגעו ביצעו משימות הגנת צירים במקום. צוות מד"א שהגיע למקום העניק להם טיפול רפואי ושני מסוקים של חיל האוויר הוזנקו כדי לפנותם לבית החולים בילינסון שבפתח תקווה. אחד הפצועים שהוגדר במצב קשה מאוד מורדם ומונשם ואילו הפצוע השני נמצא בהכרה מלאה והוגדר כפצוע בינוני. 

 אירוע הדריסה בצפון השומרון, בסמוך למבוא דותן
 

אירוע הדריסה בצפון השומרון, בסמוך למבוא דותן ( מד"א)

 

המחבל, עלא קבהא, בן ה-26 מברטעה הפלסטינית, בעל רקע ביטחוני קודם של ידוי אבנים והפרות סדר נגד כוחות הביטחון, ברח מהזירה לאחר דריסת החיילים. עם זאת, הוא נתפס לאחר מכן ופונה במצב קל לביה"ח הלל יפה, שם יתוחקר. כמו כן, עולה כי למחבל אין אישור כניסה לישראל. כוח צה"ל נכנס בשעות הערב לביתו של המחבל בכפר ברטעה.

צה"ל ושב"כ לא הגדירו בתחילה את האירוע כפיגוע, אך לאחר שעתיים אישרו רשמית כי אכן מדובר בפיגוע דריסה.  מפקד פיקוד מרכז, אלוף נדב פדן, הגיע לזירת האירוע כדי לערוך תחקיר ראשוני לאירוע.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לפיגוע ואמר: "טרם כניסת השבת התבשרנו על פיגוע קשה. אנו נפעל לגזר דין מוות למחבל, להריסת ביתו ולהענשת כל מי ששיתף פעולה. אין דבר כזה טרור בודדים. זה טרור שנתמך בידי אבו מאזן והרשות הפלסטינית שמשלמת כסף למשפחות המחבלים. אנחנו נעצור אותם".

בעקבות פיגוע הדריסה הנחה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, על הקפאה מיידית ורחבה של ההיתרים לכלל חמולת המחבל עלא קבהא. במסגרת ההחלטה יוקפאו 67 היתרי תעסוקה בישראל, 26 היתרי מסחר וארבעה רישיונות תעסוקה.

דובר חמאס בעזה התייחס לאירוע הדריסה ואמר: ״הפיגוע היום בג'נין לאחר 100 יום מהחלטת טראמפ מגיע כדי להבהיר את המשך האינתיפאדה עבור העם הפלסטיני. המרד הזה נגד ההחלטה והכיבוש אינו גל זעם אלא פעולה מתמשכת עד לחירות מלאה של עמינו. המסר מהפיגוע הזה מדגיש כי ימי ההחלטה של טראמפ כבר עברו - העובדות ההיסטוריות לא ישתנו - אנחנו נעצב את גבולות העיר הקדושה ירושלים בדמינו ונשמור עליה דרך המשך ההתנגדות״.