רוסיה: בריטניה מנסה לגרור את ישראל להיסטריה האנטי-רוסית

על רקע הודעת משרד החוץ שגינתה את הרעלת המרגל הרוסי, שגרירות רוסיה בתל אביב פרסמה הודעה חריגה ובה היא מאשימה את לונדון בגרירת ישראל לקמפיין נגד מוסקבה

שגרירות רוסיה בתל אביב פרסמה הערב (שישי) הודעה חריגה בחשבון הפייסבוק שלה בה היא מאשימה את ממשלת בריטניה בניסיון לגרור את ישראל לקמפיין ולהיסטריה האנטי-רוסית.

"השגרירות רואה בדאגה את הניסיונות של ממשלת בריטניה, וכן של מדינות נוספות והתקשורת, לגרור את ישראל לקמפיין תעמולה פוליטי נגד רוסיה, זאת על רקע הטענות השקריות למעורבות מוסקבה בהרעלת המרגל הרוסי", לשון ההודעה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פיגוע דריסה בשומרון: שני חיילים נהרגו ושניים נוספים נפצעו

מאות בני נוער השתתפו בצעדת תמיכה במבקשי המקלט

מהומות בשטחים ובגדר הרצועה: שני חיילים נפצעו קל

הדברים מגיעים על רקע הודעת הגינוי הכללית של משרד החוץ אמש, מבלי להזכיר כלל את רוסיה. "ישראל רואה בחומרה את האירוע שהתרחש בבריטניה ומגנה אותו בתוקף", מסר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון. "אנו מקווים שהקהילה הבין לאומית תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה". 

 בנימין נתניהו ותרזה מיי עומדים מחוץ לדאונינג 10
 

בנימין נתניהו ותרזה מיי עומדים מחוץ לדאונינג 10 (רויטרס)

 

עוד נכתב בהודעת השגרירות כי "פעולות אלו הן בגדר פרובוקציה חסרת תקדים, בוטה, המערערת את יסודות הדיאלוג הנורמליים בין מדינות, ומאתגרת את מערכת החוקים הבין לאומית".


 

אתמול פורסם בחדשות עשר כי ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ושר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, העבירו מסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקשו שיגנה את רוסיה על נסיון החיסול שביצעה בלונדון. עוד נודע כי שגריר בריטניה בישראל דיוויד קוורי נפגש שלשום עם היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה, מאיר בן-שבת, והעביר לו את המסר.

השגריר הבריטי הציג לבן-שבת את ממצאי החקירה שביצעה ממשלת בריטניה ושלפיהם רוסיה היא זו שעומדת מאחורי נסיון החיסול של מרגל רוסי באמצעות נשק כימי בלונדון. השגריר הבריטי אמר לבן-שבת כי רוסיה הפרה את כל כללי המשחק, עשתה שימוש בלתי חוקי בכוח והפרה את החוק הבינלאומי. "אנחנו רואים בישראל בת-ברית ומצפים שתביעו בנו תמיכה ותגנו את הרוסים", אמר השגריר הבריטי.

הבקשה הבריטית יצרה דילמה בירושלים האם וכיצד לגנות את נסיון החיסול – במשך כמה ימים שתקו בירושלים חרף גינויים מהקהילה הבינלאומית וסירבו להגיב. החשש בירושלים היה להתעמת עם נשיא רוסיה פוטין שכוחותיו נמצאים בסוריה.

דיפלומט אירופי הגיב בציניות להודעת הגינוי הישראלית ואמר כי "בהודעת משרד החוץ הישראלי נפלה טעות מצערת. נשמטו ממנה שתי מילים - רוסיה ופשע".