צוק איתן בפנים, אינתיפאדה בחוץ: "תוכנית ה-70" של משרד החינוך

לרגל חגיגות העצמאות, הורכבה רשימה של אירועים מכוננים שאותם ילמדו כלל התלמידים בבתי הספר. אז מה יהיה החומר הנלמד - ומה החליטו במשרד להוציא מהתוכנית הרגישה?

במשרד החינוך לא ארגנו אירועי ראווה נוצצים לרגל חגיגות ה-70 למדינה, אך כן הגדירו בפעם הראשונה את רשימת האירועים המכוננים של המדינה - אלה שכל תלמיד צריך לדעת, ואלה שכולם ילמדו.

במהלך 70 השנים היו למדינה אירועים רבים שהם בלב הקונצנזוס של החברה הישראלית, ולכן היה ברור לכולם כי בחירת האירועים תהיה החלטה רגישה במיוחד. במשרד החינוך נדרשו להתאים רשימה אחת לכל הקבוצות באוכלוסייה , ומטבע הדברים כאשר מחליטים מה בפנים – מחליטים גם מה נותר בחוץ.

בין היתר, כוללת "תוכנית ה-70" את החלטת החלוקה בכ"ט בנובמבר, את הכרזת העצמאות, את כל המלחמות והמבצעים בעזה – כולל צוק איתן. מנגד - האינתיפאדות הראשונה והשנייה נותרו בחוץ.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

רוסיה: בריטניה לא משתפת איתנו פעולה, גם אנחנו נגרש דיפלומטים

המעצמות הכריזו: הרעלת המרגל - מתקפה על ריבונות בריטניה

כלא איילון: עורך דין בלע חפץ במהלך בידוק ביטחוני

 בגין 70 שנה לישראל

בגין 70 שנה לישראל ( חדשות עשר)

 

ביקור סאדאת והסכמי השלום עם מצרים וירדן גם כן בפנים, כך גם הסכמי אוסלו, פרסי הנובל לשלום, רצח רבין והמהפך של 1977. גם על ההתנתקות ילמדו התלמידים, אבל הנסיגה מלבנון לא נכללה בתוכנית.

במסגרת היחסים בין יהודים לערבים, הטבח בכפר קאסם לא יוזכר. עם זאת, כן ילמדו על יום האדמה ואפילו על הזכייה של בני סכנין בגביע המדינה בכדורגל. מנגד, אין כלל אזכור לחברה החרדית, לסטטוס קוו או לסוגיית גיוס החרדים שכמעט ופירקה את הממשלה רק השבוע. בגזרה החברתית תילמד המחאה של 2011.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, התייחס לתוכנית החדשה ואמר: "ההחלטה מה כן ומה לא זו החלטה מורכבת ורגישה. בסופו של דבר מה שהנחה אותנו אלו אירועי הליבה, האירועים המכוננים, המרכזיים, הקונצנזואליים". עוד הוסיף אבואב: "זה לא מאוחר עוד לצרף ולהוסיף אירועים נוספים, זה מה שמתאפשר במיזם".

יוזמת התוכנית, דליה פניג מהמזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, אף קיבלה אישור חריג שהתלמידים ילמדו על האירועים בכיתה באמצעות הטלפון הנייד. ולכל מי שחש מקופח, במשרד מבטיחים שכל בית ספר יוכל להוסיף אירועים חשובים נוספים שנותרו בחוץ.