השר לשעבר דוד לוי בבינתחומי הרצליה, עדי כהן צדק

השר לשעבר דוד לוי - חתן פרס ישראל על מפעל חיים בתחום החברה

בנט הכריז על זכייתו של לוי בהודעה בטוויטר, וכינה אותו "מנהיג חברתי אמיץ, מנפץ תקרת הזכוכית". לוי עלה ממרוקו בגיל 20, וכיהן בין היתר כשר הבינוי והשיכון וכשר החוץ

חבר הכנסת והשר לשעבר דוד לוי הוא חתן פרס ישראל למפעל חיים בתחום חברה וקהילה – כך הכריז הערב (חמישי) שר החינוך נפתלי בנט. ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי "סיפורו האישי של דוד לוי הוא סיפורו של נער שעלה ארצה מרבאט שבמרוקו, אל המעברה ועיריית הפיתוח, ומנקודת שפל זו זינק אל ליבת העשייה הציבורית והחברתית וממחוללי כור ההיתוך של החברה הישראלית". על פי הוועדה, לוי הוא "לוחם חברתי של השכבות החלשות, מנהיג עובדים ונציג עיירות הפיתוח והפריפריה וממקימיה; יזם ומוביל של תכניות חברתיות ומדיניות, פעיל במאבקים למען השכבות החלשות ומנהיג מדיני, כל זאת תוך התגייסות מוחלטת ונדירה לשירות העם והמדינה".

"דמותו הייחודית, דבקותו בעקרונותיו והיותו סמל חברתי הם מקור השראה לציבור ומקור להערכה", עוד נכתב בנימוקי הוועדה, "חזונו, אומץ ליבו, ומאבקיו ומעשיו הטביעו חותם מובהק על החברה הישראלית".

הנשיא ראובן ריבלין בירך את לוי בהודעה שפרסם, בה כתב כי לוי "העמיד דורות של עוסקים בצרכי ציבור באמונה כשפעילותו בשירות המדינה ומסירותו משמשות מגדלור והשראה". ריבלין הוסיף: "דוד יקר, היית מפורצי הדרך מהפריפריה ללב הישראליות, החלוץ שגרם לרבים אחרים להאמין שאפשר. על כל אלה אנו מתכבדים בך כחתן פרס ישראל".

השר בנט כתב בטוויטר כי הוא "התרגש" לבשר ללוי על זכייתו, וכינה אותו "מנהיג חברתי אמיץ, תמצית סיפור הציונות, מנפץ תקרת הזכוכית". השר אריה דרעי הגיב להכרזה, וצייץ: "תיקון חשוב מאוד. זכיתי לשרת לצד דוד לוי בממשלות ישראל וראיתי מקרוב את ההדר ואת זקיפות הקומה, את החזון ואת הגאווה". 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ירידה במחירי הדירות: הוזלה של 1% - בחודש הרביעי ברציפות

תיק 4000: נתניהו צפוי להיחקר בשבוע הבא בפעם השנייה

נתניהו לקבינט: מעריך בסבירות גבוהה שטראמפ יפרוש מהסכם הגרעין

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הגיב לזכייתו של לוי ומסר כי מדובר ב"הכרה בתרומתו ארוכת השנים למדינה, ברגישותו החברתית, בתבונתו המדינית ברגעים גורליים ומעל לכל בהיותו סמל להגשמת החזון הציוני של מאות אלפי עולים מצפון אפריקה". לדברי גבאי, "ראוי שנזכור את זה דווקא בימים בהם פוליטיקאים עוסקים בשיסוי יומיומי ומנסים להיבנות מהעמקת הקרעים בעם".

בתו של לוי, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, הגיבה גם היא להודעה בציוץ: "מעטים הרגעים שבהם קשה לי לבחור את המילים הרגע הזה הוא אחד מהם. אבא מקבל את פרס ישראל ויחד איתו דור שלם של אנשים שאותם ייצג ועבורם נלחם. מפעל חייך חיי וקיים אבא!".

לוי נולד ברבאט, מרוקו, בשנת 1937, ועלה לארץ בגיל 20. עם עלייתו ארצה התיישבה משפחתו במעברה, ואחר כך עברה המשפחה לבית שאן. בשנים הראשונות לאחר העלייה הועסק בקיבוצים השכנים כפועל חקלאי שכיר ועסק בעבודות בניין. בשנת 1964 נבחר כנציג איחוד עובדי הבניין במועצת העובדים של בית שאן, ושנה לאחר מכן נבחר כחבר המועצה המוניציפלית של בית שאן ולסגן ראש העיר מטעם תנועת חירות. בשנת 1969 נבחר לראשונה לכנסת, וכיהן כחבר כנסת החל מהכנסת השביעית ועד לכנסת ה-16, לרוב מטעם הליכוד.

הוא מילא שלל תפקידים בממשלה, כולל שר הבינוי והשיכון במשך כעשור, וסגן ראש הממשלה ושר החוץ במשך עשור נוסף. בתקופת מבצע ”שלום הגליל” הביע הסתייגויות ממדיניות שר הביטחון אריאל שרון, ובשנת 1985 היה השר היחיד בליכוד שהצביע עם שרי מפלגת העבודה בעד נסיגה מרוב השטח שנכבש בלבנון. בממשלתו של אהוד ברק, כשכיהן כשר החוץ, תמך בנסיגה החד-צדדית מרצועת הביטחון בדרום לבנון, אך חלק על ברק בנושא הפשרות המדיניות שהציע לפלסטינים. בינואר 1998 התפטר מתפקיד שר החוץ בממשלת נתניהו בטענה שתקציב המדינה אינו דואג לשכבות החלשות.