חיילים סורים, רויטרס

שבע שנים למלחמה בסוריה: דוח האו"ם - נשים, גברים וילדים נאנסו

תמונת מצב קשה יוצאת מהמדינה הקרועה: כוחותיו של הנשיא השתמשו בפשעים מיניים על מנת להעניש את גורמי האופוזיציה • 12 אלף וחמש מאות פליטים נמלטו מרוטה א-שרקייה

בווידאו: הטבח ברוטה א-שרקייה מהשבועות האחרונים

דוח של האו"ם המתפרסם היום (חמישי) מציג תמונת מצב קשה בסוריה, שמציינת היום שבע שנים למלחמת האזרחים. לפי החוקרים של הארגון, כוחותיו של הנשיא אסד, והמיליציות ששיתפו איתו פעולה (דוגמת חיזבאללה וכוחות איראניים), אנסו והטרידו מינית נשים, ילדות וגברים כחלק ממערכת שנועדה להעניש את האופוזיציה.

הדוח החמור מציין כי גם כוחת האופוזיציה ביצעו פשעים דומים וכן עינו את שבוייהם אך באופן פחות נפוץ. הנתונים מראים כי דאע"ש וקיצוניים חמושים אחרים הוציאו להורג נשים, גברים וילדים בהאשמות שונות של ניאוף. דעא"ש ושותפותיו גם הכריחו נשים להינשא ורדפו הומואים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המעצמות בהצהרה משותפת: רוסיה עומדת מאחורי הרעלת המרגל

מפקד חדש ללהב 433: תת-ניצב יגאל בן שלום יחליף את רוני ריטמן

רוסיה: בריטניה לא משתפת איתנו פעולה, גם אנחנו נגרש דיפלומטים

דוח האו"ם מגולל על גבי 29 עמודים את עדויותיהם הקשות של 454 ניצולים, מקורבים, עדים, עריקים, עורכי דין ואנשי צוות רפואי. הקולות שעולים מהעדויות מתארים אירועים בהם כוחות של הממשל הסורי נכנסו לבתים במהלך סריקות, ואנסו נשים וגברים כאחד. הקורבן הצעיר ביותר לאונס: ילדה בת 9.

 אל רוטה א-שארקייה שבאזור דמשק
 

רוטה א-שארקייה שבאזור דמשק. אלפים נמלטים (רויטרס)

 

"האונס של נשים וילדות תועד במסמכים של עשרים מחלקות פוליטיות, צבאיות ומודיעיניות של הממשל" נכתב בדוח, שציין כי פקידים בכירים היו מעורבים במעשים. לצד זאת, לא צוינו בדוח שמות של אנשים ספציפיים שביצעו את האונס.

בתוך כך, למעלה מ-12 אלף וחמש מאות בני אדם ברחו מרוטה א-שרקייה לתוך שטח שבשליטת הממשל הסורי לאחר שהצבא התקדם ונכנס אל מרחב העיר – במטרה לכבוש אותו. לפי דיווחי ארגוני זכויות אדם, מדובר בכמות הגדולה ביותר של אנשים שבורחים מהאזור שבשליטת המורדים, מאז תחילת הלחימה בו לפני כחודש.