"גלבוע/גליל היא כמו משפחה". ספנסר וויס, אוהד סבג

"לא חושש מהמתיחות בצפון": ספנסר וויס מצא בית בגלבוע/גליל

בגיל 22, ובניגוד לתוכניות, הגארד מצא את עצמו באחת מהפתעות העונה. האווירה במועדון ("כמו משפחה"), החיים רחוק מהבית ("קשה לי לבשל") והחיפוש אחר כלה יהודיה

בתחילת הקיץ האחרון, אחרי שנמנה על סגל נבחרת ארה"ב שזכתה במכביה, נדמה היה שהעתיד של ספנסר וויס ברור. וויס, בן 22, בוגר מכללת פרינסטון, היה במרחק נגיעה מחתימה במכבי חיפה. אבל, לירוקים היו בסופו של דבר תוכניות אחרות והם החליטו בפתאומיות לוותר על שירותיו.

"לא היו לי הרבה ציפיות בעקבות הגעתי למכביה", מספר וויס לחדשות עשר, "חשבתי שאני אצליח ליצור לעצמי הזדמנות, אבל לא הגבלתי את עצמי. רציתי פשוט להגיע לפה בגלל שאני יהודי, הליגה תחרותית ואני יודע שישראל היא מקום נהדר לשחק בו".

מי שהרוויחה מההחלטה של מכבי חיפה היא גלבוע/גליל, שהחליטה לתת לכדורסלן הצעיר הזדמנות. "מה שקרה עם מכבי חיפה זה היסטוריה מבחינתי ואני לא מקדיש לזה יותר מדי מחשבה, למעט העובדה שאני משתמש בדברים שקרו לי בתור מוטיבציה, מספר וויס.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

משרד הביטחון: מקווים להסדיר בקרוב את גיוס האוכלוסייה החרדית

מקרון עושה נתניהו: מרבה לתקוף עיתונאים ולהימנע משאלותיהם

לאחר ארבע שנות פעילות מתקן חולות נסגר: כל מבקשי המקלט שוחררו

"היו לי הצעות אחרות, גם בישראל וגם מחוץ לה, אבל בסופו של דבר הדברים הסתדרו על הצד הטוב ביותר ואני מרוצה מההזדמנות שניתנה לי בגלבוע/גליל", מוסיף, "בחרתי להגיע לשם כי שמעתי שמדובר במועדון שטוב בלפתח כדורסלנים צעירים. מערכת היחסים עם הצוות המקצועי מצוינת ואני מרגיש שהם נגישים ויש להם ידע רב".

 ספנסר וויס
 

"מערכת היחסים עם הצוות המקצועי מצוינת". ספנסר וויס ( אלן שיבר)

כעת, וויס נמצא בסגל של אחת הקבוצות המפתיעות העונה של ליגת העל, ששלושה משחקים לפני תחילת הסיבוב השלישי, מדורגת במקום השביעי, עם 28 נקודות, אותו מספר נקודות כמו הפועל אילת, ונקודה פחות מהפועל תל אביב ומכבי אשדוד. "לא היו לי ציפיות גדולות בתחילת העונה, אבל ככל שהזמן חלף, התחלנו להרגיש שאנחנו יכולים להתחרות עם כל קבוצה בליגה", הוא אומר.

בהמשך מסביר הגארד את מה שלדעתו מייחד את גלבוע/גליל. "המועדון הוא בעל אווירה משפחתית. האוהדים מאוד מעורבים ומוכנים לעזור בהכל. יש מערכת יחסים טובה בין כל הצדדים שקשורים במועדון וזה בא לידי ביטוי".   

וויס לא מפחד להתייחס לאפשרות שקבוצתו תסיים את העונה המפתיעה שלה עם אליפות, אבל טוען שהדרך לתואר עוד ארוכה. "שיחקנו עד עכשיו, ברוב העונה, כדורסל טוב וקבוצתי. במקרה שבו נמשיך ככה אנחנו יכולים להשיג הכל. מהרגע שהפלייאוף מתחיל הכל יכול לקרות".

 ספנסר וויס
 

"אווירה משפחתית". ספנסר וויס וחואקין שוכמן (אוהד סבג)

 

"למרות המתיחות בגבול - אני מרגיש בטוח"

למרות האופטימיות, הגארד מצביע על דבר אחד משמעותי שקבוצתו צריכה לשפר. "היכולת שלנו לחזור אחרי ניצחונות גדולים מחייבת שיפור", אומר וויס ומסביר כי "אנחנו חווינו עד עכשיו הרבה עליות ומורדות. בעזרת אנרגיה טובה יותר, אנחנו יכולים להשתפר. אנחנו גם צריכים להיות קשוחים יותר מול מי שנאבק מולנו בצמרת".

עוד לגבי המשך העונה אמר ספנסר כי "זה מדהים עד כמה הליגה קרובה. מעולם לא חוויתי דבר כזה. כל קבוצה יכולה לנצח כל קבוצה ובסופו של דבר התוצאה תלויה באגרסיביות שלך".

לאחר מכן מתפנה הגארד להסביר מה לדעתו הוא צריך לשפר במשחק שלו. "אני צריך להיות לעיתים יותר אנרגטי ולהיות יותר עקבי בקליעות שלי. אני תמיד מעוניין להשתפר ומרגיש שבחודש האחרון אני מצליח גם להביא את זה לידי ביטוי באימונים. אני מבין את הטעויות שלי, משוחח עם הכדורסלנים הוותיקים יותר והצוות המקצועי ולומד מזה. אם יש משהו שאני לא מבין, אני שואל את המאמן".

כאשר הגארד מתבקש להתייחס לחיים בישראל בכלל ולמתיחות בצפון בפרט, עונה וויס כי הוא נהנה מאוד בישראל ואינו מפחד מהמצב הביטחוני. "המשפחה לפעמים מודאגת ומתקשרת לראות שהכל בסדר, אבל אני מרגיע אותם שאני מרגיש מאוד בטוח", אומר, "עבורי המתיחות שיש לפעמים בגבול לא משנה את זה".

 ספנסר וויס
 

מרוצה בישראל. ספנסר וויס( עודד קרני )

 

"התרגלתי בקולג' לגור רחוק מהבית"

וויס, למרות גילו הצעיר יחסית, הצליח להתאקלם בקלות יחסית בישראל. "כאשר אתה נמצא בקולג', אתה מתרגל לכך שאתה חיי רחוק מהבית. אני מאוד אוהב את העובדה שהאנשים פה מאוד נחמדים, חבורתיים ומחפשים כיצד להקל עליך. גם האוכל פה מדהים. למדתי לאהוב חומוס ואני שם אותו כמעט על הכל".

למרות ההסתגלות, יש גם קשיים בחיים רחוק מהבית. "אני חושב שלבשל זה הדבר הקשה ביותר עבורי. מדובר במשהו שאני בקושי מספיק לעשות אותו", אומר, ומתפנה להתייחס לעתידו בישראל. "אני רק בן 22, אז אני לא מסתכל רחוק.  אני לוקח את הקריירה שלי צעד אחר צעד ומנסה להשתפר כל יום. כל הזדמנות שתבוא בפני, אני אבדוק אותה. כרגע ישראל היא הבית שלי, אבל בסופו של דבר אבל אני מאמין שאחזור לגור בארה"ב ברגע שהקריירה שלי תסתיים". 

מעבר לקריירה, וויס גם חושב על חתונה ומשפחה. העדפה שלו ושל משפחתו הוא מספר, היא כלה יהודיה. "הורי יהיו מאוד מרוצים עם אתחתן עם יהודיה. עוד 20 שנים אני מאמין שיהיו לי 2-3 ילדים, אני אחיה בצפון-מזרח ארה"ב ואני אאמן אותם כדורסל. מדובר במשהו שאני חושב עליו בתדירות גבוהה".