"רק רוצה לשקם את עצמי": מאבקם של נכי צה"ל בוועדות הרפואיות

רבים שנפצעו במהלך שירותם הצבאי, מוצאים עצמם חסרי אונים אל מול הסחבת והבירוקרטיה של הוועדות במשרד הביטחון. "יש חוסר נכונות לתת לנכה את מה שמגיע לו" • אנליסט

מדוח מבקר המדינה עולה שטיפול בפצועים הנכים נמשך יותר משנתיים והוועדות הרפואיות לא מצוידות בידע הנדרש. אלעד אוחנה, שנפצע בזמן שירותו בצה"ל, הפך לנכה אך לא מקבל את המגיע לו מול הבירוקרטיה ומתקשה לשקם את עצמו.

גם תוך כדי הליכה על קביים, כשהוא תלוי במשככי כאבים, אלעד לא ישכח את הלילה בגדוד 931 של הנח"ל, כשיצא עם ציוד ששוקל 90 קילוגרם, על הגב, למסע של 28 קילומטרים והתמוטט באמצע הדרך על הברך - שמיד הסתובבה. בכוחות אחרונים עוד סחב את עצמו עד סוף המסלול  – לפני שקרס ואושפז. "המפקד שם את היד שלי עליו, כי לא יכולתי ללכת וסחב אותי 14 ק"מ, כשאני צורח מכאבים, לא פינו אותי", סיפר.

 אלעד אוחנה, נכה צה"ל שנאבק בסחבת של הוועדות הרפואיות
 

אלעד אוחנה, נכה צה"ל שנאבק בסחבת של הוועדות הרפואיות( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לאחר ארבע שנות פעילות מתקן חולות נסגר: כל מבקשי המקלט שוחררו

שחקן כדורגל מוכר וחבריו תועדו מבצעים מעשים מגונים בצעירה

מים חומים מהברזים: כך נאלצים לחיות עשרות אלפי תושבים בגליל

לטענת אוחנה, הניתוח לאחר מכן השתבש: "המנתח פגע לי במערכת העצבים ברגל". מאז הוא התקשה ללכת ואורח חייו השתבש. "כשרוצים להירדם בלילה הכאב הוא מטורף, אבא שלי מצא אותי מעולף בלילה. הפכתי לאדם שבקושי יכול ללכת".

אלא שאפילו ההתמודדות עם הפציעה החמורה באימונים, לא הכינה את אלעד לקרב האמיתי מול ועדות רפואיות במשרד הביטחון. בסוף 2014 אושרה לו שם דרגת נכות בשיעור של 37 אחוזים בלבד. בעקבות פניה חוזרת, שנתיים אחר כך, המספר עודכן ל-50 אחוז, אבל ב-2017 ההכרה שוב פחתה, ל-44 אחוזים. לפני כחודשיים בלבד, למרות שלא חל שינוי במצב, הנכות של אלעד נקבעה סופית ל-16 אחוז בלבד. המשמעות היא שלוחם שמתפתל מכאבים, זכאי למענק כספי חד פעמי –  לא לתמיכה קבועה, ממשרד הביטחון. אפילו את המוניות לטיפולי שיקום בטבריה, לאורך כל אוקטובר, שלחו לו במעטפה הזו רק ב-25 בחודש – כשכמעט לא נשארו כבר נסיעות בתוקף.

"ועדה זה כמו תעשייה של רובוטים", הסביר אלעד. "הם מודדים את הרגל עם סרט, ומשחררים אותך". "הקושי העיקרי מול הוועדות הרפואיות הוא לטעמנו מגמת צמצום אחוזי הנכות וחוסר נכונות בסיוע לנכה בלתת לו את מה שבהרבה מקרים מגיע לו", אמרה עו"ד שירה עצמוני, יועמ"ש לפורום נכי צה"ל.

למי שלא נפצע בצבא, קביעת שיעורי הנכות במדויק אולי לא נשמעת דרמטית –  אבל המספרים עושים את ההבדל. פחות מ-20 אחוזים יזכו את החייל במענק חד פעמי, מ-21 אחוזים ואילך תשולם גם קצבה חודשית, ומעל 50 אחוזי מוגבלות יתבטאו גם ברכב צמוד שיוחלף בכל 4 שנים. מדו"ח מבקר המדינה עולה שבשנה אחת התכנסו כ-7,700 ועדות רפואיות בדרג מחוזי ומעל ל-2,800 ועדות עליונות לערעורים. בתעשייה הזו, שנועדה לכוון את הכסף למי שבאמת זקוקים לו, מתברר עכשיו רשמית שחיילים ולוחמים נופלים בלי הפסקה, בין הכיסאות.

"כל החלומות שלך התנפצו ברגע, כל מה שתכננת רצית וחשבת לעשות הכול הלך ועכשיו צריך להתחיל את הכול מאפס", אמר אלעד. "זה לא שאני מבקש ארמון או שייבנו לי בית, כל מה שאני רוצה זה לשקם את עצמי", סיכם.