מים חומים מהברזים: כך נאלצים לחיות עשרות אלפי תושבים בגליל

7,000 תושבי הכפר שעב בצפון לא יכולים לשתות מים, לצחצח שיניים או להתקלח כבר חודש ימים בגלל איכות המים וכעת מתברר שמדובר בבעיה רחבה של 70 אלף תושבים נוספים

כבר קרוב לחודש שמהברזים של תושבי כרמיאל, עכו, שעב ושורשים באזור הגליל המערבי זורמים מים חומים. התושבים מדווחים על מים מזוהים ובלתי ראויים לשימוש. כדי לשתות, לבשל ולהתקלח הם נאלצים לאלתר. "אנחנו מבשלים במים מינרליים, את התינוקות שלנו אנחנו מקלחים במים מינרליים", תיארה חאג'ה טאהא, תושבת שעב.

התושבים הגיעו היום (רביעי) להפגין מול הכנסת ולהציג לחברי הבית את המים העכורים שאותם הם אמורים לשתות "אלה מי ביוב, יש להם ריח והם גורמים לאלרגיה", אמרה חאג'ה טאהא.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דחיפות ואגרוף: תיעוד בלעדי - נאור ציון מכה את הצעיר בקניון

חשד לרצח בפרדס חנה: גופת אישה כבת 60 נמצאה עם סימני אלימות

מקרון עושה נתניהו: מרבה לתקוף עיתונאים ולהימנע משאלותיהם

 הפגנה מול הכנסת של תושבי הגליל על איכות המים
 

הפגנה מול הכנסת של תושבי הגליל על איכות המים (חדשות עשר)

 

בכפר שעב החלו לחלק מים מינרליים בניסיון לסייע לתושבים בהוצאות הכספיות על הנוזל החיוני. "אנחנו רוצים מים נקיים. הילדים שלנו לא ישתו מים כאלה", אמר ח'אלד חוואלד, הוועד העממי בשעב.

ברשות המים מודעים לתופעה, שכבר פקדה בעבר את אילת וכמה יישובים בשרון, אך הפעם התופעה מתמשכת זמן רב. "מצב מקורות המים שם הוא מתחת לכל ביקורת, הוא בעייתי. הם הבעיה הזו אנחנו פותרים על ידי אספקת מים חלופית. רשות המים הנחתה את ספקי המים שלא לשלוח את החשבונות ולעכבם. כל דבר כזה ייבחן וברור שננסה להתחשב, במיוחד במקומות שם התופעה נמשכה זמן ארוך יותר מהרגיל", כך לדברי אורי שור, דובר רשות המים.

ההמצב הזה הוא אחד מהתוצאות של חמש שנות בצורת, בעיקר בצפון הארץ. נוסף על כך, בטבריה מתלוננים לאחרונה על התגברות מליחות המים, כך שלא תהיה ברירה אלא להתחיל בקרוב להתחיל למלא את הכינרת גם במים מותפלים.

ח"כ דב חנין התייחס לנושא בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "מי מהשרים מוכן לשתות מים צהובים ומסריחים? הבאתי עכשיו לשר האנרגיה יובל שטייניץ בקבוק עם מי ברז מהכפר שעב, שתושביו מחו היום מול הכנסת על מים עכורים ובלתי ראויים לשתייה בכפר כבר חודש וחצי". עוד הוא הוסיף כי פנה בנושא לשרי הבריאות, האנרגיה והסביבה ולמנהלי מקורות, רשות המים ותאגיד המים. "התשובות שקיבלתי לא משכנעות. השר שטייניץ אמר לי עכשיו שהתשובות שקיבלנו עד עכשיו אינן נכונות ושהבעיה נמצאת במקום אחר. לא נרפה מהמאבק. זכות תושבי שעב לשתות מים שאינם דומים לביוב. בלי מים אין חיים", כך לדבריו.