משפחת בניש, בעלי מסעדת "ארנולד" בתל אביב, חדשות עשר

ירושת עסק: מתנה לדור ההמשך – או אולי צרה כלכלית?

בענפים רבים קצב השינויים הופך את ההחלטה להוריש את העסק המשפחתי לדור הבא מנוגדת לכל היגיון כלכלי: "זו התנגשות בין המוח ללב" • הפרק האחרון בסדרת הכתבות "היורשים"

את החצילים של סבא ארנולד כל תל אביב של שנות ה-60 הכירה. בר המסעדה "ארנולד" הוקם על ידי ארנולד בניש בשנת 1962, וכבר 56 שנים יואב בניש, דור שני בעסק, חי ונושם אותו. אבל בקרוב, לפחות כך הוא מתכנן, יגיע מבחינתו הזמן לנוח. "אני רוצה לפרוש. הגיע דור שלישי והגיע הזמן", אמר יואב.

מייקי בניש ואחיו אמורים לתפוס פיקוד במסעדה המשפחתית, אבל למרות שההחלטה כבר התקבלה, לא בטוח למי מהצדדים יותר קשה לעכל אותה. "אני נמצא בטיפולים אצל פסיכולוג. קשה לי לשחרר. אני לא מאחל לבני שיישאר במקצוע, זה מקצוע קשה", סיפר יואב.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד לרצח בפרדס חנה: גופת אישה כבת 60 נמצאה עם סימני אלימות

מקרון עושה נתניהו: מרבה לתקוף עיתונאים ולהימנע משאלותיהם

כלא איילון: עורך דין בלע חפץ במהלך בידוק ביטחוני

 משפחת בניש, בעלי מסעדת "ארנולד" בתל אביב
 

משפחת בניש, בעלי מסעדת "ארנולד" בתל אביב( חדשות עשר)

 

כשאת מספר המסעדות בעיר אפשר היה לספור על כף יד אחת, המסעדה המשפחתית הייתה הצלחה. אבל בתעשיות ובענפים רבים קצב השינויים הופך את ההחלטה להוריש את העסק המשפחתי לדור הבא למנוגדת לכל היגיון כלכלי. "זו התנגשות בין הלב למוח. בזמנו אביך התעשר מזה. אני לא אקנה דירת חדר עם שירותים בתל אביב עם זה", סיפר מייקי בינש.  

רשת "הוניגמן", שמנוהלת כיום על ידי הדור השני במשפחה, נקלעה לאחרונה לקשיים ונכנסה להקפאת הליכים. אחת הסיבות היא הטלטלה הקשה שעובר ענף האופנה כולו, שהפכה את העסק המצליח של פעם לעסק על סף קריסה. בחברת "זוגלובק", התמודדו בשנים האחרונות עם ירידה בהכנסות ובנתח השוק בעקבות שינויים בשוק המזון והבשר, דבר שהביא את הדור השלישי לסגור מפעל ולצמצם את פעילות החברה. "השוק הרבה יותר קשה. בעבר לא הייתה רגולציה כמעט בכלל, כל אחד היה יכול לעשות מה שהוא רוצה", מתאר עמי זוגלובק, מבעלי החברה.

 משפחת שמש, בעלי מותג הנעליים "נעלי בנג'י"
 

משפחת שמש, בעלי מותג הנעליים "נעלי בנג'י"( חדשות עשר)

 

גם חזי שמש, היה קרוב לפני כמה שנים לסגור את דלתות מפעל הנעליים שפתח לפני כמעט 40 שנה. הוא ואשתו שושי הסתכלו מן הצד על חברים בתעשייה שמתייאשים. אבל אז, בתם חן שמש פאר ובעלה עמית החליטו לשנות את הקריירות שלהם ולהצטרף כדור שני, ומעסק שמוכר את הסחורה לחנויות, הפכו את מותג הנעליים לאונליין בלבד, "Bangi". "הגענו למצב שאמרנו – זה או זה או כלום. החיבור בין העולם שלנו לבין העולם של עבודות היד שהוא בא ממנו, עבד ויצר משהו חדש", סיפרה חן.

"היה משבר אחד ממש רציני שעמית וחן החליטו שהם עוזבים. ואז קיבלתי את ההלם. זאת הייתה נקודת השבירה שלי והבנתי שאני צריך להשתנות, לא הם", סיפר חזי.

לפעמים זו בחירה של הדור הממשיך שלא מצליח וגם לא רוצה להשתחרר מאחריות לעסק שירש, לפעמים זה הדור הוותיק, שהפנטזיה על אידיליה משפחתית-עסקית גורמת לו להכתיב את מסלול החיים של בניו ובנותיו.