מיי ופוטין, רויטרס

רוסיה תוקפת: בריטניה בחרה להתעמת איתנו, נגיב במהירות

משרד החוץ הרוסי הודיע כי החלטת רה"מ מיי לגרש 23 דיפלומטים בעקבות הרעלת המרגל היא פרובוקציה וכי מוסקבה צפויה להגיב בהקדם. גרמניה: נראה שרוסיה לא מוכנה לשתף פעולה

החרפה ביחסים בין רוסיה ובריטניה: משרד החוץ הרוסי הודיע הערב (רביעי) כי החלטת ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, לגרש 23 דיפלומטים רוסים ממדינתה היא פרובוקציה וכי מוסקבה תגיב בהקדם. ברוסיה האשימו את בריטניה בכך שבחרה להתעמת עם רוסיה. בהמשך הודיע משרד החוץ כי בריטניה העבירה למוסקבה את רשימת שמות הדיפלומטים שיגורשו. בד בבד, שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, מסר כי גרמניה מאוכזבת מכך שנראה שרוסיה לא מוכנה לשתף פעולה בחקירה.

הודעת משרד החוץ מגיעה מספר שעות לאחר ששר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס להאשמות של בריטניה כי רוסיה היא שהרעילה את המרגל סקריפל ובתו, בניסיון להתנקש בחייהם. לדבריו לא חלה כל התקדמות לפתרון המחלוקת בין המדינות. עוד טען, כי מדובר בפעולה פוליטית שמטרתה להסיט את דעת הקהילה הבינלאומית נגד רוסיה, דבר שהיא לא תאפשר. על פי לברוב, מדובר בהאשמות לא מבוססות, ולכן גם לא רציניות. הוא טען כי לונדון לא העבירה בקשה רשמית כדי לקבל מידע בנושא, והתעקש כי עליה לעשות כן. כמו כן, הוסיף שר החוץ כי למוסקבה לא היה מניע לעשות זאת. אלכסנדר יקובנקו, שגריר רוסיה בבריטניה, אמר בעקבות ההתפתחויות: "ראשית, אנו מעוניינים לראות את הדגימות. בלי הדגימות, לא נגיע רחוק. אני חושב שבריטניה צריכה לציית לחוק הבין-לאומי".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

דיווח פלס': ישראל החזירה גופת הדייג שנהרג מאש חיל הים

המבקר קובע: מערכת הביטחון לא עומדת ביעדי הגיוס של החרדים

תיעוד: הגבר שמטריד את הורי הנווטת שנהרגה ומתבצר בקברה

 מיי ופוטין
 

מיי ופוטין (רויטרס)

 

מוקדם יותר, כאמור, הודיעה ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי מוסקבה היא שאחראית להרעלת המרגל הרוסי בשטח הממלכה, וכי מדינתה מתעתדת, בתוך שבוע, לצנן את היחסים המדיניים עם הקרמלין ולגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה. מדובר בגירוש הגדול ביותר של נציגים זרים מהממלכה, זה 30 שנה. 

משמעות ההחלטה הבריטית היא שכמעט מחצית מהדיפלומטים הרוסים יגורשו. מדובר בצעד חריף של הבריטים אך הם לא יכולים להמשיך במהלך כי הצעד הבא הוא סנקציות כלכליות אשר להשיגן, הם צריכים להשיג את תמיכת האיחוד האירופי ממנו הם פורשים. סברה הגיונית לחוסר התמיכה של מדינות האיחוד היא שרוסיה נמצאת לצדן ביבשת, והן לא מעוניינות להסתבך איתה.

"בניסיון הרצח של המרגל הכפול, רוסיה ביצעה שימוש לא חוקי בכוח נגד בריטניה" אמרה מיי בדברים שנשאה בפני הפרלמנט. "בהתאם לאמנת וינה, בריטניה תגרש 23 דיפלומטים רוסים שזוהו כסוכני מודיעין בלתי מוכרזים. יש להם רק שבוע לעזוב" הוסיפה ראשת הממשלה.

בהודעתה של מיי, צויין כי ההחלטה תביא לירידת היכולות המודיעניות של רוסיה בממלכה. ראשת הממשלה הוסיפה כי בריטניה תקפיא נכסים רוסים במקומות בהם ימצאו עדויות לסיכון עבור אזרחי ותושבי הממלכה. השגריר הרוסי לבריטניה, אלכסנדר יאקובנקו, הזהיר את לונדון, זמן קצר לפני נאומה של מיי, בצעדי תגובה מצד הקרמלין, אם אכן תגרש את הדיפלומטים הרוסים, כך דווח בסוכנות הידיעות הרוסית.

בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הערב, זאת בהמשך לבקשת בריטניה היום לקיים דיון דחוף בנוגע לפרשייה שמסעירה את הממלכה זה עשרה ימים. עוד נודע כי מיי שוחחה בטלפון ביממה האחרונה בנושא זה עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ.