טראמפ וטילרסון , רוירטס

איראן: פיטורי טילרסון מראים שטראמפ נחוש לוותר על הסכם הגרעין

סגן שר החוץ האיראני טוען כי החלטתו של הנשיא האמריקני לפטר את שר החוץ האמריקני מוכיחה כי ארה"ב מעוניינת לפרוש מההסכם בין טהראן למעצמות

סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקצ'י, אמר היום (רביעי) כי החלטת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לפטר את שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, מראים כי ארה"ב מעוניינת לפרוש מהסכם הגרעין שנחתם בין טהראן למעצמות.

"ארה"ב נחושה לעזוב את ההסכם, והשינויים במחלקת המדינה נעשו בעקבות המטרה הזו – או לפחות זו הייתה אחת הסיבות", כך אמר עראקצ'י בסוכנות הידיעות האיראנית. עוד הוא הוסיף כי אם ארה"ב תפרוש מההסכם, גם איראן תעשה זאת. "אמרנו לאירופאים כי אם הם לא יכולים לשמור שארה"ב לא תפרוש מההסכם, איראן תיאלץ לעזוב אותו גם כן".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

רוסיה תוקפת: בריטניה בחרה להתעמת איתנו, נגיב במהירות

דיווח פלס': ישראל החזירה גופת הדייג שנהרג מאש חיל הים

דוח: פינלנד היא המדינה המאושרת בעולם, ישראל במקום ה-11

טראמפ הודיע אתמול על פיטוריו של טילרסון בחשבון הטוויטר, ואמר כי מחליפו יהיה ראש ה-CIA מייק פומפאו, שהתנגד בעבר בחריפות להסכם הגרעין עם איראן. הנשיא האמריקני יצא שוב ושוב נגד ההסכם שנחתם ב-2015 וכינה אותו "איום ונורא".

טראמפ וטילרסון
 

טראמפ וטילרסון (רויטרס)

 

בשבוע שעבר הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן הודיעה כי במידה וארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין, תתאפשר העשרת אורניום ברמה גבוהה של 20% בפחות מיומיים - הסף התחתון הנדרש לייצור נשק גרעיני.

דובר הסוכנות בהרוז כמאלונדי אמר עוד כי לא ניתן לשנות, או לנהל משא ומתן, על סעיפי הסכם הגרעין עליו חתומות המעצמות. לדבריו, ההסכם, שבמסגרתו ריסנה איראן את העשרת האורניום שלה על מנת להביא להפסקת הסנקציות הכלכליות עליה, אינו ניתן לשינוי.

בתוך כך, במהלך פגישה בטהראן אמר מקורב למנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, לשר החוץ הצרפתי כי תוכנית הגרעין האיראנית לא מהווה איום על אף מדינה והיא "לחלוטין למטרות הגנה". עוד הוא הוסיף כי המדינות שחתמו על הסכם הגרעין עשו טעות כשהסכימו לעשות ויתורים לטראמפ, למרות שמתח עליו ביקורת.

טראמפ קבע את 12 במאי כתאריך היעד לתיקון הסכם הגרעין או לביטולו. בשבועות האחרונים התקיימו בלונדון ובפריז שני סבבי שיחות בין ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה בנושא. סבב שיחות שלישי מתקיים השבוע בברלין. ישראל אינה חלק מן השיחות האלה באופן ישיר אך מעודכנת בתכנים.