שר הביטחון ליברמן, חגי פריד

משרד הביטחון: מקווים להסדיר בקרוב את גיוס האוכלוסייה החרדית

מבקר המדינה קבע כי מערכת הביטחון לא עמדה ביעדי גיוס בני הישיבות בשנים 2016-2013 • הבהרה בעניין פרסום קודם

בעקבות דוח מבקר המדינה שפורסם אתמול (רביעי) ועסק בין היתר באי עמידה ביעדי גיוס בני הישיבות לצה"ל, מסר משרד הביטחון כי "לפני מספר חודשים הוקמה מנהלת תלמידי ישיבות בצה"ל לטיפול בהעצמת הגיוס והעמידה ביעדים שקבעה הממשלה, וכן נבנה מערך ההכרה, הפיקוח והאכיפה על תלמידי הישיבות באגף הביטחוני-חברתי".

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, כתב בדוח השנתי כי מערכת הביטחון לא עומדת ביעדי הגיוס של החרדים. על פי הדוח, בשנים 2016-2013 גדל הפער בין יעד הגיוס למגויסים בפועל פי שמונה - מפער של 1.4% בשנת 2013 לפער של 11% בשנת 2016.

משרד הביטחון הוסיף בתגובה כי "בכל הקשור לגיוס האוכלוסייה החרדית, העביר שר הביטחון עוד בתחילת 2017 'הצעת מחליטים' לטיפול בנושא בראייה רב שנתית, לרבות ביטול תיקון 21 לחוק. נושא זה נמצא בעצם ימים אלו על שולחן הממשלה ואנו מקווים כי יוסדר בתקופה הקרובה. אנו מייחסים חשיבות רבה לנושא השירות בצה"ל. לשם כך מקיים האגף הביטחוני-חברתי פעילות ענפה מול אוכלוסיות מיוחדות שונות שלא בהכרח נמנות עם השנתון התורן המיועד לגיוס מתוקף חוק שירות ביטחון. בכלל זה ניתן למנות את אוכלוסיית החרדים, בדואים, דרוזים, צ'רקסים ונוצרים".

הבהרה

בשידור בתאריך 6.5.2016 דיווחנו כי ישנם גורמים המאשימים את אביגדור ליברמן בהדלפת דו"ח המבקר על צוק איתן. הדיווח הסתמך על גורם פוליטי בכיר דאז שטען באוזנינו שכך הם הדברים, על אף שלא היו בידו הוכחות לכך ואנו מצרים על כך. אביגדור ליברמן הבהיר כבר בערב הפרסום כי הוא מכחיש את הדבר בתוקף.