הקואליציה הצליחה לרדת מהעץ – אך איום הבחירות טרם התפוגג

כמעט בדקה ה-90, ראשי המפלגות שילבו ידיים והצליחו לגבור על רה"מ ולהביא לדחיית ההליכה לקלפיות, שהייתה נראית כעובדה מוגמרת. עם זאת, המוקש טרם פורק לחלוטין • פרשנות

כמעט ברגע האחרון: ראשי מפלגות הקואליציה הבינו שעל מנת לדחות את הבחירות, הם יצטרכו להילחם. ואכן, אתמול (שלישי), הם נלחמו - ואפילו יכלו לנתניהו.

עד השעות המאוחרות של ליל יום שני האחרון נראה היה שכולם הרימו ידיים. לא רק עצם קיום הבחירות לא עמד בספק, גם התאריך שרצה נתניהו היה על סף רישום בלוח השנה.

לשרים בנט ושקד, שכבר שבוע מפרפרים במה שהיה נראה כמו ניסיונות חסרי תקווה לרקוח פשרה בציר מקביל וכמעט עוקף ראש ממשלה, הצטרפו אתמול גם השרים דרעי וכחלון שהוסיפו למהלך את מטעני הניסיון שלהם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המדען הנודע סטיבן הוקינג הלך לעולמו בגיל 76

רוסיה: לא נגיב לבריטים עד שנקבל דגימה הגז ששימש נגד המרגל

תוצרת מסומנת: ישראל נלחמת בגניבת שמות המוצרים הגיאוגרפיים

המחשבה הייתה פשוטה: נביא לנתניהו מתווה סגור של פתרון שכל החברות בקואליציה שותפות לו. במילים אחרות, לא רק שהמתווה הוריד את כולם מעצי האקליפטוסים שעליהם טיפסו - הוא גם כרת את הצמרות בסביבת נתניהו, כך שהוא לא יוכל לטפס עליהן.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

ירדו מהעץ, בינתיים. נתניהו וליברמן (רויטרס)

 

ראש הממשלה אגב, לא מיהר בעצמו לרדת מהעץ, הוא כבר התרגל לרעיון הבחירות שהיה נכון לו מבחינת עיתוי. על מנת לרדת מהעץ, נתניהו דרש את חוק הלאום - וקיבל; הוא ביקש סעיף של איסור העלאת חוקי דת ומדינה חדשים עד סוף הקדנציה - וקיבל גם אותו. אחרי שהתעשתו, ראשי מפלגות הקואליציה היו נחושים לא להעניק לנתניהו סיבה לפוצץ את המשא ומתן.

בסופו של יום דרמטי נתניהו נאלץ לגנוז את תוכנית החירום לצאת לבחירות בזק. ההתארגנות של ראשי המפלגות היא זו שעשתה את ההבדל, אך לא רק. הסקרים שמחמיאים לנתניהו ולליכוד הם שהיוו אתמול גם סיבה גדולה לדאגה עבורו: אם אחת ממפלגות גוש הימין לא תעבור את אחוז החסימה - מלאכת הרכבת הממשלה עבור נתניהו עשויה להפוך לכמעט בלתי אפשרית. גם את זה מבין נתניהו מצוין ואולי זו הייתה התוספת שנדרשה לו כדי לא להילחם על הבחירות האלה עד טיפת הדם הפוליטי האחרונה שלו.

ומה הלאה? הפשרה בקואליציה הביאה הסכמה על מתווה, אך עדיין לא נוסחה מוסכמה לחוק גיוס חדש. המוקש סביב החוק לא פורק לגמרי, ובראייה מפושטת ניתן לומר כי הוא הועבר לנקודה מתקדמת יותר במעלה הדרך, נקודה שכולנו עוד נפגוש בה - אולי אפילו מיד אחרי פגרת החגים של הכנסת.