אלאור אזריה בדיון בעניינו: "החזירו אותי הביתה לחג החירות"

במהלך דיון בעניינו פנה החייל שירה במחבל מנוטרל לביה"ד וביקש: "תנו לי לשקם את חיי, שחררו אותי עוד היום" • התביעה לא מתנגדת לניכוי שליש. ההחלטה - בימים הקרובים

  • פורסם ב:
  • 14/03/2018 01:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/03/2018 11:30
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

החלטה בימים הקרובים: "ועדת החצי" של בית הדין הצבאי לערעורים בקריה דנה היום (רביעי) בעונשו של אלאור אזריה. בדיון פנה החייל שירה במחבל מנוטרל בחברון לביה"ד, ואמר "תנו לי לשקם את חיי, שחררו אותי עוד היום - החזירו אותי הביתה לחג החירות". במהלך הדיון התביעה הצבאית התנגדה לקיצור עונשו של אזריה במחצית אך לא התנגדה לניכוי שליש - כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר. ההחלטה של השופטים, בראשותה של סגן אלוף מאיה גולדשמיט, תתקבל בימים הקרובים. יש לציין כי בין הצדדים אין מחלוקת על כך שהתנהגותו של אזריה בכלא 4 במהלך מאסרו הייתה ללא דופי.

אזריה הגיע לדיון בביה"ד מלווה באביו, צ'ארלי, שאמר: "אנחנו מגיעים עם הרבה תקוות". סנגורו של החייל היורה, עו"ד יורם שפטל, התייחס להזדמנות שעומדת בפני הוועדה לסיים את הפרשה. "ככל שהסיום יהיה מהיר יותר כך ייטיב לכולם" אמר שפטל, "אלאור נמצא בסיוט מתמיד בשנתיים האחרונות. אנחנו נמצאים שבועיים לפני חג החירות ואין זמן מתאים מזה להעניק חירות לאזריה".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תוצרת מסומנת: ישראל נלחמת בגניבת שמות המוצרים הגיאוגרפיים

דילמת הטייקונים: האם להשאיר את האימפריה הכלכלית בתוך המשפחה?

היום שהיה 13.03.18: מי את, מפקדת ה-CIA?

מנגד, התובעת הצבאית הראשית, אל"מ שרון זגגי-פינחס, אמרה כי אזריה "פגע בעיקרון טוהר הנשק ועקרון קדושת החיים" וכי "המעשים ערערו את חוסנו המוסרי של צה"ל". לטענת התובעת: "קיצור עונש מחצית מופעל רק בנסיבות חריגות, וזה כדי לפעול בדומה למערכת המשפט האזרחית בה מנוכה שליש". עוד אמרה זגגי-פינחס בדיון, כי במקרה זה אין מקום לאשר את השחרור, אלא רק לאחר ריצוי תקופה של שני שליש מזמן המאסר. התובעת הוסיפה כי אזריה "לא לקח אחריות על מעשיו ולא הביע חרטה או הרהור במעשים". היא קבעה כי בהחלטת הרמטכ"ל בעניינו של אזריה נקבע שמעשיו היו פסולים.

 אלאור אזריה מגיע לדיון בעניינו בבית הדין הצבאי
 

אלאור אזריה מגיע לדיון בעניינו בבית הדין הצבאי (חדשות עשר)

 

בהתייחסו להריגת המחבל המנוטרל, אמר הפרקליט, עו"ד שפטל: "הוא ירה במחבל רק משום שהיה משוכנע שיש עליו מטען. אם הוא היה יודע את מה שהתברר בדיעבד ברור היה שהוא לא היה יורה". הפרקליט הוסיף כי "העונש שנגזר הוא חמור מדי גם לדעת הרמטכ"ל שהקל בלמעלה מ-20% מהעונש".

במהלך הדיון, עורך הדין שפטל הציג עמדה שבדמוקרטיה, הממשלה מהווה את המפקד העליון של הצבא. לפיכך, הציג שפטל, עמדתם של 12 שרים, בהם ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת המשפטים, לפיה יש להעניק חנינה לחייל צריכה הייתה להתקבל ע"י נשיא המדינה. בשלב זה, פנתה אל שפטל השופטת, סא"ל גולדשמיט, ואמרה לו כי "לוועדה יש את העצמאות להחליט". 

בתום הדיון אמר שפטל: "שמענו היום בבית הדין את אחד הטיעונים המגוחכים ביותר שנשמעו אי פעם מפי התביעה, שהשורה התחתונה היא שאם אלאור אזריה ישוחרר ב-10 במאי אז הכול בסדר - הצבא יעמוד על מקומו, המשמעת הצבאית לא תפגע, המורל יהיה בסדר וגם טוהר הנשק. לעומת זאת, אם חלילה הוא ישוחרר עוד לפני ערב ליל הסדר וישב כאדם חופשי עם משפחתו בליל הסדר, אז המשמעת בצבא, המורל, טוהר הנשק וכיוצא בזה – ייפגעו. אוי לנו שגם עכשיו, שנתיים לאחר תחילת הפרשה, התביעה עדיין מנסה בכל כוחה להאריך את מאסרו של אזריה. אני מאוד מקווה שהוועדה תשים קץ לביזיון הזה ואלאור אזריה ישב עם משפחתו וכל עם ישראל את חג החירות".

 אלאור אזריה, יחד עם הוריו, בדיון בבית הדין הצבאי
 

אלאור אזריה, יחד עם הוריו, בדיון בבית הדין הצבאי( חדשות עשר)

 

התנהלות "ועדת החצי" נהוגה רק בבתי דין צבאיים. המשמעות היא שחייל שקיבל עונש מאסר בבית כלא צבאי, מגיע לוועדה לאחר שריצה חצי מעונשו. רק במקרים חריגים התביעה הצבאית מסכימה שהחייל ישוחרר. המקרה של אזריה אינו נופל תחת המקרים החריגים האלה. לכן, גם כאן התביעה הצבאית התנגדה.

כזכור, בתשעה באוגוסט האחרון נכנס אזריה לכלא לאחר שנשפט לשנת מאסר וחצי בגין הריגת מחבל שהיה שכוב על הרצפה. בפניה להמתקת עונשו שהעביר לרמטכ"ל באותו החודש, לא הביע אזריה חרטה על הירי שביצע אל עבר המחבל בחברון. יחד עם זאת, הוא טען כי לא היה מבצע את המעשה, אם היה יודע שעל המחבל לא היה מטען. "לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר, שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו", כתב.

בספטמבר 2017 הודיע הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי החליט לקצר את עונשו של החייל בארבעה חודשים. משמעות ההחלטה, שהתקבלה בניגוד להמלצת הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק, היא שעונשו של אזריה עומד כעת על שנה וחודשיים.