משפחת פרופר, בעלי חברת אסם, חדשות עשר

דילמת הטייקונים: האם להשאיר את האימפריה הכלכלית בתוך המשפחה?

כשמדובר בחברות הכי גדולות במשק, ברירת המחדל היא לרוב להוריש אותן לילדים, אך לא כולם בוחרים ללכת בדרך זו: "מנטרל מתחים רבים" • פרק שלישי בסדרת הכתבות "היורשים"

קבוצת "ד"ר פישר" נוסדה בשנות ה-60 ע"י ד"ר אלי פישר ואשתו דבורה כמפעל קטן ברמת גן, אחרי שאם המשפחה נפטרה, נורית הראל וסיגל בן צבי החליטו להיכנס לנעליים של אביהן בתפקיד יושבות ראש משותפות, אחותן המשיכה בקריירה משלה. 

את האימפריה של "ד"ר פישר", החברה הגדולה בישראל בתחומה, מנהלות כבר עשור יחד, נורית וסיגל, דור שני לממלכת תכשירי ההגנה מהשמש ומוצרי הטיפוח. "בנותיי מתייעצות איתי הרבה פעמים, ועושות ההפך ממה שאני מייעץ, וזה בסדר" מספר ד"ר אלי פישר, נשיא ומייסד "תשלובת ד"ר פישר". "אני חושב שהיה להן הרבה יותר קל אם הן לא היו תעשייניות. היינו מוכרים את זה, הן היו לוקחות את הכסף וכל אחת הייתה עושה מה שהיא רוצה", הוסיף.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הושג הסכם: הבחירות נמנעו, ישראל ביתנו תצביע נגד חוק הגיוס

סערת הרב סדן: הפגנה מול המכינה וקריאות לשלול ממנו פרס ישראל

חשש מקריסת גוש הימין: מדוע נתניהו שינה דעתו בנוגע לבחירות?

"הוא העביר לנו את המושכות לפני שמונה שנים בערך, ואף אחד לא האמין שהוא ישחרר. הוא נתן לנו את ברכת הדרך הכי יפה שיכולנו לקבל – 'אני עשיתי את הטעויות שלי ועכשיו אתן תעשו את שלכן'", סיפרה ד"ר נורית הראל, בתם של מייסדי "ד"ר פישר". לדברי הבת סיגל, למרות שהיה לה אופציות אחרות, היא החליטה לחזור לכאן. "זה הכיף שלנו, זו האהבה שלנו. אנחנו גדלנו על זה. אנחנו משפחת תעשיינים", אמרה.

 משפחת פרופר, בעלי חברת אסם
 

משפחת פרופר, בעלי חברת אסם( חדשות עשר)

 

כשמדובר בחברות הכי גדולות במשק כמעט תמיד ברירת המחדל היא להשאיר את האימפריה הכלכלית ואת הכסף בתוך המשפחה - שרי אריסון היא דוגמה קלאסית ליורשת שעם מות אביה קיבלה את תפקיד יושבת ראש "אריסון השקעות" ומצאה את עצמה בעלת השליטה בבנק הגדול בישראל, עם הון אישי מוערך של יותר מ-4 מיליארד שקלים. עופרה שטראוס, נכדה לדור המייסדים, סומנה כיורשת של אביה מיכאל בעסק, ועומדת מזה 17 שנים בראש קבוצת שטראוס שמחזור הפעילות השנתי שלה מוערך בכ-8 מיליארד שקלים. בני משפחת עופר ירשו כ-6 מיליארד שקלים כל אחד ואת העסקים המשפחתיים.

גם בנו בן ה-21 של קובי מימון, טייקון הגז והנדל"ן, מונה לאחרונה לתפקיד דירקטור בחברת פוליגון שבשליטת אביו, בנה של שרי אריסון בן ה-22 חבר בשני דירקטוריונים של קבוצת אריסון, בנו של נוחי דנקנר מונה בזמנו בגיל 26 בלבד לדירקטור במעריב, שאול אלוביץ' הכניס את בנו וכלתו לדירקטוריון בזק, בדירקטוריון קבוצת דלק יושבת כרמית אלרואי, בתו של בעל השליטה. ב-40 חברות ציבוריות שהבורסה בתל אביב מגדירה משפחתיות - יושבים לפחות 2 דירקטורים מטעם המשפחה. 

עם זאת, במקרה של דן פרופר, יו"ר דירקטוריון חברת "אסם", ההחלטה הייתה שונה. "הדור הראשון התאחד מתוך בחירה. הדור השני כבר נולד לתוך העניין והתוצאה הייתה שהמתח פרץ והגענו למסקנה שאי אפשר לנהל בצורה כזו את החברה ואז נקבע כלל – בני הדור השלישי לא יעבדו ב"אסם", אמר פרופר.

משפחת פישר
 

משפחת פישר( חדשות עשר)

 

הכלל הזה, שנקבע בשנות ה-80 קטע למעשה את השושלת של שבע המשפחות המייסדות של אסם, שהקימו ב-1946 מפעל קטן לייצור פסטה, והכניסו כל אחת בן או בת מהדור השני לעסק. ההחלטה של אותו דור שלא להשאיר את העסק במשפחה הכריעה את עתידה של ענקית המזון, ובמידה מסוימת אף הובילה למחיקתה מהבורסה לפני כשנתיים כשנרכשה במלואה על ידי "נסטלה" העולמית. "היורש של אסם זאת נסטלה והיא תעשה לטובת העסק הרבה יותר ממה שנכדיי וילדיהם יוכלו לעשות. אני חושב שנטרלתי מוקש אדיר של מתחים שיכול היה להתפתח בחברה", אמר פרופר.

גם שניים מהמיליארדרים העשירים ביותר בארצות הברית החליטו והודיעו לילדיהם - אל תבנו על ההון שלנו, ביל גייטס מעדיף שהכסף שלו יגיע לעניי העולם. וורן באפט מגדיר את המציאות שבה אנשים מתברגים לעמדות כח רק בזכות הרחם שממנו נולדו - "לא-אמריקנית", הוא אפילו תומך בהעלאת המס על ירושה, מס שלא קיים כלל בישראל.