נתניהו לאופוזיציה לאחר השגת הפשרה: "חסכתי לכם מפח נפש"

רה"מ עלה לדבר מול נבחרי הציבור בזמן הדיון על החוק לפיזור הכנסת, טען כי קיים את הבטחתו ולעג למתנגדיו • חוק הגיוס עבר בקריאה טרומית, ישראל ביתנו התנגדה

לא הולכים לבחירות: חוק הפטור מגיוס עבר אמש (שלישי) בקריאה טרומית זמן קצר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים במליאת הכנסת לאחר השגת הפשרה. "אמרתי שאעשה מאמץ עליון אחרון למנוע בחירות ולהמשיך לקיים את הממשלה בראשותי, שמביאה היגשים אדירים למדינת ישראל. הבטחתי – וקיימתי", אמר נתניהו.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הושג הסכם: הבחירות נמנעו, ישראל ביתנו תצביע נגד חוק הגיוס

סערת הרב סדן: הפגנה מול המכינה וקריאות לשלול ממנו פרס ישראל

עבריין עז מצח: שוטרים מצאו 8 עזים דחוסות בתא מטען

לאחר מכן שיגר עקיצה לעבר חברי האופוזיציה. "לחברי האופוזיציה – זה היה מפחיד נכון? אני מקווה שהצבע חזר ללחיים שלכם. אני יודע שחסכתי לכם מפח נפש גדול, כי אם היו בחירות, הייתי חוזר לעמוד כאן ואתם הייתם חוזרים לפרשן אותי משם", אמר.

בימים האחרונים הציגו ראשי הקואליציה פתרון בפני נתניהו, שקיבל אותו בסופו של דבר, כנראה לאור הסקרים הלא מחמיאים של מפלגות גוש הימין כמו ישראל ביתנו וש"ס. 

כמו כן, ההסכמה של שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) עם כמה סיעות באופוזיציה, ביניהן המחנה הציוני, לפיה הקדמת הבחירות לא תהיה לפני חודש אוקטובר, העלה את הלחץ בסביבת נתניהו, שהעדיף בחירות מוקדמות יותר.

הניסיון להגיע למתווה פשרה הביא לסיומו נתק שנוצר בעקבות חוק המרכולים בין שר הפנים אריה דרעי לאביגדור ליברמן. כששר הביטחון אמר כי יקבל כל החלטה של מערכת הביטחון בנוגע לחוק הגיוס, הוא למעשה אפשר לעצמו להתפשר לכשינוסחו התיקונים לחוק בקיץ.

מוקדם יותר אתמול, החליטה ועדת השרים לחקיקה שכל סיעה תקבל חופש הצבעה בחוק הגיוס בהתאם להחלטת העומד בראשה. בכך תם המשבר הקואליציוני שאיים לפרק את הממשלה ולהביא לפיזור הכנסת. בשעות האחרונות קיים נתניהו שיחות עם ראשי הקואליציה בניסיון להגיע למתווה הפשרה.

השר ליברמן
 

השר ליברמן(ללא קרדיט )

 

לפי המתווה, חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה. יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים. עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל חברי הקואליציה.

נוסף לכך, לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בענייני דת ומדינה מטעם חברי הקואליציה ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה לרבות הצעות שכבר נדונות בכנסת. עם זאת, הוחלט כי האמור לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ שתינתנה לאחר גיבוש ההסכם.

עוד נקבע כי ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב וכי אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב. ראשי המפלגות התחייבו  לוודא כי כל הח"כים של הקואליציה יהיו נוכחים בהצבעה ויתמכו בחוק, שכן הוא מחייב רוב של 61 חברי כנסת. גם במקרה זה, הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל חברי הקואליציה.

בד בבד, במתווה הפשרה נכתב כי "ממשלה יציבה היא צורך לאומי" ועל כן כל ראשי המפלגות התחייבו לפעול במשותף על מנת שהממשלה תמשיך לפעול לאורך זמן.