בנט: "השכל הישר ניצח"; גבאי: "גילינו מי מפחד מבחירות"

במערכת הפוליטית מיהרו להגיב למתווה הפשרה שהושג בנוגע לחוק הגיוס. "הממלכתיות והאחריות הלאומית ניצחו את הפוליטיקה", "צריך להבהיר לנתניהו שזמנו עבר"

לא הולכים לבחירות: במערכת הפוליטית הגיבו אמש (שלישי) למתווה הפשרה שהושג בנוגע לחוק הגיוס. "השכל הישר ניצח. האינטרס הלאומי גבר. אני מברך את חבריי בקואליציה שהיו שותפים לפתרון משבר זה. נמשיך לשרת את ישראל. הרבה עבודה לפנינו", כתב בנט בטוויטר. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר: "מילה זו מילה! המתווה עליו עמדנו לכל אורך הדרך התקבל במלואו:‬ ‫1. ישראל ביתנו תצביע נגד חוק ההשתמטות. ‬‫2. עד לתחילת מושב הקיץ יגבש הצוות המקצועי במשרד הביטחון את הצעת החוק, שעל בסיסה תגובש הצעת חוק ממשלתית.‬ ‫3. החקיקה בנושא דת ומדינה תוקפא. נמשיך לעמוד על שמירת הסטטוס קוו".

מנגד, אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, מסר: "היום גילינו מי מפחד מבחירות. קיבלנו עוד המחשה לתרבות השחיתות השלטונית, לאבדן העשתונות הערכי ולעמוד השדרה המוסרי הלא קיים של מפלגות הקואליציה, שהסכימו שוב לשמש כבלון החמצן של ראש ממשלה שעסוק בעצמו". ח"כ ציפי לבני, חברתו למפלגה, כתבה: "אומרים שזה לא נגמר עד שהגברת השמנה תשיר וכל הזמן חשבתי שזה לא נגמר כי החרדים לא נותנים לה לשיר".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סערת הרב סדן: הפגנה מול המכינה וקריאות לשלול ממנו פרס ישראל

עבריין עז מצח: שוטרים מצאו 8 עזים דחוסות בתא מטען

הדחה ידועה מראש: היה ברור שטילרסון לא יחזיק מעמד אצל טראמפ

 נפתלי בנט, בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן
 

נפתלי בנט, בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן(חדשות עשר, רויטרס )

 

ח"כ שאשא ביטון (כולנו) כתבה: "בסופו של יום, הממלכתיות והאחריות הלאומית ניצחו את הפוליטיקה. ונחשו מה? זה נעשה בהתאם לציפיות רוב הציבור מסיעות הקואליציה. עם הפנים קדימה לאישור התקציב" ואילו ח"כ דב חנין צייץ: "נתניהו התקפל והבין שלא יכול לשקר ולדרוס את כולם בכנסת כל הזמן. עכשיו גם בזירה הציבורית צריך להבהיר לו שזמנו עבר".

אתמול, כאמור, ועדת השרים לחקיקה החליטה שכל סיעה תקבל חופש הצבעה בחוק הגיוס בהתאם להחלטת העומד בראשה. בכך תם המשבר הקואליציוני שאיים לפרק את הממשלה ולהביא לפיזור הכנסת. לפי המתווה, חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה. יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים. עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל חברי הקואליציה.

נוסף לכך, לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בענייני דת ומדינה מטעם חברי הקואליציה ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה לרבות הצעות שכבר נדונות בכנסת. עם זאת, הוחלט כי האמור לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ שתינתנה לאחר גיבוש ההסכם.

עוד נקבע כי ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב וכי אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב. ראשי המפלגות התחייבו  לוודא כי כל הח"כים של הקואליציה יהיו נוכחים בהצבעה ויתמכו בחוק, שכן הוא מחייב רוב של 61 חברי כנסת. גם במקרה זה, הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל חברי הקואליציה. בד בבד, כל ראשי המפלגות התחייבו לפעול במשותף על מנת שהממשלה תמשיך לפעול לאורך זמן.