הושג הסכם: הבחירות נמנעו, ישראל ביתנו הצביעה נגד חוק הגיוס

איום הבחירות הוסר בתום ניסיונות קדחתניים של נתניהו להגיע למתווה פשרה עם ראשי הקואליציה לפיו יינתן חופש הצבעה סיעתי והחוק יעבור בקריאה טרומית

לא הולכים לבחירות: ועדת השרים לחקיקה החליטה הערב (שלישי) שכל סיעה תקבל חופש הצבעה בחוק הגיוס בהתאם להחלטת העומד בראשה. בכך תם המשבר הקואליציוני שאיים לפרק את הממשלה ולהביא לפיזור הכנסת. בהמשך הערב עבר החוק בקריאה טרומית וישראל ביתנו הצביעה נגד.

לפי המתווה, חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה. יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים. עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל חברי הקואליציה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

סערת הרב סדן: הפגנה מול המכינה וקריאה לשלול ממנו פרס ישראל

עבריין עז מצח: שוטרים מצאו 8 עזים דחוסות בתא מטען

הדחה ידועה מראש: היה ברור שטילרסון לא יחזיק מעמד אצל טראמפ

נוסף לכך, לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בענייני דת ומדינה מטעם חברי הקואליציה ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה לרבות הצעות שכבר נדונות בכנסת. עם זאת, הוחלט כי האמור לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ שתינתנה לאחר גיבוש ההסכם.

עוד נקבע כי ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב וכי אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב. ראשי המפלגות התחייבו  לוודא כי כל הח"כים של הקואליציה יהיו נוכחים בהצבעה ויתמכו בחוק, שכן הוא מחייב רוב של 61 חברי כנסת. גם במקרה זה, הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל חברי הקואליציה. בד בבד, כל ראשי המפלגות התחייבו לפעול במשותף על מנת שהממשלה תמשיך לפעול לאורך זמן.

מפלגת ישראל ביתנו הגישה ערר נגד החוק שאושר אתמול, בטענה כי "לא ייתכן שתוגש הצעת חוק בנושא כזה ללא מעורבות גורמי הביטחון הרשמיים". בשל כך, עד שלא תתקיים הצבעה חוזרת, הקואליציה אינה מחויבת לתמיכה בחוק.

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו( קובי גדעון לע''מ)

 

מוקדם יותר, אמר נתניהו בשיחות סגורות כי אם אחת ממפלגות הגוש לא תעבור את אחוז החסימה - קיימת סכנה לשלטון הימין. ייתכן ואמירה זו מגיעה לאור הסקרים הלא מחמיאים עבור ישראל ביתנו, והיא יכולה להיות ההסבר לרצון לפעול כדי לדחות את מועד הבחירות.