סערת הרב סדן: הפגנה מול המכינה וקריאות לשלילת פרס ישראל

פוליטיקאים וארגוני נשים קראו לראש המכינה בעלי, להחזיר את פרס ישראל, בעקבות פרסום ההקלטות מעוררות המחלוקת בחדשות עשר. המכינה: "זה שיעור מצוין על פמיניזם"

עשרות נשים הגיעו אחר הצהריים (שלישי) להתנחלות עלי שבשומרון כדי להפגין נגד ראש המכינה הקדם צבאית בני דוד, הרב אלי סדן, זאת לאחר חשיפת הקלטות בחדשות עשר, בו הוא נשמע מדבר בשיעור נגד להט"בים והתנועה הפמניסטית. 

נשות נעמ"ת דרשו מסדן, שנחשב לאבי המכינות הקדם צבאיות, להחזיר את פרס ישראל למפעל חיים שאותו קיבל לפני שנתיים. לאחר ההפגנה נמסר ממכינת בני דוד בעלי כי הרב אלי סדן ייפגש עם יו"ר נעמ"ת, גליה וולוך. "אין ספק שבפגישה אמיתית, כנה וישירה ללא מצלמות ונטולת מניפולציות תקשורתיות, יתברר לכולם כי המסר של  בני דוד מכבד ומעצים את האישה", נמסר מהמכינה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשש מקריסת גוש הימין: מדוע נתניהו שינה דעתו בנוגע לבחירות?

עבריין עז מצח: שוטרים מצאו 8 עזים דחוסות בתא מטען

הדחה ידועה מראש: היה ברור שטילרסון לא יחזיק מעמד אצל טראמפ

גם חברת הכנסת מיכל רוזין קראה היום במליאת הכנסת לשלול את פרס ישראל מסדן, ואמרה כי "אדם שטוען שהשואה התחוללה בגלל גילוי עריות ושאר עבירות על מצוות יהדות הוא בעיני לא ראוי להיות עם פרס ישראל. אדם שטוען שנשים צריכות להישאר בבית קשורות לבעליהן והמהפכה הפמניסטית השחיתה אותן, אני מפקפקת בהיותו בעל טוב ואבא טוב. לא יכול להיות שאדם שמתגולל כך על נשים ועל חברי הלהט"ב ממשיך להיות ראש מכינה קדם צבאית ומחנך את בני הנוער שהולכים לשרת אחר כך בצבא. הגיע הזמן שמערכת הביטחון, ראש הממשלה ושר החינוך יגידו מה דעתיהם ויפטרו אותו מתפקידו".

 הרב אלי סדן
 

הרב אלי סדן( חדשות עשר)

 

הבוקר בתוכניתם של אורלי וילנאי וגיא מרוז פורסמה עצומה בדרישה גם כן לשלול את פרס ישראל מהרב סדן. בתוכנית, השרה גילה גמליאל קראה לזמנו לשימוע. "מן הראוי שיגיע לשימוע מול הגורמים האמונים על הסוגיה הזו" אמרה השרה מהליכוד, והוסיפה כי מדובר ב"אמירות חשוכות". עוד אמרה השרה: "זו לא פעם ראשונה שאנו שומעים על דברים כאלה במכינה בעלי. המוסד עצמו והתלמידים שם לא צריכים להיפגע, זה היה לפני ארבע שנים ואולי הוא חזר בו מדרכו. בואו נראה מה יהיה בשימוע".

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, התייחס גם הוא ב"אורלי וגיא" לסערת הרב סדן, "אין ספק שהאמירות האלה חשוכות שלא מקובלות עליי" אמר יעלון והוסיף: "ממכינת עלי יצאו כמה אמירות בהחלט מזוויעות. המכינה עוברת תהליך של הקצנה והתחרד"לות".

במכתב ששלחו רבני הר ציון ליעלון בתגובה לדבריו, אמרו כי "הדברים כאבו לנו וכאב לנו שהצטרפת לרצח האופי כנגד הרב סדן. הם כאבו לנו שבעתיים דווקא בגלל הערכתנו הרבה כלפיך כאלוף פיקוד, כרמטכ"ל וכשר ביטחון, ובפרט לאור היכרותך רבת השנים עם הרב סדן, השקפת עולמו ומפעליו. נדגיש את המובן מאליו - יש לתנועה הפמיניסטית זכויות רבות. כולנו חייבים בכבודה של כל אישה, בצה"ל ומחוץ לו, ואנו בטוחים שעל כך אין כל וויכוח בינינו. בהכירנו היטב את הרב סדן ולא רק שברי ציטוטים מגמתיים מכלל דבריו - אנו מתקשים להאמין שהוא יחלוק על כך, אך זה כבר דיון אחר מההתקפות המגמתיות עליו ועל המכינה שהוא עומד בראשה. 

נשות נעמ"ת
 

נשות נעמ"ת(ללא קרדיט )

 


עוד הוסיפו במכתבם כי "רק לפני שבוע כתב הרב סדן מאמר במוסף 'שבת' של 'מקור ראשון' ובוא הוא מפרסם את עמדתו ואת עמדת המכינה בנושא מעמד האישה. הדברים משקפים התייחסות רצינית ומכובדת, וערכם רב עשרת מונים מן הציטוטים המגמתיים שנשלפו והוזכרו לעיל, המסלפים את התמונה השלימה. אנו בטוחים שתמצא במה נכונה וראויה שתוכל לתקן בה את הרושם שעלה מקריאת דבריך".

עו"ד יאיר נהוראי, שמוביל מאבק לחשיפת תפיסת העולם של רבני המכינה, קרא לשלול ממנה תקצוב. גם היום סירבו במכינה להתייחס לטענות.

כאמור, תיעוד דבריו של הרב אלי סדן, בשיעור שהעביר לפני 4 שנים, נחשפו בחדשות עשר. הרב נשמע אומר בתיעוד דברים אנטי-פמיניסטים והומופובים. סדן, שזכה לפני שנתיים בפרס ישראל למפעל חיים, התנצל בחודשים האחרונים על ההתבטאויות השנויות במחלוקת של רבני המכינה על נשים ועל הקהילה הלהט"בית ואף הביא להשעיית שותפו, הרב יגאל לוינשטיין.

"הפשע שהפמיניזם המודרני יוצר הוא לחנך את האישה להיות עצמאית, להיות בלתי תלויה בבעלה, לדאוג שיהיה לה הכנסה מספיק טובה", נראה סדן אומר לתלמידיו, "מסרסים את היכולת שלה להיות אישה טובה ואימא טובה. זה אסון, זו טרגדיה - גם בעלה מפסיד וגם הדורות הבאים מפסידים".

ראש המכינה ממשיך בהסברו מדוע צריך להגביל את החופש, ההשכלה והיציאה לעבודה של נשים. "מחנכים אישה מגיל צעיר שהיא צריכה להיות עצמאית ומסרסים את הכוח הכי חשוב שיש לה - הכישרון והתבונה לבנות את הבית", אומר סדן, "עקירת הכוח הזה היא כמו צמחים שחותכים אותם בהתחלה ולא נותנים להם לצמוח", הוא מוסיף ומסכם: "אחר כך, מסכנה, היא מתחתנת, היא כבר בעלת מום".

ממכינת בני דוד נמסר בתגובה: "מדובר בשיעור מצוין על פמיניזם נכון שמעצים את האישה. הפיכתו לאייטם תקשורתי מלמדת על שילוב הרסני של בורות עם רשעות. גם בישראל 2018 מותר להביע עמדות שמרניות,  מבלי לעלות על מוקד האש הליברלית".