בניסיון למנוע בחירות: רה"מ מגבש מתווה פשרה עם ראשי הקואליציה

במסגרת המתווה אותו מנסה לסכם נתניהו, השרה לנדבר לא תפוטר, חוק הגיוס המתוקן יעלה בקריאה טרומית ויחלו דיונים מרתוניים בנוגע לתקציב המדינה

בדרך לבחירות 2018? ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים בשעה זו (שלישי) סבב שיחות עם ראשי מפלגות הקואליציה בכדי לסכם מתווה לפתרון המשבר.

במסגרת המתווה נתניהו לא יפטר את השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו), למרות שתתנגד בהצבעה על חוק הגיוס. החוק לפי הגרסה שהוסכמה עם מפלגות החרדים יעלה לפי המתווה בקריאה טרומית ולאחר ההצבעה יחלו דיונים מרתוניים בנוגע לתקציב שלאחריהם יצביעו מפלגות הקואליציה בעדו. 

 נתניהו ודרעי בכנסת, 2015
 

נתניהו ודרעי בכנסת, 2015( רויטרס)

 

נתניהו צפוי לסכם עם ראשי המפלגות על כך שיהיו בקיץ דיונים מחודשים עם צה"ל ומשרד הביטחון בנוגע לחוק הגיוס, זאת כדי לפייס את שר הביטחון, שטען כי איננו מוכן להצביע בעד חוק גיוס שמערכת הביטחון לא שותפה בגיבושו. ראשי מפלגות הקואליציה העבירו מסר לרה"מ לפיו לא ישברו משמעת קואליציונית בעתיד וביקשו ממנו שלא לפטר את השרה לנדבר.

בשיחות סגורות אמר נתניהו כי אם אחת ממפלגות הגוש לא תעבור את אחוז החסימה - קיימת סכנה לשלטון הימין. ייתכן ואמירה זו מגיעה לאור הסקרים הלא מחמיאים עבור ישראל ביתנו, והיא יכולה להיות ההסבר לרצון לפעול כדי לדחות את מועד הבחירות.

ביממה הקרובה צפויה לעלות הצעת החוק לפיזור הכנסת של סיעת המחנה הלאומי. החוק קובע שמועד הבחירות יתקיים לפחות 90 יום מרגע אישורו. ראשי סיעות הקואליציה מעריכים כי אין סיכוי להימנע מפּירוּק הממשלה ובליכוד מניחים שיימצא רוב לבחירות בחודש יוני ובונים על תמיכת שר האוצר, משה כחלון.

השר ליברמן
 

השר ליברמן(ללא קרדיט )

 

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, התייחסה למשבר הקואליציוני ב"אורלי וגיא". "אנחנו ערב בחירות באופן די ברור" קבעה השרה מהליכוד, "מפלגות קטנות מתעוררות בבוקר בהיר ומחליטות שהן רוצות בחירות, לא כל דבר זה ראש הממשלה" הוסיפה. היא צידדה בשר הביטחון ליברמן בנושא חוק גיוס: "לא מתקבל על הדעת שהוא יקבל תכתיבים. ליברמן אומר בצדק מבחינתו שהוא לא ייתן יד לדבר".

גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון התייחס בתוכנית הבוקר לנושא. "הבחירות האלה הם בגלל איש אחד – נתניהו וחקירותיו" טען יעלון, "לשום גורם מהקואליציה אין סיבה ללכת לבחירות חוץ מנתניהו". שר הביטחון לשעבר הוסיף כי המהלכים הפוליטיים של נתניהו מתואמים עם ליברמן וליצמן.