ניסיון התנקשות בעזה ברה"מ הפלסטיני - שלא נפגע: "חמאס אחראי"

הרשות הודיעה שמטען הופעל נגד רכבים שהובילו את ראמי חמדאללה ופמלייתו, שבה היה גם ראש המודיעין. חמדאללה: "האירוע יחזק אותי" • תיעוד: רגע הפיצוץ ברצועה

בווידאו: תיעוד האירוע ברצועה

מתקפה על שיירתו של ראש הממשלה הפלסטיני: מטען התפוצץ היום (שלישי) בסמוך לשיירתו של ראמי חמדאללה, ראש הממשלה הפלסטיני, בכניסה לרצועת עזה. פרט לראש הממשלה, בשיירה נסע גם ראש המודיעין של הרשות, מאג'ד פרג'. השניים לא נפגעו. לאחר האירוע, אמר חמדאללה: "אשוב לעזה, האירוע רק יחזק אותי". 

בתמונות המגיעות מהרצועה נראים רכבי השיירה של ראש הממשלה כשהשמשות שלהם מנופצות. דובר משרד הפנים של חמאס מסר כי אין נפגעים באירוע. יו"ר הרשות, אבו מאזן, עודכן על האירועים בזמן שהותו במוקטעה שברמאללה. בכיר פתח עזאם אל-אחמד אמר כי אבו מאזן קטע את ביקורו בירדן, וכי ההנהגה הפלסטינית תקיים מספר ישיבות בנושא. במקביל, הוא הטיל את האחריות למתקפה על חמאס, ודרש מהמשלחת הביטחונית המצרית הנמצאת בעזה בימים אלה להכריז כי הארגון הוא הצד המכשיל את הפיוס הפנים פלסטיני.

חמאס מצדו הודיע כי כוחות הביטחון שלו פתחו בסריקות ובהמשך הודיע כי נעצרו כמה חשודים בחשד למעורבות בניסיון ההתנקשות. יריבו של אבו מאזן, מוחמד דחלאן, אמר כי "הפיצוץ הוא פשע שאין לשתוק עליו. אני קורא להקמת ועדת חקירה לאומית לבדוק מה הנסיבות". בגדה המערבית ישנם גורמים הטועים כי ייתכן שתומכי דחלאן בעזה קשורים לאירוע.

צפו בתיעוד האירוע >>

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ועדת המודיעין: אין הוכחות לחלקו של טראמפ בפרשת רוסיה-גייט

היום: שתי אזעקות יופעלו במסגרת תרגיל העורף

נתוני הרשלנות הרפואית בארץ: חצי מהתביעות נפסקות לטובת החולים

יו"ר הרש"פ אבו מאזן דרש לשלומם של רה"מ הפלסטיני חמדאללה ושל ראש מודיעין פרג', זאת במהלך פגישה שנערכה הערב במקאטעה. "הפשע המתוכנן הזה שמטרותיו ומבצעיו ידועים, עולה בקנה אחד עם הניסיונות להכשיל את הפיוס ולברוח ממתן אפשרות לממשלה הפלסטינית לשאת באחריותה בעזה"' אמר אבו מאזן. הוא הדגיש כי "נסיונות אלו לא יפגעו במוטיבציה של העם הפלסטיני והתעקשותו על השגת אחדות".

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, אמר בשיחת טלפון עם המשלחת הביטחונית המצרית הנמצאת בעזה, כי הוא מגנה את הפגיעה בשיירתו של חמדאללה. הנייה אמר כי האירוע פוגע בכל הפלסטינים וכי בעקבותיו צריכים הפלסטינים להיות עיקשים יותר בהשגת הפיוס. כמו כן, קרא לתנועת פתח לא למהר להאשים את חמאס. עוד אמר כי חמאס תומכת במאמצי כוחות הביטחון ברצועה לחשיפת הגורם העומד מאחורי האירוע. בכיר חמאס מחמוד א-זהאר הוסיף כי לחמאס אין קשר לפיצוץ שיירת ראש הממשלה הפלסטיני. לדבריו, "אם חמאס היה מעוניין לפגוע בשיירה - חלקי הגופות של חמדאללה ואחרים היו מגיעים למוקטעה ברמאללה".

ראש הממשלה חמדאללה הגיע לרצועה, יחד עם ראש המודיעין, על מנת לחנוך מתקן לטיהור מים. השיירה נכנסה לרצועה דרך מעבר ארז והותקפה זמן קצר לאחר מכן. בשלב זה, הביקור ברצועה נמשך כמתוכנן וראש הממשלה נראה בתמונות המגיעות מעזה כשהוא נושא דברים אל מול המצלמות. בנאומו התייחס לניסיון ההתנקשות ואמר: "אשוב לעזה שוב למרות מה שקרה. האירוע היום רק יחזק אותי".

 חלק מהשיירה של ראש הממשלה הפלסטיני שנפגע בפיצוץ מטען ברצועת עזה
 

חלק מהשיירה של ראש הממשלה הפלסטיני שנפגע בפיצוץ מטען ברצועת עזה( ללא קרדיט)

 

בדבריו ברצועה הוסיף רה"מ הפלסטיני: "אנו דורשים מתנועת חמאס לאפשר לממשלה הפלסטינית לפעול באופן מלא ברצועה כדי לתת את השירותים לבני עמנו". גורמים בסביבתו של חמדאללה ביקשו ממנו לסיים את הביקור כמה שיותר מהר ולצאת מעזה אך הוא התעקש בשלב זה להמשיך בביקור כרגיל. 

פיצוץ בכניסה לעזה נגד ראש הממשלה הפלסטיני
 

פיצוץ בכניסה לעזה נגד ראש הממשלה הפלסטיני(ללא קרדיט )

 

סמי עבד, עיתונאי ברצועה, אומר בשיחה עם חדשות עשר כי "מישהו מנסה לפגוע בפיוס הפלסטיני, יש מישהו שמחבל בדבר". עבד הוסיף: "חמאס שומר על ראש הממשלה. התקיפה היא כדור סרק שמחבל בפיוס".

השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלאט: "ארה"ב מגנה את ניסיון ההתנקשות בחייו של ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה. חמאס והג'יהאד האסלאמי הביאו את רצועת עזה לסף התמוטטות. מתקפה על משלחת של הרשות הפלסטינית שהגיעה לחנוך מתקן לטיהור שפכים הינה התקפה על רווחתם של תושבי עזה. אנחנו מאחלים החלמה מהירה לפצועים".

בצה"ל עוקבים בדריכות אחר הביקור של חמדאללה ואחרי ניסיון הפגיעה בו. ניסיון החיסול של רה"מ הפלסטיני מהווה פגיעה מאוד משמעותית במאמצי הפיוס בין חמאס לפתח. בתוך כך, האירוע בעזה מתרחש שעות ספורות לפני דיון בנושא הפלסטיני בבית הלבן.

השיירה שהותקפה
 

השיירה שהותקפה (ללא קרדיט)

 
 פיצוץ בכניסה לעזה, נגד שיירת חמדאללה
 

פיצוץ בכניסה לעזה, נגד שיירת חמדאללה (ללא קרדיט)