כך גורר נתניהו את הקואליציה לבחירות בתנאים שלו • פרשנות

"אין לי כוח למשחקים שלו", אמר בייאוש שר בממשלתו של רה"מ, שהליכה לקלפיות, שנראית ודאית מתמיד, אמנם מסכנת אותו, אך בשלב זה נראה כי היא תואמת לאינטרסים שלו

פרשנות: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גורר את השותפות הקואליציוניות שלו למערכת בחירות בתנאים ובזמנים שלו. פרט לשר החינוך נפתלי בנט, אף אחד לא מנסה להתנגד למהלכיו של ראש הממשלה.

"אין לי כוח יותר למשחקים שלו, הוא התיש את כולנו - נלך לבחירות ונקווה לטוב" ענה היום (שלישי), בטון כמעט מיואש, אחד משרי הממשלה לשאלת חדשות עשר מדוע מסכימים בקואליציה להעניק לנתניהו את מועד הבחירות המועדף עליו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המשבר בקואליציה: נתניהו וליברמן שוחחו הלילה בטלפון

חשד: אב של כוכבת ילדים מפורסמת הטריד מינית בת 14

נתוני הרשלנות הרפואית בארץ: חצי מהתביעות נפסקות לטובת החולים

 בנימין נתניהו
 

בתנאים שלו. רה"מ בנימין נתניהו (רויטרס)

 

צריך להבין, במונחי הפוליטיקה, תקופה של שלושה חודשים, פרק הזמן ממועד העברת חוק פיזור הכנסת ועד הבחירות, הם נצח. באופן תאורטי, יציאה למהלך כזה יכולה להוביל את נתניהו למצב שהוא מסיים את מערכת הבחירות מבלי שהוא מגן על התפקיד הרם של ראש הממשלה, כפסע מכתבי אישום חמורים נגדו ובמצב - שלפחות לתפיסתו - שמערכת אכיפת חוק מחפשת להחמיר איתו.

מהסתכלות על תמונת המצב הנוכחית, נתניהו הוא כמעט השחקן היחיד על המגרש הפוליטי. זאת, למרות שהחקירות סוגרות עליו, למרות שרוב בכירי מפלגתו מתעבים אותו, ולמרות שראשי המפלגות החברות בקואליציה שלו - ישמחו בנפילתו. ראש הממשלה מציג שהוא יכול להתמודד עם כולם. את התהליך הנוכחי שהוא מנהל, הוא עושה כמעט לבדו.

בימים האחרונים עלו השערות בנוגע לרמת התיאום והקשר סביב הפריצה לבחירות בין שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לראש הממשלה. לא ברור אם השניים באמת היו מתואמים אך ליברמן בפועל חשד כי נתניהו מעוניין בבחירות - בכל מצב. שר הביטחון לא רצה להצטייר כמי שמוותר ויוצא "פראייר" בנושא הגיוס – החשוב לקהל מצביעיו – רק כדי לקבל בחירות בהמשך, אחרי שיתקפל. הוא הרשה לנתניהו ללחוץ על הכפתור ובפועל, העמיד אותו במבחן. אם ילחץ נתניהו, נלך לבחירות, ואם לא ילחץ, הממשלה תמשיך במתכונתה הנוכחית.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

חשד במהלכיו של רה"מ. ליברמן ונתניהו (רויטרס)

 

נתניהו כנראה ילחץ על הכפתור. הוא צפוי להודיע על פיטוריה של חברת מפלגתו של ליברמן, שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, שהתנגדה בוועדת השרים לחקיקה למתווה הפשרה של חוק הגיוס, עליו סיכם נתניהו עם המפלגות החרדיות.

נתניהו מתאים באופן בלעדי את המהלכים שהוא עושה בשלב זה לאינטרסים שלו, ושלו בלבד. השותפות הקואליציוניות של נתניהו לא מוכנות להילחם על המועד שנוח להן לבחירות והולכות עם המועד שנתניהו מכתיב להן – יוני 2018. אם שותפותיו בקואליציה לא יילחמו על כך - נתניהו בוודאי שלא יילחם בעבורן.

וכשמגיעים לשורה התחתונה, לשאלה האם ההליכה לבחירות כבר בחודש יוני הקרוב היא סופית? התשובה היא פשוטה ומגיעה לכדי שתי מילים בלבד: כנראה שכן.