המשבר בקואליציה: נתניהו וליברמן שוחחו הלילה בטלפון

ראש הממשלה ושר הביטחון קיימו שיחה, במה שנראה ניסיון אחרון לפתור את המשבר סביב חוק הגיוס • פרשנות: הולכים ומתרבים הסימנים שהשניים תיאמו מראש את המהלכים ביניהם

בדרך לבחירות? ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון במהלך הלילה (שלישי) עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, במה שנראה ניסיון אחרון לפתור את המשבר סביב חוק הגיוס.

גורמים בקואליציה סיפרו כי הם משוכנעים שיהיו בחירות בקרוב. בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושר התיירות יריב לוין נפגשו ודנו בהארכת מושב החורף בשבוע ובהעברת חוק הלאום במושב הנוכחי. בסיעת המחנה הציוני הודיעו כי יגישו מחר בבוקר הצעת חוק לפיזור הכנסת.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

אזריה ישוחרר במאי? התביעה לא מתנגדת לניכוי שליש מעונשו

קושנר וגרינבלט יציגו: כך ניתן לטפל במצב ההומינטרי בעזה

אישום: מורה פרסם תמונות תועבה של בתו בת ה-3

נתניהו השתתף מוקדם יותר בדיון הנוגע למשבר הנוכחי והחקירות שנוגעות לו, זאת בעקבות בקשתם של 40 חברי כנסת. בתוך כך, בכיר בליכוד התייחס למשבר האחרון וטען כי "אנחנו נצליח לגייס את הרוב בכנסת לבחירות ביוני". במהלך נאומו אמר נתניהו כי "הממשלה מביאה הישגים גדולים לישראל והאזרחים יודעים להעריך את מה שאנחנו עושים לטובתם. הכלכלה החזקה שלנו מאפשרת לדאוג לביטחון, לבריאות, לתשתיות ולתרבות. הציבור יודע להבחין היטב בין התלונות הבלתי פוסקות של האופוזיציה לבין העשייה בלתי פוסקת שלי ושל חברי".

 נתניהו בכנסת
 

נתניהו בכנסת (רויטרס)

 

בהמשך ציין ראש הממשלה כי אינו מפחד מבחירות. "אנחנו נתמודד בבחירות וגם ננצח", אמר נתניהו והוסיף כי "אנחנו אבל עוד לא שם". למפלגות הקואליציה אמר: "השעה מאוחרת, אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן. בשעה המאוחרת הזאת, צריך לעשות דבר אחד – לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות".

עוד אמר נתניהו כי "הציבור קובע פעם אחר פעם שהאופוזיציה תשב איפה שהיא יושבת ושואני אעמוד כאן כראש ממשלת ישראל. כנראה שגם באופוזיציה יודעים את זה כי קורה כאן דבר מדהים. אני עוד לא ראיתי אופוזיציה שמפחדת מבחירות". 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג פנה במהלך נאומו לנתניהו ותקף במהלך נאומו את התנהלות הקואליציה. "ראשי מפלגות בקואליציה לא נמצאים פה כי הם יודעים שאתה רוצה בחירות, כל השאר זה הצגה", אמר הרצוג, "בשעות האחרונות שרים מהמפלגה שלך ניגשו אלינו ואמרו שאנחנו צריכים בחירות ביוני כי אתה שלחת אותם. אנחנו לא הפראיירים שלך. אתה מפחד בגלל מה שקרה בחודשים האחרונים".

נתניהו ובנט בכנסת
 

נתניהו ובנט בכנסת( רויטרס)

 

לאחר מכן אמר הרצוג לנתניהו כי "הטקס נגמר. אני באמת חושב שאתה פטריוט ישראלי ואני באמת חושב שאתה אוהב את המדינה. ובגלל זה אתה צריך להתפטר. כשמנהיג אומר שהוא אינו בר תחליף זה אומר שאנחנו לא נמצאים בדמוקרטיה. ואני מאמין שאזרחי ישראל רוצים מנהיגות של אמת, מוסר ואחריות לאומית. מנהיגים שהמדינה חשובה להם באמת יותר מהמפלגה או מהכיסא".

פרשנות: בסופו של דבר, ככל שהזמן חולף, הולכים ומתרבים הסימנים שמדובר בעסקה שנסגרה מראש בין ראש הממשלה לאביגדור ליברמן. ככל הנראה השניים נפגשו לפני מספר ימים למספר שעות. בעקבות הפגישה, החל ליברמן לדרוש עוד תנאים. נתניהו מבחינתו לא כעס ואיפשר לליברמן להתסיס את השטח, כך שזה יראה כאילו הבחירות הוקדמו על ידי נתניהו כתוצאה מאילוץ.

סקר חדשות עשר

  סקר בחירות 12 במארס 2018
 

סקר בחירות 12 במארס 2018( חדשות עשר)

 
 סקר בחירות 12 במארס 2018
 

סקר בחירות 12 במארס 2018(חדשות עשר )

 

הבחירות הצפויות יהיו משאל עם על שלטונו של בנימין נתניהו ויכללו למעשה מאבק בין שני גושים. לכן, ישנו חשש בקרב המפלגות הבינוניות-קטנות כגון "כולנו", "ישראל ביתנו", "ש"ס" ואפילו "הבית היהודי". בצד השני, ישנו חשש גם במפלגת "המחנה הציוני" כאשר אפילו ב"מרצ" אולי צריכים לחשוש, למרות הנתון המעודד בסקר חדשות עשר לפיו היא זוכה בתשעה מנדטים.

מבחינתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, התאריך האידאלי לבחירות הוא יוני, אחרת הקדמת הבחירות לא תשתלם לו. הוא יכול לסמוך על "מרצ" ו"יש עתיד" שיעזרו לו להתקרב לרוב של 61 חברי כנסת בעד התאריך שהוא מעוניין בו, אבל הוא תלוי או ב"יהדות התורה" או בהצבעה של "המחנה הציוני". לכן, עולה השאלה אם הוא ייקח הימור על סוגיה זו, מכיוון שבחירות בספטמבר או אוקטובר אינן טובות לו.