מקורבים לרה"מ: המצב במבוי סתום; סקר: הליכוד שומרת על כוחה

מסקר חדשות עשר עולה כי בצל המשבר סביב חוק הגיוס, מפלגת השלטון זוכה ב-29 מנדטים. "יש עתיד" עם 24 ו"הבית היהודי" עם 11. "כולנו" רק עם שישה מנדטים

הבחירות קרבות? גורמים בקואליציה סיפרו אתמול (שני) כי הם משוכנעים שיהיו בחירות בקרוב. בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושר התיירות יריב לוין נפגשו ודנו בהארכת מושב החורף בשבוע ובהעברת חוק הלאום במושב הנוכחי.

גורמים ששוחחו עם רה"מ טענו כי המצב במבוי סתום וכי הצעד האחרון הוא פניה של נתניהו לליברמן ביממה הקרובה בנסיון אחרון להניא אותו מכוונתו להתפטר עם מעברו הסופי של חוק הפטור מגיוס. נתניהו, כך נראה, ישוחח עם ליברמן עד מחר אחה"צ - הזמן המסתמן כמועד האחרון לפתרון המשבר. בסיעת המחנה הציוני הודיעו כי יגישו מחר בבוקר הצעת חוק לפיזור הכנסת.

מסקר חדשות עשר, בעריכתו של הפרופסור קמיל פוקס, בעזרת חברת פרוייקט "המדגם" בהנהלתו של ד"ר אריאל איילון, וחברת "סטט-נט" בהנהלת יוסף מקלדה במגזר הערבי, עולה כי ה"ליכוד" לא מאבדת מכוחה, זאת למרות המשבר הנוכחי.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

אישום: מורה פרסם תמונות תועבה של בתו בת ה-3

מדדי איכות החיים בערים הגדולות: רחובות מובילה, בת ים בתחתית

מחאת הפלג הירושלמי: עימות אלים בבני ברק בין חרדים ושוטרים

מהסקר עולה כי "הליכוד" בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל 29 מנדטים, בדיוק כמו בסקר חדשות עשר בשבוע שעבר, ומנדט אחד פחות מאשר בכנסת היום. "יש עתיד" נמצאת במקום השני עם 24 מנדטים, כמו בסקר הקודם.

עוד עולה כי הרשימה המשותפת מקבלת מנדט אחד נוסף לעומת הסקר הקודם, והיא עם 13 מנדטים. מפלגת "המחנה הציוני" ממשיכה להתרסק והיא זוכה ב-11 מנדטים בלבד. מפלגת "הבית היהודי" זוכה במנדט אחד נוסף והיא עומדת לפי הסקר על 11 מנדטים.

  סקר בחירות 12 במארס 2018
 

הליכוד שומר על כוחו. ( חדשות עשר)

 

עשרה ימים לפני הבחירות המקדימות לראשות המפלגה, "מרצ" זוכה במנדט אחד נוסף לעומת הסקר הקודם והיא עם תשעה מנדטים. מפלגת "כולנו" זוכה בשישה מנדטים, כמו גם "ישראל ביתנו" ו"יהדות התורה". מפלגת "שס" נשארת עם חמישה מנדטים.

 סקר בחירות 12 במארס 2018
 

כולנו נחלשת (חדשות עשר )

 

נתניהו השתתף אתמול בדיון הנוגע למשבר הנוכחי והחקירות שנוגעות לו, זאת בעקבות בקשתם של 40 חברי כנסת. בתוך כך, בכיר בליכוד התייחס למשבר האחרון וטען כי "אנחנו נצליח לגייס את הרוב בכנסת לבחירות ביוני". ‏הרוב עליו בונים בליכוד מתבסס על עשרת חברי הכנסת של "כולנו". ביחד איתם, מספר התומכים במהלך יעמוד על 61 חברי כנסת. גורמים ב"כולנו" טוענים כי "כחלון עדיין לא החליט".

במהלך נאומו אמר נתניהו כי "הממשלה מביאה הישגים גדולים לישראל והאזרחים יודעים להעריך את מה שאנחנו עושים לטובתם. הכלכלה החזקה שלנו מאפשרת לדאוג לביטחון, לבריאות, לתשתיות ולתרבות. הציבור יודע להבחין היטב בין התלונות הבלתי פוסקות של האופוזיציה לבין העשייה בלתי פוסקת שלי ושל חברי".

בהמשך ציין ראש הממשלה כי אינו מפחד מבחירות. "אנחנו נתמודד בבחירות וגם ננצח", אמר נתניהו והוסיף כי "אנחנו אבל עוד לא שם". למפלגות הקואליציה אמר: "השעה מאוחרת, אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן. בשעה המאוחרת הזאת, צריך לעשות דבר אחד – לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות".

 נתניהו בכנסת
 

"אנחנו נזכה בבחירות". נתניהו בכנסת (רויטרס)

 

עוד אמר נתניהו כי "הציבור קובע פעם אחר פעם שהאופוזיציה תשב איפה שהיא יושבת ושואני אעמוד כאן כראש ממשלת ישראל. כנראה שגם באופוזיציה יודעים את זה כי קורה כאן דבר מדהים. אני עוד לא ראיתי אופוזיציה שמפחדת מבחירות". 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג פנה במהלך נאומו לנתניהו ותקף במהלך נאומו את התנהלות הקואליציה. "ראשי מפלגות בקואליציה לא נמצאים פה כי הם יודעים שאתה רוצה בחירות, כל השאר זה הצגה", אמר הרצוג, "בשעות האחרונות שרים מהמפלגה שלך ניגשו אלינו ואמרו שאנחנו צריכים בחירות ביוני כי אתה שלחת אותם. אנחנו לא הפראיירים שלך. אתה מפחד בגלל מה שקרה בחודשים האחרונים".

לאחר מכן אמר הרצוג לנתניהו כי "הטקס נגמר. אני באמת חושב שאתה פטריוט ישראלי ואני באמת חושב שאתה אוהב את המדינה. ובגלל זה אתה צריך להתפטר. כשמנהיג אומר שהוא אינו בר תחליף זה אומר שאנחנו לא נמצאים בדמוקרטיה. ואני מאמין שאזרחי ישראל רוצים מנהיגות של אמת, מוסר ואחריות לאומית. מנהיגים שהמדינה חשובה להם באמת יותר מהמפלגה או מהכיסא".