מיי על מות המרגל: "סבירות גבוהה שמדובר ברוסיה"

ר"מ בריטניה התייחסה לאפשרות שרוסיה אחראית למותו של סקריפל. "או שזו תקיפה ישירה של רוסיה או שהקרמלין איבד שליטה", אמרה. שר החוץ הרוסי: "אמירותיה - מופע בקרקס"

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי התייחסה היום (שני) בפרלמנט להרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל. "האחריות שלנו היא להביא את האחראים למותו של סקריפל לדין", אמרה מיי. עוד אמרה ראשת ממשלת בריטניה כי "עלינו לעשות זאת בעזרת הוכחות ובלי ספקולציות".

בהמשך התייחסה מיי לאפשרות שרוסיה הייתה מעורבות במותו של סקריפל. "סבירות גבוהה שרוסיה מעורבת במותו של סקריפל", אמרה מיי, "לרוסיה יש עדיין את היכולת להגיע אליו. יש לה רקורד עשיר בנושאים מסוג זה. יש שתי אופציות, או שזו תקיפה ישירה של רוסיה או שהקרמלין איבד שליטה על מי שביצע זאת". 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

אישום: מורה פרסם תמונות תועבה של בתו בת ה-3

מחאת הפלג הירושלמי: עימות אלים בבני ברק בין חרדים ושוטרים

מדדי איכות החיים בערים הגדולות: רחובות מובילה, בת ים בתחתית

בהמשך דבריה המשיכה מיי להגיד מילים תקיפות נגד רוסיה. "סיפוח האי קרים היה הפעם הראשונה שרוסיה הפירה ריבונות, ומאז היא נוהגת לעשות זאת, בין השאר בכל הקשור למה שהתרחש בבחירות בארה"ב ובמלחמה בסוריה". 

תרזה מיי
 

יצאה נגד רוסיה. תרזה מיי(רויטרס )

 

בתוך כך, השגריר הרוסי בבריטניה זומן לשיחת ברור. "אנחנו מצפים לתשובות בנוגע לשאלות שלנו עד יום רביעי", אמרה מיי, "אם לא נקבל תשובות, נניח שרוסיה היא האחראית ונדון בתגובה אפשרית. ברור לכולם בפרלמנט שהיחסים שלנו עם רוסיה לא יחזרו להיות כרגיל". דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, אמרה הערב כי השימוש ברעל על אדמת בריטניה הוא "מזעזע".

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב תקף בתגובה את מיי ואמר כי אמירותיה הם "כמו מופע בקרקס". עוד הוסיף לברוב כי "מדובר בקמפיין פוליטי שמבוסס על פרובוקציה".

שרת הפנים במדינה, אמבר רוד, מסרה ביום שבת האחרון כי המשטרה בבריטניה איתרה למעלה מ-200 עדים ויותר מ-240 חומרי ראיות בחקירה סביב אירוע הרעלת המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, ובתו יוליה. בתיעוד שהתפרסם,  נראים שלושה אנשים הולכים לכיוון המקום שבו הורעלו המרגל לשעבר ובתו. רגע לאחר מכן נצפית ניידת המשטרה שמגיעה לזירה. 

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

"אמירותיה של מיי - מופע בקרקס". לברוב ( רויטרס)

 

בקרמלין מנגד הכחישו בינתיים את מעורבותם במקרה וטענו כי סביר להניח שסקריפל הסתבך מסיבות פליליות. עם זאת, קיריל קליימנוב, מגיש בערוץ 1 הרוסי, אמר: "מקצועו של הבוגד הוא אחד המקצועות המסוכנים בעולם. נדיר מאוד שאלה שבחרו במקצוע הזה חיו בשלווה והגיעו לשיבה". גם אמירתו של פוטין מ-2010, עת היה ראש הממשלה, בזמן הסכם חילופי המרגלים יכולה לרמז על מעורבות רוסית אפשרית. פוטין אמר באותו מעמד כי בכל הנוגע לבוגדים, הם ייכנעו לבד, אני מבטיח לכם. לא משנה מה קיבלו".