בת ים בצילום ממסוק של חיל האוויר, ד״ר ירון זינגר

מדדי איכות החיים בערים הגדולות: רחובות מובילה, בת ים בתחתית

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את מדדי האיכות ב-14 ערים בישראל. ברמת גן קיימת תוחלת החיים הגבוהה ביותר, זאת לעומת באר שבע שלתושביה תוחלת החיים הנמוכה ביותר

רחובות ורמת גן הן הערים שנמצאות בראש מדדי איכות החיים בישראל, כך ע"פ נתוני הלמ"ס שפורסמו היום (שני).

על פי הדירוג, רחובות נמצאת במקום הראשון. הדירוג התבסס על מדדי שביעות רצון מהעבודה, שביעות רצון מהדירה, תחושת יכולת להתמודד עם בעיות, פצועים קשה בתאונות דרכים והולכי רגל  ופצועים קשה בתאונות דרכים. רחובות נמצאת במקום העשירי במדד הערכת עצמית של בריאות.

מתוך 19 המדדים הזמינים עבור רחובות, רק ב-3 מדדים מצבה של רחובות פחות טוב מהממוצע הארצי, וב-16 מדדים מצבה טוב יותר מהממוצע הארצי.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בן 30 תקף שוטרים וזוג קשישים בחיפה - והתבצר בדירה בעיר

תיעוד: מסוק תיירים מתרסק לאיסט ריבר בניו יורק – חמישה נהרגו

חשש מפדופילים: פרצת האבטחה באפליקציה שבה תמונות ונתוני ילדים

במקום השני נמצאת רמת גן, במדדים תוחלת חיים, בני 30 בעלי השכלה על-תיכונית והשכלה גבוהה ובמקום ה-13 בתחושת היכולת להתמודד עם בעיות.

המקום השלישי שייך לראשון לציון, שנמצאת במקום הראשון במדד שביעות רצון מאזור המגורים ובמקום ה-13 במדד מידת האמון במערכת הבריאות. שיעור המועסקים במשרה חלקית שלא מרצון בראשון לציון נמוך מאוד בהשוואה לממוצע הארצי (1.2% לעומת 2.4%, בהתאמה), ואחוז התאונות הקטלניות מכלל התאונות בדרכים עירוניות גבוה מהממוצע הארצי (2.7% לעומת 1.6%, בהתאמה).

רמת גן

רמת גן( אפרת קרסנר)

 

במקום הרביעי בני ברק. היא נמצאת במקום הראשון במדדים: שביעות רצון מהחיים, ציפיות ביחס לעתיד, שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת, הערכה עצמית של בריאות, הרוגים בתאונות דרכים והולכי רגל הרוגים בתאונות דרכים. לעומת זאת, היא נמצאת במקום האחרון במדדים: שיעור התעסוקה, שיעור המועסקים במשרה חלקית שלא מרצון, בני 30 בעלי השכלה על-תיכונית והשכלה גבוהה וצפיפות דיור. 

בבני ברק אחוז המרוצים מהתחבורה הציבורית גבוה מהממוצע הארצי (56.6% לעומת 38.9%, בהתאמה), לא היו תאונות דרכים קטלניות ושיעור התעסוקה נמוך בהשוואה לממוצע הארצי (47.3% לעומת 61.1%, בהתאמה).

במקום החמישי נמצאת פ"ת, שמובילה בשיעור המועסקים במשרה חלקית שלא מרצון ובמקום ה-11 במדד שביעות רצון מהדירה. חולון במקום השישי, שנמצאת במקום ה-12 במדדי שביעות רצון מהעבודה וציפיות ביחס לעתיד.

במקום השביעי תל אביב-יפו. היא נמצאת במקום הראשון במדד שיעור התעסוקה ובמקום השני במדד בני 30 בעלי השכלה על תיכונית והשכלה גבוהה.

 נתיבי איילון
 

נתיבי איילון, תל אביב( אפרת קרסנר)

 

במקום השביעי תל אביב-יפו. היא נמצאת במקום הראשון במדד שיעור התעסוקה ובמקום השני במדד בני 30 בעלי השכלה על תיכונית והשכלה גבוהה.

במקום השמיני אשדוד, שנמצאת במקום השלישי בשביעות רצון מהדירה ובמקום ה-12 בצפיפות דיור. בהשוואה לממוצע הארצי באשדוד ישנם אחוזים גבוהים של אנשים שמרוצים מהפארקים והשטחים הירוקים ומהתחבורה הציבורית. אשקלון במקום התשיעי, והיא נמצאת במקום האחרון במדדי הערכה עצמית של בריאות ומידת האמון במערכת הבריאות.

במקום העשירי חיפה, שנמצאת במקום הראשון במדד צפיפות דיור ובמקום האחרון במדדים של שביעות רצון מהעבודה וציפיות ביחס לעתיד. בחיפה מעורבים יותר בחיים הציבוריים בהשוואה לממוצע הארצי (29.2% לעומת 15.6%, בהתאמה) ופסימיים מאוד ביחס לעתיד (45.5% לעומת 54.7%, בהתאמה).

 קו החוף של חיפה

חיפה, מקום 10 במדד( אפרת קרסנר)

 

נתניה נמצאת במקום ה-11 בדירוג הכללי, ובמקום ה-13 במדד שביעות רצון. באר שבע נמצאת במקום ה-12. היא מופיעה במקום האחרון במדדים של תוחלת חיים, תמותת תינוקות ושביעות רצון מהדירה.

שיעור האבטלה הממושכת בבאר שבע נמוך בהשוואה לממוצע הארצי (19.7% לעומת 25.5%, בהתאמה). אחוז תאונות הדרכים הקטלניות מתוך כלל התאונות בדרכים עירוניות בבאר שבע גבוה מהממוצע הארצי (2.6% לעומת 1.6%, בהתאמה).

 תצפית על ירושלים
 

תצפית על ירושלים( אפרת קרסנר)

 

ירושלים נמצאת במקום ה-13. היא אמנם במקום הראשון במדד מידת האמון במערכת הבריאות, אך במדד שביעות רצון מאזור המגורים היא נמצאת במקום ה-14. בירושלים תחושת האפליה גבוהה מאוד בהשוואה לממוצע הארצי (45.7% לעומת 25.1%, בהתאמה) ואחוז התאונות הקטלניות מתוך כלל התאונות בדרכים עירוניות נמוך מהממוצע הארצי (1.1% לעומת 1.6%, בהתאמה).

העיר שנמצאת בתחתית הרשימה במקום ה-14 היא בת ים. היא נמצאת במקום החמישי במדד שביעות רצון מהדירה ובמקום האחרון במדדים: שביעות רצון מהחיים, תחושת יכולת להתמודד עם בעיות ושיעור ההצבעה בבחירות לכנסת.

בת ים בצילום ממסוק של חיל האוויר
 

בת ים בצילום ממסוק של חיל האוויר( ד״ר ירון זינגר)

 

הסקר מדד גם את רמת הביטחון האישי, היחס למערכת הבריאות, הדיור והשתיות ומעורבות אזרחית וממשל.

על פי נתוני הלמ"ס חלה בשנת 2016 עלייה בתחושת הביטחון ללכת לבד באזור המגורים בשעות החשכה וירידה בשיעור היפגעות מעבירת אלימות, במקרי רצח, בשיעור ההרוגים והפצועים בפעולות איבה ובשיעור ההיפגעות מעבירות בעלות אופי מיני. עם זאת התרחשה עלייה בשיעור ההרוגים והפצועים בתאונות דרכים לעומת השנה הקודמת.

בשנת 2016 כ-3.1% מבני 20 ומעלה נפגעו מעבירת אלימות (שימוש בכוח פיזי) או מאיום בשימוש באלימות. בשנת 2016 85% מבני 20 ומעלה חשו בטוחים ללכת לבדם בשעות החשכה באזור מגוריהם, אחוז גבוה בהשוואה לממוצע של המדינות המשתתפות בסקר החברתי האירופי.

נשים נפגעות מעבירות בעלות אופי מיני בשיעור גבוה במידה ניכרת בהשוואה לגברים. ב-2016 כ 3.8% מהנשים נפגעו מהטרדה מינית, לעומת כ-0.8% מהגברים. משנת 2013 חלה עלייה של כ-18%במספר ההרוגים בתאונות דרכים ל-100,000 תושבים וכ-7% במספר הפצועים קשה בתאונות דרכים. לאורך השנים שיעור מקרי הרצח בקרב ערבים היה גבוה במידה ניכרת בהשוואה ליהודים. בשנת 2015 השיעור בקרב הערבים היה גבוה פי 6.2 מהשיעור בקרב היהודים (3.7 לעומת 0.6, בהתאמה).

על פי המדדים הקשורים למערכת הבריאות חלה עלייה בתוחלת החיים ובהערכה העצמית של בריאות. גברים חיים בישראל כ-65.4 שנים בריאות, אצל נשים – 65.1. בשנת 2016 שיעור תמותת התינוקות ל-1,000 לידות חי היה 3.1 (ללא שינוי בארבע השנים האחרונות), 2.3 בקרב יהודים ו-6.1 בקרב ערבים.

תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה מתמדת, אם כי בחמש השנים האחרונות התמתנה העלייה (80.7 שנים לגברים ו-84.2 שנים לנשים ב-2016). נשים צפויות לחיות 77% משנות החיים ללא בעיה בריאותית המפריעה בתפקוד, והגברים - 81%.

בשנת 2015 האוכלוסייה בישראל דיווחה כי בריאותה טובה מאוד או טובה, הרבה מעל ממוצע ה-OECD (83.9% ו-68.2%, בהתאמה). ישראל דורגה במקום החמישי מבין מדינות ה-OECD שמציגות את המדד, יחד עם אוסטרליה ואירלנד. קיים הבדל ניכר בין המינים בתחושת הדיכאון - 30% מהנשים חשו מדוכאות לעיתים קרובות או מדי פעם, לעומת 19% מהגברים.

16.1% מבני 21 ומעלה הקפידו על אורח חיים בריא - לא עישנו, היו פעילים גופנית ואכלו פירות וירקות, 15.3% מהגברים ו-16.9% מהנשים. ערבים הביעו אמון במערכת הבריאות באחוז גבוה יותר מיהודים (84% לעומת 73%, בהתאמה).

במדד הדיור והתשתיות מוצג כי ישנם פערים גדולים בין עשירונים באחוז ההוצאה על דיור מתוך ההכנסה הפנויה, למרות הירידה הכללית באחוז ההוצאה; מרוצים מהדירה ומאזור המגורים אך לא מהתחבורה הציבורית

כ 50% ממשקי הבית בעשירון התחתון מוציאים על דיור 30% או יותר מסך הכנסתם הכספית נטו, לעומת כ-11% ממשקי הבית בעשירון העליון. באחוזים אלה חלה ירידה בשנים האחרונות. בשנים 2002–2016 שביעות הרצון מהדירה עלתה מ-80% ל-86%, ושביעות הרצון מאזור המגורים עלתה מ-81% ל-83%.

בנייה בבני ברק, ארכיון

צפיפות הדיור עולה עם רמת הדתיות, בני ברק( יעקב נחומי)

 

בהשוואה לפי מידת דתיות בקרב יהודים, נמצא שיותר ממחצית מהחרדים (52%) היו מרוצים מהתחבורה הציבורית באזור המגורים, לעומת 41% מהמסורתיים, 39% מהדתיים ו-34% מהחילונים. בהשוואה לפי אורח חיים של הגרים בדירה מבחינה דתית בקרב היהודים, צפיפות הדיור עולה עם העלייה במידת דתיות. בשנת 2016 צפיפות הדיור הגבוהה ביותר הייתה בקרב אלו שאורח חייהם חרדי (1.37 נפשות לחדר), והנמוכה ביותר בקרב אלו שאורח חייהם חילוני (0.72 נפשות לחדר).

במדד המעורבות האזרחית והממשל הוצג כי חלה ירידה באמון בממשלה ובאמון במערכת המשפט; רק 13% חשים יכולת להשפיע על מדיניות הממשלה. 16% מבני 20 ומעלה היו מעורבים בחיים הציבוריים או הפוליטיים.

מפילוח לפי סוגי פעילות המרכיבים את המדד עולה כי 8% חתמו על עצומה; 5% הביעו דעה באמצעי התקשורת או באינטרנט; 4% השתתפו בחרם על קניית מוצר; 4% השתתפו בהפגנה או בצעדת מחאה; 4% השתתפו באספה, בכנס פוליטי או בחוג בית; 4% יצרו קשר עם גורם ממשלתי או עם נבחר ציבור; 3% היו פעילים במפלגה או בקבוצה ציבורית ו-2% השתתפו בתהליכי עיצוב מדיניות. לא נמצאו פערים בין גברים לנשים.

41% מהיהודים דיווחו כי הם נותנים אמון בממשלה, לעומת 30% מהערבים.יותר מ-60% מהחרדים 'בכלל לא' הביעו אמון במערכת המשפט, לעומת 24% מהדתיים, 19% מהמסורתיים הדתיים, 15% מהמסורתיים לא כל כך דתיים ו-13% מהחילונים. אחוז היהודים שהעריכו כי הם יכולים להשפיע על מדיניות הממשלה, היה כפול מאחוז הערבים (15% לעומת 7%, בהתאמה).