רה"מ: "קורא לשותפינו להישאר"; ליברמן: "לא נתנדב לעזוב"

ראש הממשלה התייחס באופן ספציפי לשר הביטחון, על רקע המשבר סביב חוק הגיוס. ליברמן הכריז כי "נתנגד מבפנים", אך סירב להתחייב שלא להתפטר בהמשך

בווידאו: חוק הגיוס אושר בוועדת השרים לחקיקה; ישראל ביתנו הגישה ערר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא היום (שני) לסיעות הקואליציה שלא לעזוב את הממשלה, על רקע המשבר סביב חוק גיוס החרדים שעבר הבוקר בוועדת השרים לחקיקה, ולאחר מכן הוגש נגדו ערר על ידי מפלגת ישראל ביתנו. 

"אני קורא לכל השותפים הקואליציוניים ובראשם שר הביטחון אביגדור ליברמן, להישאר בממשלה ולהמשיך את השותפות הזאת כדי להבטיח ביטחון, שגשוג ויציבות למדינת ישראל", אמר נתניהו, "אנחנו עומדים בפני אתגרים גדולים וכולנו יודעים מהם, וגם בפני הזדמנויות גדולות. לכן חשוב להמשיך את השותפות בינינו בממשלה רחבה שרק היא יכולה להמשיך לשרת את אזרחי ישראל״.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

צעיר מהדרום נעדר מאז יום שישי; המשפחה מבקשת סיוע באיתורו

סגן ראש עיריית ירושלים נעצר בחשד למעורבות בפרשת שוחד

בן 30 תקף שוטרים וזוג קשישים בחיפה - והתבצר בדירה בעיר

ביבי בוועידת הבטחון במינכן
 

ביבי בוועידת הביטחון במינכן (ללא קרדיט)

 

ליברמן האשים את המפלגות החרדיות במצב, ואמר כי האחריות על פירוק הממשלה תחול על עליהן. עם זאת, חזר על עמדתו כי חברי מפלגתו יתנגדו לחוק הגיוס, אך כי לא יפרשו מהממשלה עד אישור סופי של החוק. "לא נתנדב לעזוב את הממשלה כל עוד החוק לא עבר בקריאה שנייה ושלישית", אמר ליברמן בישיבת סיעתו, "נתנגד מבפנים, ולאחר מכן נסיק מסקנות".

"יש ועדה מקצועית של צה"ל ומשרד הביטחון שיושבת ומנסחת את הצעת החוק", המשיך שר הביטחון, "זה אבסורד שמועצת גדולי התורה תכתיב לצה"ל מה צרכיו. אני חושב שלא השאירו לנו הרבה ברירות. הוא כינה את החוק שעבר הבוקר בוועדת השרים "פייק חוק קלאסי", ואמר: "אני לא רואה שום סיבה למה צעיר חרדי או ערבי לא יכול לתת שלוש שנים במסגרת בית אבות או בית חולים".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן (רויטרס)

 

למעשה, האמירה של ליברמן שלא יתפטר עד שהחוק יעבור סופית מהווה פירוק מוקש מבחינתו, זאת מכיוון שהחוק יכול לעבור גם אם ב"ישראל ביתנו" יצביעו נגדו. הסיבה: ההיעדרות הצפויה של חברי הכנסת הערבים. כעת נותרה דרישת הליכוד שליברמן יתחייב שלא להתפטר, והחשש ששר האוצר משה כחלון ידרוש להצביע גם הוא נגד החוק המדובר בעקבות עמדת ליברמן. כעת, נתניהו יאלץ להסביר לציבור מדוע הבחירות הוקדמו, אם וכאשר לא יצליחו לפתור את המשבר. 

בתוך כך, אמר שר החינוך נפתלי בנט במהלך ישיבת סיעת "הבית היהודי", כי הוא עומד מאחורי האמירה כי המשבר הנוכחי הוא "פייק משבר". עוד הוסיף בנט כי "יש פה פייק מנהיגות, שמעדיפה מרדף אחרי סקרים מלהגיד את האמת לבוחרים ולהתמודד איתה. האמת היא כזו. בעשור האחרון הגיוס החרדי גדל משנה לשנה. בעשר שנים צמחנו פי עשרה - מפחות מ-300 ל-3,000 מתגייסים חרדים. זה אומר שמדינת ישראל בכיוון טוב". 

בהמשך אמר בנט כי "השאלות שצריכות להישאל היא האם  צה"ל רוצה מחר לגייס רבבות חרדים ?, האם אנחנו כחברה ישראלית רוצים בין לילה את כל ההפרדה המגדרית שקשורה בזה? את 17 סוגי הכשרויות? למציאות הישראלית יש קצב משלה והקצב הוא טוב. החרדים הולכים ומצטרפים לצה"ל, לשוק העבודה ולומדים מקצועות להתפרנס".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט
 

"פייק משבר". בנט וראש הממשלה נתניהו (רויטרס)

 


לאחר מכן תקף את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ושר הביטחון אביגדור ליברמן. "את מה שאני אומר יודע גם יאיר לפיד ויודע איווט ליברמן, זאת מכיוון שצה"ל אומר את זה", אמר, "גם צה"ל לא רוצה פי עשרה חרדים מחר בבוקר כי צה"ל והחברה הישראלית לא יודעים לעכל את זה בקצב כל כך מהיר. לכן, המשבר הוא משבר לא אמיתי. הוא משבר חלול. מנהיגות שמעדיפה לקושש קולות כדי להתחנף לבוחרים במקום להגיד את האמת גם אם היא לא נוחה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, תקף את התנהלות ראשי הקואליציה במהלך המשבר. "ברית ליברמן-נתניהו היא ברית של שחיתות על חשבוננו", אמר בישיבת הסיעה, "התנהלות ראשי הקואליציה היא ליקוי מאורות ערכי ופשיטת רגל מנהיגותית. מי היה מאמין שיתחננו על נפשם בפני ראש ממשלה שיש נגדו המלצה על שוחד?

גבאי התייחס גם לאפשרות של הקדמת הבחירות, במקרה ונתניהו יפעל לכך או בעקבות הדרדרות במשבר הקואליציוני. "אנחנו בעד בחירות מוקדמות, ונעשה כל מה שנדרש עבור זה", אמר, "לא ניתן לכחלון ובנט להשתמש בנו בכדי לטרפד את הקדמת הבחירות ולא ניתן לנתניהו להשתמש בנו בכדי לקבוע את מועד הבחירות שנוח לו".

 אבי גבאי בשבתרבות
 

אבי גבאי בשבתרבות (לשכת דובר עיריית באר שבע)

 

הלילה אישרה מועצת גדולי התורה את הצעת מתווה חוק הגיוס שהציע ח"כ יואב בן-צור (ש"ס), ואישרה לחברי הכנסת מיהדות התורה להצביע בעד תקציב המדינה. ועדת הכספים החלה לדון הבוקר בתקציב, לקראת קריאה שנייה ושלישית בכנסת. 

אחר הצהריים יתקיים בכנסת דיון בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שנאספו חתימותיהם של 40 ח"כים. יואל חסון, יו״ר סיעת המחנה הציוני שיזמה את הדיון, אמר: ״דווקא בזמן הזה שנתניהו פועל על פי אינטרסים אישיים ולא על פי טובת הציבור, הוא ייאלץ להגיע ולתת תשובות לחברי הכנסת״.

בתוך כך, בסיעת המחנה הציוני השמיעו אמירות סותרות לגבי תמיכתם בפיזור הכנסת, במקרה שנתניהו יקדם זאת. "מציעה לנתניהו לא לבנות עלינו בקשר למועד הבחירות", כתבה הבוקר שלי יחימוביץ' בטוויטר, "צריך בחירות, אבל במה שקשור לתאריך - נפעל בהתאם למה שטוב לשלטון החוק ולמדינה ולא בהתאם למה שטוב לחשוד".