חוק הגיוס אושר בוועדת השרים לחקיקה; ישראל ביתנו הגישה ערר

הצעת החוק הדוחה את גיוס החרדים עברה, אך מפלגתו של ליברמן כפתה הצבעה חוזרת - עד שתיערך, הקואליציה אינה מחויבת לתמיכה בחוק. הצבעה בקריאה טרומית תוכננה ליום רביעי

מתווה חוק גיוס החרדים, שהציע חבר הכנסת יואב בן-צור (ש"ס) אושר הבוקר (שני) בוועדת שרים לחקיקה. השרים הסכימו גם כי המשך החקיקה ייעשה בתיאום עם משרד הביטחון ועם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

עם זאת, מפלגת ישראל ביתנו הגישה ערר נגד ההחלטה, בטנה כי "לא ייתכן שתוגש הצעת חוק בנושא כזה ללא מעורבות גורמי הביטחון הרשמיים". בשל כך, עד שלא תתקיים הצבעה חוזרת, הקואליציה אינה מחויבת לתמיכה בחוק, העומד במרכזו של המשבר בקואליציה וייתכן שאף יוביל לבחירות מוקדמות. לפי התוכנית לפתרון המשבר, החוק אמור לעלות ביום רביעי להצבעה במליאת הכנסת בקריאה טרומית.

מוקדם יותר הבהירו במפלגת ישראל ביתנו כי לא יתמכו בחוק ואף איימו לעזוב את הממשלה אם יאושר סופית בכנסת. "אם החוק יעבור בגרסה הנוכחית - אנחנו בחוץ", אמר ח"כ עודד פורר בשיחת טלפון בתוכנית "אורלי וגיא", "אם החוק יעבור בקריאה שלישית נפרוש". הוא חזר והדגיש שחברי המפלגה, שבלעדיה לקואליציה 61 קולות במליאת הכנסת, יתמכו רק בחוק גיוס שינוסח או שיאושר על ידי צה"ל ומערכת הביטחון.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (רויטרס)

 

השר נפתלי בנט התייחס למשבר בנאום שנשא בכנס חיפה למנהיגות, ואמר כי "אתמול, בעצם, התקיימו בחירות - על המאזניים הייתה מונחת טובתה של מדינת ישראל מול אינטרסים פוליטיים, ואנחנו בחרנו באחריות לאומית". לטענתו, "המשבר שכביכול מתחולל הוא משבר חלול. אין בו דבר. כל האנשים שעוסקים בדבר ראוי שיתגייסו סביב אותו חוק שמקבע את המתווה ההדרגתי".

הלילה אישרה מועצת גדולי התורה את הצעת מתווה חוק הגיוס שיובא היום לוועדת השרים לחקיקה, ואישרה לחברי הכנסת מיהדות התורה להצביע בעד תקציב המדינה. ועדת הכספים החלה לדון הבוקר בתקציב, לקראת קריאה שנייה ושלישית בכנסת. 

עוד הציעו שההצעה תעבור באופן סופי, בהסכמת הממשלה, רק בקיץ. לאור הפשרה המתגבשת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והחרדים, הופעל לחץ כבד על שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שלא יפרוש מהממשלה.

מוקדם יותר אתמול החל נתניהו ברצף פגישות עם ראשי מפלגות הקואליציה, במאמץ למנוע את הקדמת הבחירות. בכירים בקואליציה אמרו כי אמש נראו לראשונה סימנים שנתניהו פועל למען פתרון המשבר, ולא מעוניין בבחירות. גורם בכיר בקואליציה אמר הלילה כי עדיין לא הושג סיכום מלא, אבל "אנחנו קרובים ביותר לפתור את המשבר מאז פרץ". 

ראשי הסיעות החרדיות
 

ראשי המפלגות החרדיות: גפני, דרעי, מוזס וליצמן (רויטרס)

 

אחר הצהריים יתקיים בכנסת דיון בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שנאספו חתימותיהם של 40 ח"כים. יואל חסון, יו״ר סיעת המחנה הציוני שיזמה את הדיון, אמר: ״דווקא בזמן הזה שנתניהו פועל על פי אינטרסים אישיים ולא על פי טובת הציבור, הוא ייאלץ להגיע ולתת תשובות לחברי הכנסת״.

בתוך כך, בסיעת המחנה הציוני השמיעו אמירות סותרות לגבי תמיכתם בפיזור הכנסת, במקרה שנתניהו יקדם זאת. "מציעה לנתניהו לא לבנות עלינו בקשר למועד הבחירות", כתבה הבוקר שלי יחימוביץ' בטוויטר, "צריך בחירות, אבל במה שקשור לתאריך - נפעל בהתאם למה שטוב לשלטון החוק ולמדינה ולא בהתאם למה שטוב לחשוד".

 אבי גבאי בכנס "בשבע"
 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי (ישראל ברדוגו)

 

אמירתה של יחימוביץ' מגיעה בהמשך להתבטאויות אחרות של ח"כים מהמחנה הציוני, שאמרו כי הם לא יתמכו בהקדמת הבחירות לחודש יוני. זאת בניגוד לדברי יו"ר המפלגה אבי גבאי, שאמר אתמול כי המחנה הציוני תתמוך בהקדמת הבחירות "למועד המוקדם ביותר האפשרי". בסביבתו של גבאי אמרו כי "על תאריך הבחירות נכריע סופית לפני הקריאה השלישית, אבל קודם כל צריך לתמוך בכל הצעה להקדמת הבחירות".

הדברים נאמרו על רקע האפשרות שחלקים בקואליציה ינסו לקדם השבוע חוק לפיזור הכנסת, שבו ייקבע תאריך לבחירות, ככל הנראה יוני או ספטמבר. כיוון שמפלגות הבית היהודי, כולנו וש"ס מהקואליציה לא צפויות להצביע בעד החוק, אישורו תלוי בתמיכת מפלגות האופוזיציה, בהן המחנה הציוני.