רה"מ נתניהו מצביע בבחירות 2015, רויטרס

ברית עם האופוזיציה או סיכון מחושב: הבחירות של נתניהו

אם מאמצי הרגע האחרון לפתור את המשבר יכשלו, לרה"מ יש 2 אפשרויות, לא נטולות סיכונים, להקדים הבחירות • גורמים משפטיים: "לא נפסיק לעבוד על תיקי נתניהו במהלך קמפיין"

במידה והמאמצים של הרגע האחרון לפתור את המשבר הקואליציוני יעלו חרס, לבנימין נתניהו קיימות שתי דרכים להביא להקדמת הבחירות.

הדרך הראשונה היא חקיקת חוק להקדמת בחירות, אותו הוא יכול להעביר תוך ימים. הבעיה היא  שנתניהו רוצה שמועד הבחירות שייקבע בחוק יהיה בעוד שלושה חודשים, בחודש יוני, וזאת בניגוד לרצונם של שותפיו נפתלי בנט, אריה דרעי ומשה כחלון. כדי לגייס רוב לחוק, יצטרך ראש הממשלה את תמיכתם של המחנה הציוני, יש עתיד ומרצ, שכבר הודיעו כי יעזרו לנתניהו, למרות שמצבן של חלקן בסקרים לא מעודד – פשוט כי אופוזיציה לא יכולה לסרב לבחירות מוקדמות.

הדרך השנייה בה נתניהו יוכל להקדים את הבחירות היא לפזר את הכנסת – מהלך שמחייב בחירות אוטומטיות תוך 90 יום. הבעיה עבור נתניהו בתרחיש הזה היא שהחוק מאפשר ל-61 ח"כים להקים ממשלה חלופית, עם ראש ממשלה אחר, ולמנוע בחירות. הסיכוי לכך כמעט תיאורטי, אבל האם נתניהו יסתכן?

 רה"מ נתניהו מצביע בבחירות 2015
 

נתניהו מצביע בבחירות 2015 (רויטרס)

 

בשורה התחתונה, בפני נתניהו עומדת ברירה קשה: לכפות בחירות בכוח ולהסתכסך קשות עם השותפים, או להמשיך במגעים כדי להשיג הסכמה, לפחות עד חודש מאי, ואז לפספס את המומנטום.

בתוך כך, גורמים משפטיים אמרו היום כי לא יפסיקו את העבודה על תיקי נתניהו, גם אם יוחלט ללכת לבחירות. אם אכן יתקיימו הבחירות בחודש יוני, מועדן יהיה בסמוך להחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אם להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד ראש הממשלה בתיקים 1000 ו-2000.