חברת וויסבורד - הדור השני לא הצליח להעביר את הניהול לדור השלישי, חדשות עשר

מדור לדור: הסכסוכים מאחורי הקלעים של העסקים המשפחתיים

מרבית החברות בעולם הן משפחתיות, אך הבעיות שצצות בחילופי הדורות מובילות לפגיעה בשיתוף הפעולה ולעיתים לפירוק • הפרק הראשון בסדרת הכתבות "היורשים"

החברות המשפחתיות הן אחד הדברים השכיחים ביותר בעולם העסקי מאז ומעולם. כיום הן מהוות בין 70-90% מכלל העסקים בעולם. זה לא רק המכולת המשפחתית או מסעדה שכונתית, אלא יותר משליש מ-1,000 החברות הגדולות בעולם נשלטות ע"י משפחות. בישראל הנתון מצביע על כך שמחצית מהחברות הנסחרות בבורסה הן בבעלות משפחתית. המסגרת המשפחתית היא אחת הדרכים הנפוצות ביותר לניהול חברות כבר מאות שנים, אך רק בעשור האחרון החלו לחקור את המורכבות הטמונה בשילוב שבין משפחה ועסקים שמתעצמת כשדור אחד מעביר את העסק המשפחתי לדור שבא אחריו.

במשפחת וויסבורד חוו על בשרם את השילוב בין המשפחה לעסק. אורי וויסבורד, לשעבר מנהל הכספים בחברה, סיפר כי "לפני שבע שנים הגיע הדור הותיק ואמר שהוא רוצה להעביר לנו את הניהול. במקור דובר על כמה חודשים, ואמרתי לעצמי שגם אם המהלך ייקח שנה זה בסדר, אך חלפו שבע שנים וזה עדיין לא קרה".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

אחרי שתכינו את השניצל בצורה הזאת, בחיים לא תחזרו לשניצל של אמא

תיעוד: כך נראו רגעיה האחרונים של הדר בוכריס שנרצחה בפיגוע

מאמצים אחרונים לפתור את המשבר: נתניהו נועד עם ליצמן וכחלון

 חברת וויסבורד - הדור השני לא הצליח להעביר את הניהול לדור השלישי
 

חברת וויסבורד - הדור השני לא הצליח להעביר את הניהול לדור השלישי (חדשות עשר)

 

החיבור שלא צלח בין הדור השני לשלישי הוביל לכך שהחברה תעבור לידיים חדשות בשבועות הקרובים. בנני הדור השני סירבו לשחרר לממשיכים את המושכות, דבר שגרם לסכסוך ונתק מוחלט בין האחים ובני הדודים. אורי וויסבורד אמר כי "אם הכוונה הייתה למסור לנו את הניהול אז הניסיון הזה מוגדר ככישלון".
 

ד"ר ציפי שפרלינג, יועצת אסטרטגית ומרצה באקדמית תל-אביב, הציגה נתונים שמראים את הנסיגה באחוזי המעבר: "אנחנו מדברים על הצלחה של 30% במעבר בין דור ראשון לדור שני. מדור שני לדור שלישי יורדים האחוזים ל-12-13, ובין השלישי עד הרביעי ארבעה אחוזים בלבד".  ד"ר גילה אורן, ראש ההתמחות בשיווק וניהול אסטרטגי, המסלול האקדמי המכללה למנהל, אמרה כי "הדור המייסד צריך לשחרר ולאפשר למנהלים הצעירים לקחת את המושכות".

במדינות רבות בעולם כבר מכירים בביצועים המיוחדים של העסקים המשפחתיים ויש אפילו מדדים ייעודיים לחברות משפחתיות. בישראל אין עדיין מדד כזה, אך לאחרונה אושר בבורסה את הוספת המדד החדש. המדד צפוי למנות 25-30 חברות מהגדולות במשק, דוגמת שטראוס, הראל, עזריאלי ואלקטרה. כך יוכל הציבור להשקיע בחברות שנשלטות ע"י משפחות, שעל פי מחקרים בעולם ביצועיהן הפיננסי טוב ויציב יותר, כיוון שהן חושבות לטווח ארוך.