נתניהו וטראמפ, חיים צח/ לע"מ

טראמפ לנתניהו: בלי שינוי משמעותי של הסכם הגרעין – נפרוש ממנו

פרסום ראשון: גוברים הסיכויים לפרישת ארה"ב מההסכם עם איראן. נשיא ארה"ב אמר לרה"מ: "האירופים מציעים רק שינויים קוסמטיים, לא אתגמש בדרישותיי לתקן ההסכם באופן ניכר"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בבית הלבן ביום שני שעבר כי אין בכוונתו להתגמש במגעים מול צרפת, גרמניה ובריטניה בכל הנוגע לדרישתו לתקן את הסכם הגרעין עם איראן, כך אמרו לחדשות עשר שני בכירים ישראלים שמעודכנים בפרטי הפגישה אך ביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית.

לדבריהם, במהלך הפגישה אמר טראמפ לנתניהו כי מדינות אירופה מציעות "שינויים קוסמטיים" בלבד בהסכם הגרעין עם איראן. "זה לא מספק", אמר טראמפ לדברי הבכירים הישראלים. "אני דורש שינויים משמעותיים בנוסח הסכם הגרעין עצמו ולא רק בהוספה של נספח להסכם. אם זה לא יקרה – ארה"ב תפרוש מההסכם". בבית הלבן ובלשכת ראש הממשלה לא הכחישו את הפרטים אך סירבו להתייחס.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: כך נראים רגעיה האחרונים של הדר בוכריס שנרצחה בפיגוע

תיעוד: רוסיה שיגרה את הטיל הגרעיני שאינו ניתן ליירוט

מאמצים אחרונים לפתור את המשבר: נתניהו נועד עם ליצמן וכחלון

נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ (רויטרס)

 

טראמפ הציב את ה-12 במאי כמועד האחרון לתיקון הסכם הגרעין עם איראן. בחודשיים האחרונים מתקיים מו"מ בין דיפלומטים אמריקנים, צרפתים, בריטים וגרמנים סביב האפשרות לתיקון הסכם הגרעין. עד כה חלה התקדמות בשיחות רק בנושא הסנקציות על תכנית הטילים של איראן. בכל שאר הסוגיות שקשורות להסכם הגרעין עם איראן עדיין יש מבוי סתום. ביום חמישי ייפגשו ברומא נציגי ארבע המעצמות להמשך הדיונים בנושא.

ביום שישי נחשף בחדשות עשר כי נתניהו ביקש מהנשיא טראמפ במהלך פגישתם לא לקדם את עסקת הגרעין עם סעודיה ולא לאפשר לסעודים להעשיר אורניום בשטחם. ממידע חדש שהגיע לחדשות עשר עולה כי ביום שלישי שעבר, לאחר נאומו בוועידת איפא"ק, העלה נתניהו את סוגיית עסקת הגרעין עם סעודיה בפגישה עם חברי ועדת החוץ של הסנאט האמריקני. "אני מתנגד לעסקת הגרעין עם סעודיה", אמר נתניהו לסנאטורים. "צריך שבמזרח התיכון יהיו פחות חומרים גרעיניים ופחות טכנולוגיה גרעינית, לא יותר".

בלשכת ראש הממשלה לא הכחישו את הפרטים אבל סירבו להתייחס.