כחלון ליצמן וביבי, ראובן כהן, רויטרס, דוברות משרד הבריאות

מועצת גדולי התורה אישרה את מתווה הגיוס; מתגבר הלחץ על ליברמן

ההצעה תובא לוועדת השרים לחקיקה. במקביל מופעל לחץ כבד על שר הביטחון כדי שלא יפרוש מהממשלה. המועצה אישרה לחברי הכנסת מיהדות התורה לתמוך בתקציב

התקדמות משמעותית בניסיון לפתור את משבר הגיוס: מועצת גדולי התורה אישרה הלילה (שני) את הצעת מתווה הגיוס שתובא היום לוועדת השרים לחקיקה. לאור הפשרה המתגבשת מופעל לחץ כבד על שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שלא יפרוש מהממשלה. נוסף על כך, אישרה המועצה לחברי הכנסת מיהדות התורה להצביע בעד תקציב המדינה. 

מוקדם יותר אתמול החל ראש הממשלה בנימין נתניהו לערוך רצף פגישות עם ראשי מפלגות הקואליציה במאמץ אחרון למנוע את הקדמת הבחירות. בכירים בקואליציה אמרו כי אמש נראו לראשונה סימנים שנתניהו פועל למען פתרון המשבר. 

גורם בכיר בקואליציה אמר הלילה כי עדיין לא הושג סיכום מלא, אבל "אנחנו קרובים ביותר לפתור את המשבר מאז פרץ". ההצעה שאושרה על ידי רבני אגודת ישראל היא להעביר בוועדת השרים, ובהמשך השבוע בקריאה טרומית, את חוק הסדרת הפטור של ח"כ יואב בן צור מש"ס, ולסכם שיעבור בקיץ בהסכמת הממשלה.  

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: רוסיה שיגרה את הטיל הגרעיני שאינו ניתן ליירוט

תיעוד מזעזע: קשר כלב לרכב - וגרר אותו לאורך הכביש

שרת המשפטים תבחן פתיחת ארכיונים על עולי צפון אפריקה

אם ליברמן יקבל את המתווה המתגבש, תיערך במהלך הבוקר הצבעה בוועדת השרים. גורמים בסביבתו של שר הביטחון אמרו כי לא שמעו על אף הצעה קונקרטית לפתרון המשבר, ובכדי לקבל החלטה, עליהם להבין מה המחיר. אם ליברמן יסכים להתחייב שלא לפרוש מהממשלה, המפתח יהיה בידי נתניהו.

יתכן כי מאמציו של נתניהו בשעות האחרונות, שבאים בניגוד לטענות במערכת הפוליטית כי הוא מעוניין בהקדמת הבחירות ליוני, נובעים מהעובדה כי הוא מבין שאין לו בשלב זה רוב בכנסת למהלך. כמו כן, בליכוד חוששים מהאפשרות שמפלגות אחרות ינסו להקים ממשלה חלופית שלא בראשות נתניהו.

 בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

בנימין נתניהו (רויטרס)

 

נתניהו ניסה לשכנע את ליצמן להסכים למתווה שבו לא יעבור חוק גיוס בשלב הקרוב, ובמקום להעביר חוק שיקבע כי הממשלה היא שתחליט על מתווה אי-גיוס חרדים, בהסכמתו של ליברמן. בתום הפגישה בין נתניהו לליצמן, שארכה כשעה, מסרו גורמים בליכוד כי הם התרשמו שליצמן אופטימי באשר לסיכויים לאישור להצעות הפשרה מצד החרדים, אולם הוא מעריך, לדברי אותם גורמים, כי ליברמן לא יסכים להן.

במהלך ישיבת קבינט, שמע נתניהו על החלטת מועצת גדולי התורה בראשות האדמו"ר מגור, מנהיגו הרוחני של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, לדחות את הצעת הפשרה שהושגה במשבר חוק הגיוס. הוא נפגש עם שר האוצר משה כחלון בארבע עיניים, וראש לשכתו יואב הורוביץ נועד עם שר הפנים אריה דרעי. הצדדים סיכמו על מאמץ אחרון למנוע בחירות.

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) התייחסה למשבר ואמרה כי לדעתה המשבר פתיר. "עוד לא אבדה תקוותנו", אמרה, "כל סיעות הקואליציה לא רוצות לפרק את הממשלה". היא הוסיפה כי "אם נלך לבחירות לא נקבל בהכרח ממשלה טובה יותר. עם הרבה רצון טוב של כל הצדדים ניתן לפתור את המשבר".

בתוך כך, חברי כנסת מהמחנה הציוני אמרו כי הם לא יתמכו בהקדמת הבחירות לחודש יוני. זאת בניגוד לדברי יו"ר המפלגה אבי גבאי, שאמר מוקדם יותר היום בכנס "70 שנות דמוקרטיה בתנועה" כי המחנה הציוני תתמוך בהקדמת הבחירות שייערכו "במועד המוקדם ביותר האפשרי". בסביבתו של גבאי אמרו כי "על תאריך הבחירות נכריע סופית לפני הקריאה השלישית, אבל קודם כל צריך לתמוך בכל הצעה להקדמת הבחירות".

הדברים נאמרו על רקע האפשרות שחלקים בקואליציה ינסו לקדם השבוע חוק לפיזור הכנסת, שבו ייקבע תאריך לבחירות, ככל הנראה יוני או ספטמבר. כיוון שמפלגות הבית היהודי, כולנו וש"ס מהקואליציה לא צפויות להצביע בעד החוק, אישורו תלוי בתמיכת מפלגות האופוזיציה, בהן המחנה הציוני.