"לא עניין אותי שזה מסוכן": הנערים משתוללים בכביש ללא רישיון

הקטינים שנתפסו לאחרונה נוהגים ללא רישיון הם רק קצה הקרחון של תופעה עצומת מימדים. כמה זה מקובל, ומה הקשר למחירי שיעורי הנהיגה? • תמונת המצב שצריכה להדאיג כל הורה

תופעת בני הנוער שעולים על ההגה עוד לפני שהוציאו רישיון הולכת וצוברת תאוצה, ותופחת למימדים מפחידים ממש. על פי מחקר של עמותת "אור ירוק", שנערך בשנה שעברה בקרב 50 אלף תלמידים, נראה שכל נער שני נהג בעבר ללא רישיון. כן, קראתם נכון, כל נער שני.

זאת, לעומת שנת 2010 שבה המספרים עמדו על כ-40%. כלומר, מדובר על תופעה שהולכת וגדלה. בנוסף, 27% מהנשאלים טענו כי נהיגה ללא רישיון אינה מסוכנת. 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המשבר בקואליציה: מועצת גדולי התורה דחתה את מתווה הגיוס החדש

שריפה פרצה בבניין באלעד, חולצו דיירים שנלכדו בקומות העליונות

המדינה סיכמה על מכירת תעש לאלביט ב-1.8 מיליארד דולר

קטין רוכב על קטנוע
 

קטין רוכב על קטנוע (ללא קרדיט)

 

המספרים שהציגה עמותת אור ירוק, אינם נשמעים מופרכים כשהולכים לשטח ומדברים עם בני הנוער. "הייתי נוהג בהזדמנויות, פה ושם", סיפר יוסף (שם בדוי), תושב השפלה שהוציא רישיון לאחרונה, "לוקח מחברים שיש להם רכב, אופנוע או טרקטורון, ועושה סיבוב". "רוב החברים שלי היו עושים ככה", הוא הוסיף, "לדעתי אפילו 15 מתוך 20 החברים הקרובים שלי".

"ידעתי שזה מסוכן, אבל זה לא עניין אותי באותה תקופה. עשיתי את זה כדי לצבור ניסיון בנהיגה, וגם קצת לפוזה", הרחיב יוסף, "כיום, כשיש לי רישיון אני יודע להגיד שזה שיפר לי את הנהיגה, אבל זה לא משהו שאני גאה בו - זה לא חוקי ולא בטיחותי". לדבריו, בבית הספר מעולם לא דיברו איתו על הנושא, והוא העדיף לא לספר על כך להוריו.

"רישיון עולה מלא כסף, אז אני צובר קצת ניסיון לפני שאני מתחיל ללמוד, ואז אני עושה מעט שיעורים והמורה מגיש אותי לטסט", אמר אוהד (שם בדוי), בן 16 שלומד בכיתה י' באזור ירושלים ונוהג תקופה ארוכה, "אנחנו כבר גדולים, זה הגיל להתחיל".

התאונה בסמוך לחוות כרי דשא
 

תאונה בסמוך לחוות כרי דשא שבה נהרג בן 16 (דוברות המשטרה)

 

עניין מחירי שיעורי הנהיגה עלה בכל שיחה עם בני הנוער בנושא. המחירים עלו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים, וכיום רבים משלמים על רישיון נהיגה למעלה מ-5,000 שקלים. סכום לא קטן לנער צעיר, שהוריו לא בהכרח מממנים לו את העלות הגבוהה.

הורים רבים, גם אם הם מודעים לבעיה, אינם יכולים למנוע אותה. "רוב החברים שלי התנסו בנהיגה", הוסיף אוהד, "חלקם קנו רכב על שם איזה חבר שיש לו רישיון, אני אישית לוקח לפעמים מההורים בלי ידיעתם. אנחנו נוסעים כמה חבר'ה לפאבים, בכבישים הראשיים. ירושלים, תל אביב, ראשון לציון – נסענו לכל הערים הללו בלי רישיון. ההורים אינם יכולים לעשות דבר, מבחינתי זה כמו לקנות סיגריות".

"ברור שזה לא טוב שילדים בגיל שלי נוהגים, ועוד בלי רישיון", פירט אוהד, "יש הרבה סיכויים שנעשה תאונה ואז לא נוכל להוציא רישיון בעתיד. זה קרה למישהו קרוב אליי, אבל אני לוקח את הסיכון, כדי להתכונן לרישיון בעתיד, וגם סתם כי זה כיף. חבר אומר לי: 'בוא תנהג, קח סיבוב', אני אגיד לא?".

 רכב ללימוד נהיגה
 

רכב ללימוד נהיגה (חדשות עשר)

 

ואם חשבתם שתאונות ירתיעו את הנערים, מסתבר שגם זה לא תמיד קורה. אחד המרואיינים סיפר כי היה ברכב של חבר, שעשה תאונה בירושלים: "כולנו ברחנו מהרכב כדי שלא יתפסו אותנו, והזמנו לו ולחבר נוסף אמבולנס". השניים נפצעו קל, באירוע שהסתכם בשברים פשוטים יחסית.

על פי עמותת אור ירוק, למשטרה יש רק כ-200 ניידות שאוכפות את הנהיגה בכבישים. זאת, במקום 450 ניידות שהיו צריכות להיות כפי שהממשלה קבעה. "נהיגה ללא רישיון היא תופעה רחבה ונפוצה בקרב בני הנוער", אמר דובר העמותה עוז דרור, "כדי לצמצם אותה יש להגביר את המודעות בקרב הצעירים ובמקביל להגביר את הנוכחות המשטרתית בסביבת ריכוז גבוהה של צעירים כמו מרכזי הבילוי, חוף הים וכו'".

 מדרף משטרתי אחר אופנוע שנוסע ב-210 קמש בכביש 70
 

מדרף משטרתי אחר אופנוע שנוסע ב-210 קמש. הנהג מעולם לא הוציא רישיון (חדשות עשר)

 

כזכור, המשטרה תפסה בימים האחרונים מספר קטינים הנוהגים ברכבים, ביניהם בן 11 על טרקטורון, ובני 13 ו-16 על קטנוע. אתמול (שבת) איתרה המשטרה בן 11 כשהוא נוהג על טרקטורון בכפר שיבלי שצפון. הרכב נתפס ונגד אביו יוגש בהמשך כתב אישום בבית משפט לתעבורה. בכפר הצפוני איכסאל נתפס בן 13 רוכב על קטנוע. נגד הקטין יוגש גם כן כתב אישום בבית המשפט לתעבורה.

בשבוע שעבר עצרה המשטרה בירושלים ילד בן עשר כשהוא אוחז בהגה רכב, כאשר סבו יושב לידו. השוטרים סימנו לג'יפ, שנצפה בשכונת הר חומה, לעצור לבדיקה ואז גילו את בן ה-10 נוהג, כאשר הסבא מדריך אותו ולדבריו "משגיח עליו".