יעקב ליצמן, ועדת הכלכלה

המשבר בקואליציה: מועצת גדולי התורה דחתה את מתווה הגיוס החדש

האדמו"ר מגור, העומד מאחורי ליצמן, דחה הצעת הפשרה • הבחירות ייערכו, אם יוקדמו, ביוני או ספטמבר • גבאי: "תומך בהקדמת בחירות" • פרשנות: נראה כי נתניהו נחוש בהחלטתו

מועצת גדולי התורה בראשות האדמו"ר מגור, מנהיגו הרוחני של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, דחתה הערב (ראשון) את הצעת הפשרה לפתרון משבר חוק הגיוס. המועצה הנחתה את חברי הכנסת החרדים להתעקש על העברת חוק הפטור מגיוס לפני ההצבעה על תקציב המדינה.

במידה ויתברר כי אי אפשר יהיה להעביר השבוע את תקציב המדינה, יקודם על ידי חלקים מהקואליציה חוק לפיזור הכנסת, שצפוי לעבור בזכות תמיכה של סיעות האופוזיציה. בחוק הזה ייקבע תאריך הבחירות, שצפוי להיות בסוף יוני או בספטמבר.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

שריפה פרצה בבניין באלעד, חולצו דיירים שנלכדו בקומות העליונות

המדינה סיכמה על מכירת תעש לאלביט ב-1.8 מיליארד דולר

דוח ה-OECD: קצב הבנייה לא מספק, השקעה לקויה בתחבורה הציבורית

 האדמו"ר מגור, יעקב אריה אלתר
 

האדמו"ר מגור, יעקב אריה אלתר (צילום מסך חדשות עשר)

 

מחר יתקיים בכנסת דיון 40 חתימות בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. יואל חסון, יו״ר סיעת המחנה הציוני שיזמה את הדיון, אמר: ״דווקא בזמן הזה שנתניהו פועל על פי אינטרסים אישיים ולא על פי טובת הציבור, הוא ייאלץ להגיע ולתת תשובות לחברי הכנסת״.

בתוך כך, יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר היום בכנס "70 שנות דמוקרטיה בתנועה" כי סיעתו תתמוך בהקדמת הבחירות. "אחרי תשע שנים של פילוג והסתה יוכל עם ישראל לבחור בדרך חדשה", אמר, "נתמוך בבחירות במועד המוקדם ביותר האפשרי". כמו כן, תקף גבאי את סיעות הקואליציה: "במקום להראות לו את הדרך הביתה הן מנסות למצוא פתרון כדי לשמור על שלטונו, אנחנו לא מצפים מהן לפעול על פי ערכים".

פרשנות: נתניהו החליט על הקדמת בחירות, ויעשה הכול כדי שהן ייערכו כבר ביוני

נראה כי נתניהו החליט על הקדמת הבחירות, ונראה כי השותפות הקואליציוניות הבינו זאת. הדרישה שנתניהו הציב בפניהן, הבטחה להמשיך בקואליציה עד סוף ימיה, היא כזו שהן לא יכלו להסכים לה. זאת משום שראש הממשלה למעשה דרש מהן להתחייב להישאר בממשלתו, גם במידה ויוגש נגדו כתב אישום. 

נתניהו כופה על שותפותיו מערכת בחירות שהן לא רוצות בה, דבר שאינו מקובל במערכת הפוליטית, ומהווה גם הימור עבור נתניהו, משום שיזדקק לשותפות הנוכחיות שלו בקואליציה עתידית. המהלך הזה מעניק לשותפות נראטיב שיצדיק הליכה עם לפיד או גבאי, ולא עם נתניהו, במידה של שוויון ביניהם בבחירות.

 כחלון ליצמן וביבי
 

גם השותפות מבינות: נתניהו החליט על בחירות. כחלון, נתניהו וליצמן (ראובן כהן, רויטרס, דוברות משרד הבריאות)

 

רוב הסיכויים שנתניהו יקדים בחירות באמצעות חוק הקדמת בחירות. 24 המנדטים של כולנו, הבית היהודי וש"ס יתנגדו, אך החוק צפוי לעבור בתמיכתם של יש עתיד והמחנה הציוני. לאבי גבאי, לא נוחה מערכת בחירות בעת הזאת, לנוכח מצב סיעתו בסקרים, אך הוא לא יכול להרשות לעצמו להתנגד להקדמתן.

הוויכוח על מועד הבחירות הוא מהותי. לנתניהו לא שווה ללכת על הקדמת בחירות אם הן יתקיימו בספטמבר ואוקטובר, וההקדמה תשרת אותו רק במידה והן ייערכו ביוני.