חנות ממכר פולנית, רויטרס

"חוק שבת" נכנס לתוקפו בפולין: רוב העסקים ייסגרו בימי ראשון

רבים במדינה חשים שהעובדים חווים ניצול תחת חוקי המסחר הליברליים, ובתגובה נחקק חוק סוציאלי בניסיון לכפות יום מנוחה - שזכה לתמיכה רחבה, כולל מהכנסייה הקתולית

חוק חדש האוסר על עבודה ביום ראשון, יום המנוחה בעולם הנוצרי, נכנס לתוקפו בפולין.

החוק ימנע כמעט כל סוג של מסחר ביום המנוחה, כולל סופרמרקטים וחנויות. מדובר בפעם הראשונה מאז כניסת חוקי השוק החופשי הליברליים שנכנסו לתוקפם עם נפילת המשטר הקומוניסטי, שבפולין יסגרו עסקים ביום ראשון.

מרכז קניות בוורשה, פולין
 

מרכז קניות בוורשה, פולין (getty images)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דוח ה-OECD: קצב הבנייה לא מספק, השקעה לקויה בתחבורה הציבורית

תיעוד מזעזע: קשר כלב לרכב - וגרר אותו לאורך הכביש

שרת המשפטים תבחן פתיחת ארכיונים על עולי צפון אפריקה

הסיבה לשינוי היא התחושה בקרב רבים לפיה ישנו ניצול של עובדים תחת חוקי התעסוקה הליברליים והרצון שיהיה להם יום מנוחה בשבוע. מנגד, ישנם פולנים המודאגים מפני הגבלת החופש הצרכני ממנו נהנו עד כה.

החוק הוצע על ידי איגוד סחר, שטוען כי לעובדים מגיע יום מנוחה בשבוע. הוא קיבל תמיכה רחבה שכללה את תמיכת המפלגה השמרנית השלטת, שנבחריה הם אלה שהעבירו את החוק בפרלמנט. הכנסייה הקתולית, אליה משתייכים 90% מהפולנים בירכה על השינוי.

בהונגריה, גם היא מדינה קומוניסטית לשעבר, נחקק חוק למניעת מסחר בימי ראשון ב-2015. החוק היה מאוד לא פופולרי ושנה לאחר מכן בוטל. לעומת זאת, במדינות אירופיות כמו גרמניה ואוסטריה נדמה שהציבור התרגל ליום החופש שניתן לו ושם החוק דווקא פופולרי.

החוק החדש יחול בתחילה רק בשני ימי ראשון בחודש, אך משנת 2019 שלושה ימי ראשון יהיו ימים ללא מסחר ובשנת 2020 כל ימי ראשון, מלבד לכמה יוצאי דופן בשנה, לפני החגים.