ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט, רויטרס

בנט: ייתכן שרה"מ גורר לבחירות בגלל החקירה, עשוי להתמודד מולו

שר החינוך תקף את רה"מ: "כשנתניהו רוצה להוביל לבחירות אישיות כאילו מדובר בצעצוע, נצטרך לעשות חושבים". הליכוד: "בנט חותר להפיל את נתניהו ולהכין לעצמו סידור עבודה"

שרחכ יואב קיש"relative-quotes fontBold" href="https://13news.co.il/10news/news/157400">חשד לרצח והתאבדות בבת ים: גופות קשישה ובנה נמצאו בדירה בעיר

התחזית: מעונן חלקית, טמפרטורות ממוצעות לעונה

הרעלת המרגל הרוסי בבריטניה: המשטרה איתרה למעלה מ-200 עדים

במהלך ריאיון לספי עובדיה ב-103Fm המשיך בנט את הקו התקיף. ‏"יכול להיות שנתניהו גורר לבחירות בגלל החקירות. לא נעבוד אצל ראש ממשלה שפועל ממניעים פרסונליים, אם הוא מחליט מתוך מניע פרסונלי לגרור את ישראל לבחירות הוא יגלה שהציבור כבר לא איתו".

 שר החינוך נפתלי בנט בנאום בחידון התנ"ך
 

תוקף את נתניהו. נפתלי בנט ( שלומי אמסלם, לע"מ)

 

עוד הוסיף בנט כי "אין פה באמת משבר. משנה לשנה החרדים מתגייסים במספרים הרבה יותר גדולים. אין פה בעיה וכל הסיפור החרדי לא רלוונטי כי החוק החדש מחמיר יותר מהקודם".

בתוך כך, התייחסה לסוגיה שרת המשפטים איילת שקד. "זה משבר פוליטי מזויף", אמרה ברשת ב', "כל חברי הקואליציה חושבים כך. יש פתרון טוב במסגרתו התקציב יעבור וגם חוק גיוס שהוא קשוח יותר מקודמו. יכול להיות שהגישה של "ישראל ביתנו" כלפי החוק נובעת מכך שהם לא מכירים את פרטי החוק או מסיבות אחרות. החרדים לא אוהבים את מתווה החוק החדש, אבל הם יידעו לחיות איתו".

בהמשך ציינה שקד כי ישנה אפשרות שהקואליציה תישאר צרה. "לשבת בלי ליברמן בממשלה זו גם אפשרות", אמרה שקד, "ישראל ביתנו הם שותפים טבעיים שלנו, אבל אם הם יחליטו לעזוב, אז נסתדר בקואליציה עם 61 מנדטים, כפי שהסתדרנו בעבר. זה לא אידאלי, אבל אם זה מה שצריך לעשות, זה מה שנעשה".

חכ יואב קיש
 

"לשבת בלי ליברמן זו גם אפשרות". (חן גלילי, מרכז הסייבר אוניברסיטת תל אביב)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש במשרדו עם ראשי ש"ס ויהדות התורה במטרה להגיע להכרעה במשבר חוק הגיוס. גורם במפלגות החרדיות אמר לאחריה כי "נתניהו ייבחן במעשים". במהלך הפגישה, אמר נתניהו כי הוא מעוניין למנוע בחירות. שרת המשפטים אף הודיעה כי ישיבת ועדת שרים לחקיקה תידחה ליום שני בבוקר.


בפגישה עצמה הבהיר ראש הממשלה את התנאים לפתרון המשבר: התנאי הראשון הוא הכנת טיוטת חוק מוסכמת על היועמ״ש ועל המפלגות החרדיות. תנאי נוסף הוא הסכמה של שר האוצר משה כחלון וסיעתו לתמוך בחוק זה בשלוש קריאות. התנאי האחרון הוא התחייבות פומבית של שר הביטחון ליברמן, כמו שאר הסיעות, לאפשר את המהלך ולהמשיך בשותפות בממשלה לאורך זמן.


הצדדים ניסו להגיע לפתרון שיימנע הליכה לבחירות, על רקע המתיחות הגואה בין החרדים לשאר השותפות הקואליציוניות, בשל הדרישה להעברת חוק הגיוס עד לסוף המושב הקרוב, ב-18 במארס.

מהליכוד נמסר כי "בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי. אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019, אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את רה״מ נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

בנט כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "אדוני ראש הממשלה נתניהו: כל עוד תפעל לטובת מדינת ישראל, אנחנו נמשיך להיות מאחוריך. אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו".

חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) התייחס גם הוא לסוגיה בתוכנית הבוקר "אורלי וגיא" וטען כי ראש הממשלה לא דרש התחייבות מראשי הקואליציה שיישארו בממשלה במקרה שיוגש נגדו כתב אישום. "נתניהו לא מאמין שיוגש נגד כתב אישום, אבל בכל מקרה הוא לא מתנה את סיום המשבר בהתחייבות המדוברת. הוא רוצה יציבות עד נובמבר 2019".


חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) הוסיף כי "הגיע הזמן שמפלגות יפסיקו להציב אולטימטומים. אנחנו בסך הכל דורשים שמי שייקבע לגבי נוסח חוק הגיוס זו מערכת הביטחון ולא מועצת חכמי התורה. אין לנו שום רצון לעזוב את הקואליציה, אבל לא יכול להיות שאחרי מה שקרה עם חוק המרכולים, ואחרי שנאלצנו לעצור את חוק בתי הדין הרבניים, אומרים לנו להצביע על חוק הגיוס עם אקדח לרכה". לסיום התייחס לטענות כי מגובש הסדר בין ליברמן לנתניהו, במסגרתו יו"ר "ישראל ביתנו" יהיה שר הביטחון לאחר הבחירות. "אין שום דיל בין נתניהו לליברמן", טען פורר, "מדובר בספינים של אנשי שרוצים לעשות קומבינות משל עצמם".