דגימות המרגל הרוסי שהורעל, רויטרס

הרעלת המרגל הרוסי בבריטניה: המשטרה איתרה למעלה מ-200 עדים

שרת הפנים בממלכה עדכנה כי 240 חומרי ראיות אותרו בחקירה סביב הפגיעה בסרגיי סקריפל ובתו. בתיעוד שהתפרסם ביממה האחרונה נראים 3 אנשים הולכים לכיוון זירת האירוע

הרעלת המרגל הרוסי: המשטרה בבריטניה איתרה למעלה מ-200 עדים ויותר מ-240 חומרי ראיות בחקירה סביב אירוע הרעלת המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, ובתו יוליה. כך מסרה היום (שבת) שרת הפנים במדינה, אמבר רוד.

בתיעוד שהתפרסם ביממה האחרונה, נראים שלושה אנשים הולכים לכיוון המקום שבו הורעלו המרגל לשעבר ובתו. רגע לאחר מכן נצפית ניידת המשטרה שמגיעה לזירה. "הם עדיין מאושפזים בבית החולים במצב קריטי אך יציב" אמרה רוד לכתבים. הפגיעה בשניים התרחשה ביום ראשון שעבר. הם נמצאו מחוסרי הכרה על ספסל בעיר סליסבורי שבדרום אנגליה.

פעילות ערה של כוחות המשטרה הבריטית הורגשה בימים האחרונים גם סביב קברם של אשתו ובנו של סקריפל בעייר שבדרום אנגליה. הכוחות ביקשו לדגום ולבדוק האם מותם של השניים קשור גם לרעל שפגע במרגל לשעבר. הבן, מת בקיץ האחרון במהלך שהייה בעיר סנט פטרסבורג ברוסיה. אשתו של סקריפל, לודמילה, הלכה לעולמה בשנת 2012 ממחלת הסרטן.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

יש לו אחות: בגיל 44, הזמרת החרדית ריקה רזאל משיקה קריירה

בצל החוק הפולני: הבורסה בתל אביב דחתה הצעת רכישה פולנית

השריון עשה היסטוריה: הטנק שהפך לגאווה לאומית והכריע קרבות

למרות שחלף כמעט שבוע מהמקרה עדיין לא ברור לרשויות במדינה מי עומד מאחורי המקרה ומהו החומר הייחודי שגרם לפציעתם הקשה. על אף שרבים מעריכים כי רוסיה אחראית לניסיון החיסול הכפול, בקרמלין מכחישים.

סקריפל בן ה-66 שירת בתפקיד קולונל במודיעין של צבא רוסיה עד 1999. עם זאת, כבר בשנת 1995 הוא החל למכור מידע על סוכנים רוסים באירופה לסוכנות הביון הבריטית MI6 ועל כך נעצר במוסקבה ב-2004. בית המשפט הרשיע אותו על בגידה במדינה, אך בשנת 2010 שוחרר מהכלא הרוסי במסגרת הסכם חילופי מרגלים בין ארה"ב לרוסיה, ועבר לבריטניה, שם הוא חי בשמונה השנים האחרונות.

 דגימות המרגל הרוסי שהורעל
 

דגימות המרגל הרוסי שהורעל (רויטרס)

 

בניגוד לאביה, שלא חזר לרוסיה מאז שוחרר מהכלא, בתו יוליה, אשת עסקים בת 33, חזרה למולדתה, אך הקפידה לבקר את אביה לעיתים קרובות. בשבוע שעבר, כשהגיעה לביקור שגרתי בבריטניה התרחשה ההרעלה. ג'יימי פיין, עד ראייה שהתקשר למוקד החירום, סיפר כיצד מצא את השניים על ספסל סמוך לפאב אליו יצאו: "העיניים שלהם היו פקוחות לרווחה, אבל לבנות. היא העלתה קצף מהפה והוא החל להקיא". עדת ראייה אחרת אמרה: "היא נשענה עליו ונראה היה שאולי היא התעלפה. הוא הניע את הידיים בצורה מוזרה הביט בשמיים".

הממשלה הבריטית מבקשת לחשוף את האחראים להרעלה המסתורית ושלחה מאות שוטרים המצוידים בחליפות נגד רעלים, הממשיכים לאסוף נתונים ולנסות לגלות מהו החומר הרעיל וכיצד פגע בשניים. אחד החשדות המרכזיים של החוקרים מתייחס לכך שהחומר הושתל במתנה שהביאה יוליה לאביה מרוסיה.

בקרמלין מנגד הכחישו את מעורבותם במקרה וטענו כי סביר להניח שסקריפל הסתבך מסיבות פליליות. עם זאת, קיריל קליימנוב, מגיש בערוץ 1 הרוסי, אמר: "מקצועו של הבוגד הוא אחד המקצועות המסוכנים בעולם. נדיר מאוד שאלה שבחרו במקצוע הזה חיו בשלווה והגיעו לשיבה". גם אמירתו של פוטין מ-2010, עת היה ראש הממשלה, בזמן הסכם חילופי המרגלים יכולה לרמז על מעורבות רוסית אפשרית. פוטין אמר באותו מעמד כי בכל הנוגע לבוגדים, הם ייכנעו לבד, אני מבטיח לכם. לא משנה מה קיבלו".