מי ניסה להרעיל את המרגל הרוסי שמכר מידע על סוכנים באירופה?

שבוע לאחר המקרה, סרגיי סקריפל ובתו עדיין מאושפזים בביה"ח. הממשלה הבריטית משקיעה מאמצים לפענוח המקרה ורומזת על מעורבות רוסית, אך בקרמלין מכחישים

סרגיי ויוליה סקריפל שהורעלו באמצעות גז עצבים בעיר סולסברי שבבריטניה ביום ראשון האחרון, ממשיכים להילחם על חייהם בבית החולים. למרות שחלף כמעט שבוע מהמקרה עדיין לא ברור לרשויות במדינה מי עומד מאחורי המקרה ומהו החומר הייחודי שגרם לפציעתם הקשה. על אף שרבים מעריכים כי רוסיה אחראית לניסיון החיסול הכפול, בקרמלין מכחישים.

סקריפל בן ה-66 שירת בתפקיד קולונל במודיעין של צבא רוסיה עד 1999. עם זאת, כבר בשנת 1995 הוא החל למכור מידע על סוכנים רוסים באירופה לסוכנות הביון הבריטית MI6 ועל כך נעצר במוסקבה ב-2004. בית המשפט הרשיע אותו על בגידה במדינה, אך בשנת 2010 שוחרר מהכלא הרוסי במסגרת הסכם חילופי מרגלים בין ארה"ב לרוסיה, ועבר לבריטניה, שם הוא חי בשמונה השנים האחרונות.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

טראמפ שלח לפוטין ב-2013 הזמנה אישית לתחרות מיס יוניברס

כשכולם מנסים לרדת מהעץ - נתניהו נע בין אדישות לליבוי המשבר

סיפור הספורט של השבוע: העפלת נבחרת הנשים בכדורמים ליורו

 סרגיי סקריפל
 

סרגיי סקריפל (ללא)

 

בניגוד לאביה, שלא חזר לרוסיה מאז שוחרר מהכלא, בתו יוליה, אשת עסקים בת 33, חזרה למולדתה, אך הקפידה לבקר את אביה לעיתים קרובות. בשבוע שעבר, כשהגיעה לביקור שגרתי בבריטניה התרחשה ההרעלה. ג'יימי פיין, עד ראייה שהתקשר למוקד החירום, סיפר כיצד מצא את השניים על ספסל סמוך לפאב אליו יצאו: "העיניים שלהם היו פקוחות לרווחה, אבל לבנות. היא העלתה קצף מהפה והוא החל להקיא". עדת ראייה אחרת אמרה: "היא נשענה עליו ונראה היה שאולי היא התעלפה. הוא הניע את הידיים בצורה מוזרה הביט בשמיים".

הממשלה הבריטית רוצה לחשוף את האחראים להרעלה המסתורית ושלחה כבר מאות שוטרים המצוידים בחליפות נגד רעלים, הממשיכים לאסוף נתונים ולנסות לגלות מהו החומר הרעיל וכיצד הרעיל את השניים. אחד החשדות המרכזיים של החוקרים מתייחס לכך שהחומר הושתל במתנה שהביאה יוליה לאביה מרוסיה.

 ולדימיר פוטין נשיא רוסיה
 

ולדימיר פוטין - האם הוא עומד מאחורי ניסיון החיסול? (רויטרס)

 

בקרמלין מנגד הכחישו את מעורבותם במקרה וטענו כי סביר להניח שסקריפל הסתבך מסיבות פליליות. עם זאת, קיריל קליימנוב, מגיש בערוץ 1 הרוסי, אמר: "מקצועו של הבוגד הוא אחד המקצועות המסוכנים בעולם. נדיר מאוד שאלה שבחרו במקצוע הזה חיו בשלווה והגיעו לשיבה". גם אמירתו של פוטין מ-2010, עת היה ראש הממשלה, בזמן הסכם חילופי המרגלים יכולה לרמז על מעורבות רוסית אפשרית. פוטין אמר באותו מעמד כי בכל הנוגע לבוגדים, הם ייכנעו לבד, אני מבטיח לכם. לא משנה מה קיבלו".