הנשיא טראמפ והיועץ לביטחון לאומי מקמאסטר, getty images

טראמפ, מקמאסטר והדרום קוריאני: מאחורי הקלעים של הדרמה בארה"ב

להצהרה אודות הפגישה בין נשיא ארה"ב לקים קדמה שרשרת של תקריות – החל מהפצצה שהנחית היועץ לביטחון לאומי הדרום קוריאני למקמאסטר, ועד לתדרוך המוזר של טראמפ

הצהרת טראמפ על קוריאה - מאחורי הקלעים: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ומנהיג צפון קוריאה קים ז'ונג און, הודיעו בלילה (שישי) שייפגשו במאי, בעוד חודשיים, לפסגה שבה ידונו במתיחות הגרעינית בין שתי המדינות. אלא שלהודעה הזו קדמה שרשרת של תקריות הזויות, שמאפיינות את הבית הלבן בתקופת הנשיא מעורר המחלוקת.

זה החל בשר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, שאולץ להסביר את חיוניות המהלך, אחרי שרק שעה קודם טען שלא הבשילו התנאים למשא ומתן עם הדיקטטורה המבודדת. הנשיא עצמו היה עסוק אתמול בכלל בסוגיה אחרת לגמרי – הטלת המכסים על הפלדה והאלומיניום, אותם הבטיח להשית.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

נתניהו לטראמפ: עצור את מכירת הכורים הגרעיניים לסעודיה

פנס: הרצון של קים להיפגש מוכיח שאסטרטגיית הבידוד עובדת

500 משתתפות בצעדת נשים נגד גירוש מבקשי המקלט

באותה שעה שבה עסק הנשיא במכסים, נערכה פגישה אחרת בין היועץ לביטחון לאומי, הגנרל הר. מקמאסטר, עם מקבילו הדרום קוריאני, צ'ונג יו יונג. השניים עסקו בשיחות שהיו קודם לכן בין סיאול לפיונגיאנג. במהלך השיחה הפתיע היועץ לביטחון לאומי הקוראני את מקמאסטר, ואמר לו כי קים מוכן להקפיא את ניסויי הגרעין שלו ולא להמשיך ולהתנגד לתמרונים של קוריאה הדרומית וארה"ב – ושהוא רוצה ומוכן להיפגש עם טראמפ.

 הנשיא טראמפ והיועץ לביטחון לאומי מקמאסטר
 

שרשרת תקריות הזויות. טראמפ ומקמאסטר(getty images)

 

מקמאסטר המופתע לוקח את היועץ בידו, נכנס לחדר של הנשיא כדי שהוא יגיד זאת במו פיו. טראמפ משיב כמעט במקום בחיוב, ואף מציע לקוריאני ללכת לעיתונאים האמריקניים ולבשר להם את הבשורה. אלא שהאחרון אומר לטראמפ כי הוא אינו יכול לדבר עם העיתונאים האמריקניים, בטרם יעדכן את הנשיא, מון ג'יאה אין.

באותו הזמן טראמפ עוזב  לראשונה את החדר, ונכנס בלי שום התראה לחדר התדרוכים. באותו הזמן היו שם מעט מאוד עיתונאים, שהיו מאוד מופתעים לראות את הנשיא בלי שום הכנה מוקדמת. הנשיא פונה לעיתונאים ואומר להם ש"הוא רוצה לשוחח איתם בעניין שהוא 'אוף דה רקורד'".

העיתונאים ההמומים מסבירים לנשיא ש"כך זה לא עובד", וכשנשיא נכנס לחדר התדרוכים, כל מה שמובא שם הוא "און דה רקורד", כלומר לפרסום. הנשיא אומר להם בתגובה "בעוד שעה וחצי תהיה הודעה דרמטית של  קוריאה הדרומית".

רק אחרי ששוחח עם העיתונאים, הולך טראמפ לתדרך גם את הדוברים שלו. רק אחרי זה, כמובטח, אחרי שעה וחצי, התייצב היועץ לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית בכניסה לבית הלבן, מעביר את המסר, ו"גונב לאמריקנים  את ההצגה" כשאף נוקב בתאריך – מאי הקרוב.