מייק פנס בוועידת איפא"ק, 2018, getty images

פנס: הרצון של קים להיפגש מוכיח שאסטרטגיית הבידוד עובדת

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, התייחס לפגישה המתוכננת בין הנשיא האמריקני למנהיג הקוריאני. "הם באים לשולחן המו"מ למרות אפס ויתור מצדנו, והגברת הלחץ", כתב

המתיחות בחצי האי הקוריאני: סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, התייחס אחר הצהריים (שישי) לפגישה ההיסטורית המתוכננת בין הנשיא, דונלד טראמפ, לבין מנהיגה של קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, במהלך השבועות הקרובים. בהצהרה רשמית שפרסם כתב, כי "הנכונות להיפגש מצד קוריאה היא הוכחה ש'אסטרטגיית הבידוד עובדת'".

"הצפון קוריאנים מגיעים לשולחן המשא ומתן – למרות שארצות הברית עשתה אפס ויתורים, ומוסיפה, יחד עם בעלות בריתה, להפעיל לחץ על פיונגיאנג", הוסיף, "המדיניות שלנו לא תשתנה: הסנקציות יישארו במקומן והלחץ המקסימלי יימשך, עד שקוריאה תנקוט בצעדים ממשיים ומוכחים על מנת לסיים את פרויקט הגרעין שלה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

500 משתתפות בצעדת נשים נגד גירוש מבקשי המקלט

ליברמן: החוק המתגבש אינו פשרה - אלא כניעה לסחטנות החרדים

אחרי השרב: ירידה ניכרת בטמפרטורות; הים התיכון מסוכן לרחצה

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג בבייג'ינג
 

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג בבייג'ינג( רויטרס)

 

במקביל שוחחו אחר הצהריים טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג, בנוגע להתחממות ביחסים בין ארה"ב לדיקטטורה המבודדת. שי אמר לטראמפ כי  "סין מעודדת את השימוש בדיאלוג על מנת לפתור את הסוגיה הצפון קוריאנית". עוד אמר, כי הוא מעריך את הרצון של טראמפ לפתור את העניין בדרכים פוליטיות, וכי הוא מקווה שכל הצדדים יביעו רצון טוב ויימנעו מצעדים קיצוניים שישפיעו על שיפור המצב.

הלילה אישרו בבית הלבן כי עד לחודש מאי ייפגשו שני המנהיגים, והוסיפו כי תאריך ומיקום הפגישה יימסרו בהמשך. 

ההחלטה על הפגישה התקבלה לאחר שמשלחת מקוריאה הדרומית, בראשות היועץ לביטחון לאומי של המדינה צ'ונג יו-יונג, העבירה הלילה מכתב מקים לטראמפ, בו הוא מזמין את הנשיא האמריקני להיפגש. קים אף התחייב במכתבו להקפיא את ניסויי הגרעין ואת ניסויי הטילים של מדינתו, כך לפי הודעה שמסר היועץ לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית.

 ראש המשלחת מקוריאה הצפונית, רי סון גוון (מימין), לוחץ את ידו של מקבילו מדרום, צ'ו מיונג-גיון
 

ראש משלחת מקוריאה הצפונית, רי סון גוון (מימין), לוחץ את ידו של מקבילו מדרום, צ'ו מיונג-גיון( רויטרס)

 

לאחר הגשת המכתב, היועץ, שהיה מנציגי סיאול שנפגשו עם קים, שוחח עם כתבים במדשאות הבית הלבן וטען כאמור כי "קים התחייב להימנע מניסויים גרעיניים ומניסויי טילים נוספים". עוד אמר כי "קים הביע את רצונו העז להיפגש עם הנשיא טראמפ מהר ככל האפשר". השליח מקוריאה הדרומית התחייב כי מדינתו למדה מטעויות העבר ומטרתה היא פירוזה המלא של קוריאה הצפונית מנשק גרעיני. עוד הוסיף, היועץ, כי קים לא התנגד להמשך התמרונים המשותפים של ארה"ב עם קוריאה הדרומית. 

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, בירך על הפגישה המתוכננת. "זהו צעד בכיוון הנכון", אמר לכתבים בבמהלך ביקור באתיופיה. "זו לא צריכה להיות רק פגישה", המשיך, "היא צריכה לפתוח דרך לתהליך הדיפלומטי למציאת פתרון לנושא הגרעין בקוריאה הצפונית, המבוסס על עקרונות המוסכמים על ששת המדינות המעורבות בשיחות, על האו"ם ועל מועצת הביטחון". 

בממשלת יפן, שמספר מניסויי הטילים האחרונים של קוריאה הצפונית עברו מעל שטחה, מיהרו להגיב להודעה שיצאה מוושינגטון. ראש הממשלה, שינזו אבה, אמר כי הוא "מקבל בברכה את שינוי העמדה של קוריאה הצפונית". אבה הוסיף כי הוא וטראמפ שוחחו בטלפון וסיכמו על שימור הלחץ נגד פיונגיאנג. גם שר הביטחון היפני, איטסונורי אונודרה, התייחס לדברים ואמר כי קוריאה הצפונית מוכרחה להתחייב על נטישה כללית של פיתוח הגרעין על מנת ששיחות משמעותיות יתקיימו בפיונגיאנג.