הנייה: "לא נוכל לעצור את תושבי הרצועה שיצעדו במחאה על המצור"

ראש הלשכה המדינית של חמאס התייחס לכוונה לארגן תהלוכות המוניות לכיוון הגדר ביום הנכבה וביום מעבר השגרירות. "לא נוכל למנוע מאלפי התושבים ללכת", אמר

המשבר ההומניטרי ברצועה: ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה,  התייחס אחר הצהריים (שישי) למחאה המתוכננת של הארגון ביום הנכבה, וכן ביום המעבר של שגרירות ארה"ב לירושלים, ב-14 במאי. לטענתו המצב בו אזרחים יצעדו לגדר ביום האירוע, אינו בשליטת הארגון.

"לא נוכל לעצור את עשרות אלפי התושבים שיוצאים לכיוון צפון, דרום ומזרח הרצועה במחאה נגד המצור שמוטל על הרצועה", אמר הנייה. כזכור מתכננים הפלסטינים להקים אוהלים בסמוך לגבול, ולשכן בהם אלפי משפחות, נשים וילדים, שילכו לכיוון גדר המערכת.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

500 משתתפות בצעדת נשים נגד גירוש מבקשי המקלט

ליברמן: החוק המתגבש אינו פשרה - אלא כניעה לסחטנות החרדים

מרתון ירושלים הסתיים: כל הכבישים נפתחו לתנועה

גם שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ריאד אל מלכי, התייחס להכרה האמריקנית בירושלים שתביא להעברת השגרירות, וכן למעורבותם במשא ומתן עם ישראל. בריאיון שערך אתמול עם סוכנות הידיעות "וופא" הפלסטינית אמר אל מלכי כי גם למדינות ערב יש חלק במצב שנוצר.

בנימין נתניהו בדאבוס
 

מעוניין בהעברת כספי אונר"א לירדן. נתניהו

 

"לאורך שנים ארוכות, המדינות הערביות נכשלו באימוץ ההחלטות שהן עצמן לקחו, עובדה זו עודדה את ארה"ב להרחיק לכת בדרכה המוטעית ולהחליט את ההחלטה חסרת הערך בעניין ירושלים", אמר. בנוסף ציין כי אוזלת היד הזו גם עודדה מדינות קטנות כמו גואטמלה לצדד בארה"ב בצעד זה. את הדברים אמר על רקע יוזמת השלום שהציע אבו מאזן, היינו קריאה לוועידה בינ"ל שתתכנס ותביא ליצירת מקור סמכות אחד שימנע קיום מהלך חד צדדי.

בתוך כך פורסם אתמול לראשונה בחדשות עשר, כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין שחלק מהמימון הבינלאומי של סוכנות הפליטים של האו"ם אונר"א יקוצץ ויועבר ישירות לממשלת ירדן, שבשטחה נמצאים כשלושה מיליון פלסטינים שמקבלים שירותים מהסוכנות. אתמול נפגש נתניהו עם שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, בעת ששהה בניו יורק, ודן איתה בנושא. 

נתניהו אמר כי הוא סבור שיש להמשיך לספק שירותים וסיוע לפליטים הפלסטינים אך לצמצם ככל האפשר את התפקיד שממלאת אונר"א בנושא וזאת בשל העובדה שבעיני ישראל הארגון מנציח את סוגיית הפליטות הפלסטינית ואת נושא "זכות השיבה". בפגישה ביניהם אמר נתניהו כי ישראל מעריכה את ההגנה שלה ושל ממשל טראמפ על ישראל. בתגובה אמרה לו היילי: "אני דואגת מאוד לישראל. אלה שתוקפים את ישראל לא רוצים שיגערו בהם אז הם מבינים".