ליברמן: החוק המתגבש אינו פשרה - אלא כניעה לסחטנות החרדים

שר הביטחון מסרב להתפשר בסוגיית גיוס החרדים, שמאיימת לפרק את הקואליציה: "נתמוך אך ורק בהצעות חוק שיגבשו מערכת הביטחון וצה"ל". השותפות לקואליציה מקדמות חוק מקביל

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התבטא הבוקר (שישי) בחריפות נגד הפשרה שמקדמים בקואליציה למשבר סביב חוק גיוס החרדים. "הצעת החוק המתגבשת כרגע היא לא פשרה אלא כתב כניעה למעשה סחטנות", כתב בחשבונות הרשתות החברתיות שלו.

"את האולטימטום 'או חוק הגיוס או תקציב' הציבו  המפלגות החרדיות, את האולטימטום 'חוק גיוס בקריאה 2-3 בחודש מאי או פירוק הממשלה' קבעו המפלגות החרדיות", הבהיר ליברמן, "מי שרוצה להיכנע לסחטנות, שייכנע, ישראל ביתנו תתמוך אך ורק בהצעת חוק שיגבשו מערכת הביטחון וצה"ל".

בליכוד ובבית היהודי מקדמים פשרה למשבר, לפיה החרדים יוותרו על הכוונה לחוקק את חוק יסוד: לימוד תורה, ובקביל יקודם חוק גיוס חלופי. הצעת הפשרה, שזכתה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, היא חוק גיוס חדש הכולל מכסות, אך ללא כל סנקציות פליליות. המנגנון היחיד שמתוכנן על מנת ללחוץ על גיוס החרדים, הוא פקיעת החוק במקרה של אי עמידה ביעדים.

 ליברמן ודרעי בטקס השבעה בכנסת
 

ליברמן ודרעי  בכנסת (רויטרס)

 

"המשבר הזה הוא באמת פתיר על דעת כולם", אמר אתמול שרת המשפטים איילת שקד לאילה חסון ברדיו 103FM. "יש בהחלט אפשרות להביא נוסח שיהיה מוסכם גם על הסיעות החרדיות וגם על היועמ"ש, כך שיעמוד בבג"ץ ויעבור בקריאה טרומית", אמרה שקד, "זה באמת עניין רק של ראשי המפלגות, הם צריכים להגיד את האמת לציבור, האם מישהו מהם רוצה להביא לבחירות ולהפלת ממשלת ימין ללא צורך אמיתי?".

שר החקלאות, אורי אריאל, התייחס גם הוא אתמול למשבר, בריאיון לתוכנית "אורלי וגיא" ב ערוץ עשר. "יש מאמץ גדול של כולם, מתוך הבנה שאין סיבה ללכת לבחירות", אמר אריאל, "מנסים להביא פתרון שמשמעותו שחלק מדרישת החרדים תתקיים".שר החקלאות אמר כי ייתכן והחרדים יסכימו לפשרה לפיה תהליך החקיקה יתחיל לפני העברת התקציב, אך יוותרו על הדרישה לסיים את החקיקה. 

מנגד אמר חבר הכנסת יצחק וקנין מש"ס, כי לא נותר זמן רב לפתרון הסוגיה. "אני לא חושב שישנה פשרה, יש רצון להגיע להסדר שבסופו של יום יהיה מקובל על כל מרכיבי הקואליציה", אמר, "כולם יודעים שגם את הבעיה הזו חייבים לפתור, במוקדם או במאוחר, לא נשאר הרבה זמן".

 בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

בנימין נתניהו בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

במקביל לנסיונות הפשרה בין הצדדים, יש שטוענים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנצל את המשבר על מנת להוביל לבחירות על רקע החקירות נגדו. בכיר באחת המפלגות החרדיות אמר השבוע לחדשות עשר: "עשרה ימים זה באוויר, ומה שאנחנו מקבלים זה דף עם נקודות ועקרונות ואין אפילו נוסח של חוק שאתו ניתן להתקדם, כנראה שנתניהו לא רוצה לפתור את המשבר בגלל סיבות אישיות".

שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, אמר אתמול דברים דומים. "מסתבר שכבר הלכנו לבחירות על ישראל היום, וכרגע הולכים לבחירות על חקירות, השיקולים לא ענייניים", אמר יעלון, "מי שאחראי אם נלך לבחירות זה רק נתניהו, חוק הגיוס זה רק תירוץ, הסיבה היא החקירות, אין לי ספק, אנחנו משועבדים כרגע להישרדות הפוליטית שלו. אם זה יידחה את התהליך הוא ילך על זה".

לפני המראתו מוושינגטון לניו יורק, אמר נתניהו כי הוא מעוניין להמשיך עם ממשלה יציבה שתשלים כהונה עד סוף ימיה, בנובמבר 2019. "אמרתי לשותפים הקואליציוניים שאני רוצה להביא הצעת חוק עם הסכמה רחבה, שתעבור ביותר מהרוב הרגיל אבל גם לקבל התחייבות מכל השותפות לפתרון מלא, ולא זמני". על התעקשותם של חלק מחברי הקואליציה אמר: "אני קורא לזה חורשת האקליפטוס, כמה מחברי טיפסו על צמרות האקליפטוס וצריך פשוט לרדת מהעץ".